Uzvarā izsniedz barikāžu dalībnieku apliecības 2

Pirmdien, 5. augustā, Gailīšu pagasta pārvaldē pulcējās barikāžu dalībnieki no Bauskas novada, lai saņemtu pateicības rakstu, kā arī apliecību, kas apstiprina dalību 1991. gada brīvības cīņās jeb barikādēs. Kopumā Uzvarā četrās stundās izsniegtas 32 apliecības, portālu informēja 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais.

Viņš atzīmēja, ka apliecības sāktas izdot vien pagājušajā gadā un līdz šim tās Latvijā ieguvušas 4,5 tūkstoši personu. Sākotnēji noteikts, ka šo apliecinājumu varēs saņemt tikai Rīgā, tomēr muzeja darbinieki lēmuši nākt pretī barikāžu dalībniekiem, un katru pirmdienu izbrauc uz kādu novadu, lai tur izsniegtu dokumentu.

Barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis Romualds Ražuks skaidro, ka izbraukumu grafiks sastādīts teju visam gadam.  Uzrunātas visas pašvaldības, citas atsaukušās, bet netrūkstot tādu, kas interesi neizrādot. 5. augustā bijusi plānota Dobeles novada pašvaldība, taču tā atteikusies uzņemt biedrību. «Gailīšu pagasta pārvaldei cepuri nost, spēja visu organizēt dažās dienās, ko Dobele nevarēja izdarīt pāris mēnešu laikā,» teic R. Zaļais. Gailīši izvēlēti, jo gana prāvs barikāžu dalībnieku skaits reģistrēts šaipusē.  156 dalībnieki, kas neesot mazs rādītājs vienam pagastam, jo citviet visā novadā ir vien nedaudz vairāk kā 80 cilvēku.

Pirmdien vecie cīņu biedri bija sapulcējušies kopā Uzvarā, priecīgi par atkalredzēšanos, un sarunas aizvijas līdz to dienu notikumiem. Kāds atminas, cik vienoti bijuši Latvijas neatkarības aizstāvēšanā. Vaicājot, vai būtu gatavi arī šodien, ja būtu vajadzība atkal doties uz barikādēm, visi apliecina ar viennozīmīgu «jā».

Ceraukstieši Ainārs un Andrejs Timpari, Jānis Poļakovs un Jānis Kristapovičs strādājuši sovhozā  «50. gadadiena». No darbavietas uz barikādēm braukuši pilnīgi visi, tā ieskaitīta kā darbdiena. Viens no organizatoriem, kurš visus apzvanījis, bijis toreizējais galvenais inženieris, tagadējais Ceraukstes pagasta pārvaldes vadītājs Viesturs Janševskis. Ainārs un Andrejs pie televīzijas torņa uzstādījuši dzeloņdrāšu žogu. «Ja brauktu tanki, neapšaubāmi, šādu veidojumu iznīcinātu vienā mirklī, taču tajā brīdī mēs par to nedomājām. Galvenais bija radīt šķēršļus omoniešiem,» stāsta A. Timpars. Jānis Poļakovs dežurējis Ulbrokā pie radio torņa. Cilvēki no brīva prāta nesuši ēdamo – tēju, kafiju, sviestmaizītes. «Nāca tantuki – septiņdesmit pieci gadi veci, astoņdesmitgadīgie, un galvenokārt tie bija krievvalodīgie iedzīvotāji. Sadeva desas luņķus, ka nebija, kur likt, un vajadzēja mājās vest. Tad nešķiroja – latvietis, krievs, vācietis vai kāds cits, visi bija veselums, tikai tagad mēs esam sadalījušies,» stāsta J. Poļakovs.

Visvairāk vīriem sirds sāp par netaisnību, kas sekojusi pēc neatkarības. Sākoties privatizācijai, augstākstāvošie kolhozā sagrābušies tehniku, bet strādnieki nedabūjuši ne nieka. Visas lielās zemnieku saimniecības veidojušās jau uz kolhozu bāzes. Dažs labs tagadējais bravūrīgais zemnieks tehniku dabūjis par velti. Tālab jau vien esot rūgtas mieles par nevienlīdzību.

