Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uz ģimenes ārstiem kvotas neattiecas 3

Kāda Bauskas novada iedzīvotāja vērsās «Bauskas Dzīves» redakcijā ar šādu problēmu: «Devos pie ģimenes ārstes ar politraumu. Tomēr daktere nenosūtīja tālāk pie speciālistiem, jo beidzies limits. Ko darīt tālāk? Pie kā lai vēršas, lai dabūtu nosūtījumu?»

Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Lapiņa skaidroja, ka ārstam ir jāizvērtē, vai papildu izmeklējumi ir vai nav nepieciešami. Dažkārt pacienti paši sev piedēvē dažādas kaites un sirdsmieram vēlas pārbaudīties. Tomēr pēc pacienta uzklausīšanas, ja ir atbilstīgs medicīniskais pamatojums, ārsta pienākums ir slimnieku nosūtīt pie speciālista.

Faktiski ģimenes ārstiem netiek noteikts limits, cik cilvēkiem izsniegt nosūtījumu, jo finansiāli ģimenes ārstu tas neietekmē. Valsts kvotas tiek piešķirtas speciālistiem, un tie par valsts līdzekļiem var pieņemt noteiktu skaitu pacientu. Tomēr teorētiski ierobežojumi pastāv arī ģimenes ārstiem. Latvijā ir noteikts vidējais skaits, cik būtu vēlams izrakstīt nosūtījumus. Ja šis skaitlis pārsniedz vidējo, tad ārsta praksē Veselības inspekcija var veikt pārbaudes. Ja ārsts godprātīgi ir veicis savu darbu un ir skaidri redzams pamatojums turpmākiem izmeklējumiem, tad Veselības inspekcija nekādas pretenzijas pret ģimenes ārstu necels. Ģimenes ārsts ir atbildīgs par sniegtās ārstēšanas kvalitāti.

Šajā situācijā pacientam ieteiktu vēlreiz doties pie ģimenes ārsta un izstāstīt par savām veselības problēmām. Varbūt radies kāds pārpratums un ārsts uzskatījis, ka turpmāka ārstniecība nav nepieciešama. Tomēr jāatceras, ka pacients pats izvēlas sev ģimenes ārstu un to bez ierobežojumiem var mainīt. Svarīga ir veiksmīga savstarpējā komunikācija. Ja līdzīgas situācijas atkārtojas, par ģimenes ārstiem var sūdzēties Veselības inspekcijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Lasītāja

Visbiežāk tomēr netiek pietiekami novērtēta situācija un cilvēki netiek laikus nosūtīti pie attiecīgajiem speciālistiem un netiek laikus izmeklēti. Rezultātā valstij ir tikai lielāki izdevumi, lai ilgstoši ārstētu akūtus un hroniskus saslimšanas gadījumus, kas laikus ārstēti, būtu daudz ātrāk un lētāk izārstējami un mazāka arī būtu speciālistu noslodze.
Jo pacietīgāks ir pacients un mierīgāk izklāsta savas problēmas, jo mazāka ir iespēja, ka tiks attiecīgi izmeklēts un ārstēts.

pirms 7 gadiem, 2013.09.13 09:15

ome

Problēma ir, ka valsts apmaksā neierobežotu ģimenes ārsta norīkojuma izrakstīšanas pakalpojumu, bet tā pati valsts norīkojuma izpildītājam apmaksā tikai noteiktu skaitu.
Iemesls kādēļ tā:
1. Valstij nav naudas (paši zinām savu vietu starp eiropas valstīm);
2. Valstij nav naudas šādiem mērķiem,citi svarīgāki...

pirms 7 gadiem, 2013.09.13 10:53

murgs

...Valsts kvotas tiek piešķirtas speciālistiem..., nu un visgudrā Veselības inspekcija pastāstiet KUR man griezties ar ģimenes ārsta izdoto nelimitēto kvotu??? Mūsu valstī ir vienkārši superīgākā no seperīgajām attieksmēm pret cilvēkiem. Es tikai vienu nesaprotu kapēc AirBaltic nerisina savas finansiālās problēmas pēc valsts noteiktajām vadlīnijām, un tas būtu pārdot neierobežotā daudzumā lidmašīnas biļetes uz reisu kurā var iekāpt tikai 50 pasažieri, bet ja pailiki aiz durvīm pats vainīgs, gaidi nākamo reisu, un tā vienu mēnesi kamēr nav beidzies "kvotas" derīguma termiņš, un tu atkal dodies uz kasi (pie ģimenes ārsta) un pērc nākamo biļeti...

pirms 7 gadiem, 2013.09.13 11:39

Vietējās ziņas