Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzvarā atgriezušies lāči

 Gailīšu pagasta Uzvaras ciemā atkal skatāmi lāči. Atšķirībā no padomju gadiem šie nav dzīvi ķepaiņi, bet gan tēlnieces Ineses Valteres veidoti.

Skvērā pie SIA «Uzvara-Lauks» administrācijas ēkas jūnija beigās uzstādītas no metāla veidotas lācenes un divu lācēnu skulptūras. Tās ir ar dobu vidu, naktī lāči tiek izgaismoti.

Aleksandrs Ivanovs piektdienas, 5. jūlija, priekšpusdienā pie lāčiem atnācis ar mazdēlu Leonardu. Pusotru gadu vecais puika priecīgi skatās uz ķepaiņiem, sarunājoties ar tiem, dažbrīd pat ierūcas. «Mazdēlam ļoti patīk te atnākt. Ciemata centrā šīs figūras lieliski iederas, esmu dzirdējis, ka daudziem cilvēkiem tās patīk. Es atceros, ka tepat līdzās bija māja, kur dzīvoja īsti lāči. Kad tos aizveda projām, bija skumji. Taču saprotu, ka dzīvnieku uzturēšana bija kļuvusi pārāk problemātiska. Prieks, ka lāči Uzvarā ir atgriezušies,» stāsta A. Ivanovs.

Pensionāre Maiga Leimane «Bauskas Dzīvei» atzina, ka lāču skulptūras iepatikušās pamazām: «Pirmajā reizē, kad ieraudzīju figūras no attāluma, man tās šķita tādas tumšas, smagnējas. Pienācu tuvāk, visu labi izskatīju, nu lāči man ir iepatikušies. Tā ir lieliska piemiņa kādreizējam kopsaimniecības vadītājam Ivaram Jansonam.»

Ideja Uzvaras centrā uzstādīt lāču skulptūras pieder SIA «Uzvara-Lauks» grāmatvedei Silvijai Rozenbahai. Viņa neslēpj, ka skulptūru grupa iecerēta kā piemiņas zīme kādreizējam kopsaimniecības «Uzvara» vadītājam, vietējo ļaužu cienītam un godātam zemes saimniekam Ivaram Jansonam.

«Viņam ļoti patika lāči, tie bija stipruma un stabilitātes simbols. Šīs īpašības šodien arī mums visiem ir nepieciešamas. Tāpat mēs gribējām, lai šīs skulptūras kalpo kā atgādinājums par mūsu vēsturi, par laikiem, kad te bija viena no spēcīgākajām kopsaimniecībām Latvijā,» S. Rozenbaha skaidro skulptūru grupas izveides motīvus.

Vienubrīd domāts skulptūras izvietot lauksaimniecības mašīnu muzeja teritorijā. Taču uzņēmuma vadībai apspriežoties, nolemts, metāla lāčus novietot iespējami tuvāk vietai, kur savulaik atradās īsto zvēru mītne.

Ieceres izpildīšanai uzaicināta tēlniece Inese Valtere. Viņa uzmanīgi noklausījusies stāstus par kopsaimniecības laikiem, arī to periodu, kad Uzvarā dzīvoja lācene Maša, pēc tam krātiņā mitinājās divi lāču puikas. Tas acīmredzot mākslinieci iedvesmojis veidot skulptūru grupu. Tajā redzams, kā divi draiski lācēni kaut ko stāsta mammai. Lāču figūras veidotas no smalka metāla, kas meistarīgi sametināts.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas