Uz valsts autoceļiem – ziemas uzturēšanas sezona; otrdienas rītā gaidāma snigšana un apledojums 1

Tuvākajās diennaktīs Latvijā gaidāms gan sals, gan sniegs, tādēļ ceļi brīžiem kļūs slideni, liecina sinoptiķu prognozes. Apledojuma veidošanās atsevišķās vietās iespējama, sākot ar svētdienas vakaru. Pirmdienas rītā visā Latvijā gaidāms sals, bet laiks būs sauss un tādēļ apledojums, visticamāk, būs tikai dažos ceļu posmos.

Naktī uz otrdienu dažviet Vidzemē snigs, bet nakts otrajā pusē no valsts rietumiem ieradīsies plaša nokrišņu zona, galvenokārt gaidāms sniegs. Līdz ar to otrdienas rītā jau valsts lielākajā daļā ceļi kļūs slideni. Vairāk sniega, iespējams, būs novembra izskaņā un decembra sākumā.

«Latvijas Valsts ceļi» atgādina, ka šādos apstākļos apledojums jeb tā dēvētais "melnais ledus" visbiežāk veidojas uz tiltiem, ceļu pārvadiem un posmos, kas iet cauri mežainam apvidum vai gar ūdenstilpēm.

Valsts akciju sabiedrības (VAS) «Latvijas autoceļu uzturētājs» (LAU) ziemas dienestā kopumā visā valsts teritorijā izmantos vairāk nekā 600 dažādas tehnikas vienības, savukārt Bauskas nodaļā – sešas kravas automašīnas, kas aprīkotas ar kaisīšanas iekārtām un sniega lāpstām, četrus greiderus, piecus traktorus un divus iekrāvējus sāls kraušanai, «Bauskas Dzīve» noskaidroja LAU.

LAU galvenie ziemas sezonas darbi ir autoceļu brauktuvju attīrīšana no sniega un slīdamības samazināšana, tai skaitā preventīvā kaisīšana.

«Ziemas darbos iesaistītās tehnikas vienības ir sagatavotas jaunajai sezonai, lai to darbība atbilstu visām noteiktajām prasībām. Pirms ziemas sezonas tika veikta kravas automašīnās uzstādīto GPS uzskaites sistēmas darbības pārbaude un kaisīšanas iekārtu kalibrēšana, lai, apstrādājot brauktuves ar pretslīdes materiālu, tiktu nodrošināts nepieciešamais izkaisītā materiāla daudzums,» informē «Latvijas autoceļu uzturētāja» pārstāve Sigita Paula.

LAU pārstāve skaidro, ka valsts autoceļi tiek uzturēti atbilstoši noteiktajām uzturēšanas klasēm – A, B, C, D un E.  Brauktuves stāvoklis autoceļiem ar dažādām uzturēšanas klasēm var būtiski atšķirties. Ziemas uzturēšanas klases tiek piešķirtas, ņemot vērā autoceļa satiksmes intensitāti un autoceļa segumu – asfalts, grants. Bauskas novadā A uzturēšanas klases autoceļu ir 49 km, B – 162 km, C – 464 km un D uzturēšanas klases 17 km garumā.

«Efektīvāko tehnoloģiju autoceļu slīdamības samazināšanai izvēlas, ņemot vērā seguma virsmas temperatūru, seguma veidu – asfalta vai grants segums. Sāls tiek izmantots kā slīdamības samazināšanas reaģents. Tas saistīts ar to, ka šī materiāla funkcionālās īpašības ir sabalansētas ar tehnoloģiskajām izmaksām un tas ir pietiekami izplatīts un brīvi pieejams. Ziemā laika apstākļi var strauji mainīties, līdz ar to brauktuve var būt slidena arī pēc tam, kad veikti slīdamības samazināšanas darbi,» zina teikt Sigita Paula.

S. Paula atklāja, ka lēmumu par konkrētu autoceļu uzturēšanas darbu organizēšanu pieņem ziemas dienesta dežuranti, kuri izvērtē autoceļu stāvokli un atbilstību to uzturēšanas klases prasībām (sniega biezums un apledojums). «Informācija par autoceļu faktisko stāvokli tiek iegūta no vairāk nekā 50 meteostacijām, kas izvietotas uz Latvijas galvenajiem autoceļiem, mobilo sensoru datiem, saņemot informāciju no ceļu lietotājiem, dienestiem, aplikācijas «Waze», kā arī veicot tiešos novērojumus,» saka LAU pārstāve, kura aicina autovadītājus sagatavoties ziemas sezonai – laikus mainīt riepas un ievērot drošas braukšanas principus ziemas apstākļos.

«Atgādinām, ka autoceļu uzturēšanas darbiem ikviens var sekot līdzi tiešsaistes režīmā aplikācijā «Waze» un VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» mājaslapas kartē (www.lau.lv). Aicinām informēt par ceļu stāvokli VSIA «Latvijas Valsts ceļi» Satiksmes informācijas centru, zvanot pa diennakts bezmaksas tālruni 80005555,» teic S. Paula, kura piemin, ka LAU nodrošina autoceļu ikdienas uzturēšanu pilnā apmērā – pašlaik visiem strādājošajiem ir sadarbspējīgs «Covid-19» vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Eko

Tad jau atkal nebūsim gatavi, jo tikai novembris :D un smiltis ar sāli beidzās jau septembrī.

pirms 14 dienām, 2021.11.22 08:15

Vietējās ziņas