Emocionāli to dienu norisi atcerējās bijušais Ceraukstes pagasta priekšsēdētājs Vitauts Dzenis. Toreiz viņš ieņēma Bauskas meliorāciju sistēmas pārvaldes vadītāja amatu. «Ar visu kolektīvu piedalījāmies tautas manifestācijā Krastmalā. Tas brīdis, protams, ir neizdzēšams no atmiņām. Pēc tam sākās dežūras, un pirmā bija Zaķusalā. Piedalījos žoga celtniecībā, raudzījāmies, lai desants nenāk,» teic V. Dzenis. Par savu dzīvību viņš nav baidījies, rūdījumu jau ieguvis izsūtījumā Sibīrijā, kur, puišelis būdams, dienām dzīvojis neēdis. Viņam šī apliecība ir kā vēstures mirkļa apliecinājums, ko nodos nākamajām paaudzēm. Neapšaubāmi, citi interesējoties, kas par to pienākas, taču toreiz, dodoties uz barikādēm, neviens nedomāja, kas par to būs.

R. Ražuks skaidro, ka dažādi «bonusi» ir katras pašvaldības pārziņā. Pašlaik vairāk nekā 20 vietvarās paredzēti dažādi atvieglojumi vai pabalsti barikāžu dalībniekiem. Piemēram, Mārupes novadā nekustamā īpašuma nodokļa atlaide ir 90 procentu, bet Ķekavā – 50 procentu, kas ir ļoti nozīmīgs atspaids pensijas vecuma cilvēkiem, Dagdas novadā ir vienreizējs pabalsts gada sākumā, bet, piemēram, Rēzeknē visiem Latvijas iedzīvotājiem, uzrādot barikāžu dalībnieka apliecību, sabiedriskais transports ir bez maksas.

Pēc R. Ražukam pieejamās informācijas, par atbalstu saviem ļaudīm domājot Vecumnieku vietvara, bet par Bausku ziņu neesot. Uz aicinājumiem nav atsaucies ne Rundāles, ne arī Iecavas novads. «Uz barikādēm no Iecavas devās pulka ļaužu, bet tas ir katras pašvaldības lēmums – aicināt mūs vai ne. Dažkārt vadība nolemj mūs pieņemt pie sevis, taču darbiniekiem, kuriem jāorganizē, nereti esam slogs un jūtamies tur negaidīti,» pieredzēto stāsta R. Zaļais. Runājot par iespējamiem atvieglojumiem, pieredzējušais politiķis
R. Ražuks lēš, ka, tuvojoties vēlēšanām, nepārprotami vietvaras pārstāvji meklēs dažādus ceļus, lai uzrunātu savus vēlētājus. Tālab lielāku aktivitāti viņš sagaida tieši, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām. Novērots, ka, tiklīdz kāda pašvaldība pieņem nodokļu atlaides barikāžu dalībniekiem, no tā novada manāmi pieaug to cilvēku skaits, kuri vēlas saņemt apliecības.

Jāatzīmē, ka šis process nebūs beztermiņa, tāpēc tiem, kuri bija barikādēs, bet vēl nav saņēmuši ne piemiņas zīmi, ne pateicības rakstu, vajadzētu sasparoties. Statusa apliecības izsniegs vēl trīs gadus, bet kādu gadu pusotru pirms termiņa beigām pateicības rakstus vairs neizsniegs. Tāpēc nevajadzētu atlikt. Barikāžu dalībnieku pateicības raksta saņemšanai var ieteikt jau reģistrēts barikāžu dalībnieks, bet, ja nav neviena ieteicēja, jādodas uz Barikāžu muzeju, jāraksta iesniegums, jāstājas komisijas priekšā, lai tā varētu pārliecināties, ka cilvēks tiešām bijis barikādēs.

Savukārt tie, kuri vēlas saņemt dalībnieka statusa apliecību, to var iegūt Barikāžu muzejā Rīgā, līdzi ņemot barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes apliecību vai pateicības raksta oriģinālu vai kopiju un personu apliecinošu dokumentu.

Tā kā Bauskas novadā apliecības izsniegtas divreiz, visticamāk, trešās reizes var nebūt, pieļauj R. Zaļais.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Svimpis

Un kur pakaļā var iebāzt to s#da apliecību???

pirms gada, 2019.08.06 21:08

Vietējās ziņas