VAAD starptautiskā projektā veic latvāņu izplatības mērījumus, tas darāms arī dabas parkā «Bauska» 2

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) kopš maija starptautiskajā Eiropas Savienības (ES) finansētajā projektā saistībā ar invazīvo svešzemju sugu negatīvās ietekmes mazināšanu aizsargājamās teritorijās veicis Sosnovska latvāņa izplatības mērījumus dabas aizsargājamās teritorijās 354,37 hektāru platībā, informēja VAAD. Mērījumi jāveic arī dabas parkā «Bauska».

VAAD atgādināja, ka latvāņu izplatības mērījumus dienests veic Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projektā "Integrētā pārvaldība un pasākumu kopums, lai mazinātu invazīvo svešzemju sugu negatīvo ietekmi aizsargājamās teritorijās pārrobežu reģionā".

Mērījumus veic trīs VAAD inspektori no Latgales un Zemgales reģionālajām nodaļām, patlaban uzmērīti 354,37 hektāri. Projekta laikā tiks salīdzinātas vairākas latvāņu uzmērīšanas metodes.

Saskaņā ar projektā noteikto latvāņu uzmērīšana jāveic kopumā 13 dabas aizsargājamajās teritorijās Teiču dabas rezervātā, Rāznas nacionālajā parkā, dabas parks "Adamovas ezers", dabas parkā "Aiviekstes paliene", dabas liegumā "Grebļukalns", dabas parkā "Sauka", dabas liegumā "Lubānas mitrājs", dabas liegumā "Ojatu ezers", aizsargājamo ainavu apvidū "Augšdaugava", aizsargājamo ainavu apvidū "Augšzeme", dabas liegumā "Skujaines un Svētaines ieleja", dabas parkā "Bauska" un aizsargājamajā alejā "Blankenfeldes muižas aleja".

Kopumā pārrobežu projektā piedalās septiņi partneri un tā mērķis ir vienlaicīgi visiem partneriem praktiski iesaistīties kopīgo invazīvo sugu problēmas risināšanā, izmantojot dažādu pasākumu kopumu, kas mazinātu invazīvo svešzemju sugu negatīvo ietekmi pierobežas aizsargājamās teritorijās.

2021.gadā projektā tiks organizēti 11 praktiskie lauka semināri Latvijas - Baltkrievijas pierobežas pašvaldībās, kuros interesenti varēs saņemt metodisko atbalstu latvāņu ierobežošanas paņēmienu izvēlē. "Esam gandarīti par izdevību piedalīties šādā projektā, mācīties no Lietuvas un Baltkrievijas un mūsu Latvijas sadarbības organizāciju pieredzes un kopīgi risināt līdzīgas problēmas," pauda VAAD Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele.

Viņa teica, ka ar projekta palīdzību VAAD cer stiprināt savu kapacitāti, izmantojot dažādus inovatīvus tehniskos risinājumus, un gūt kopīgu sabiedrisku labumu, daloties ar zināšanām un iedvesmojot sabiedrību praktisku darbu veikšanā.

Kopumā projektā divu gadu laikā VAAD galvenie uzdevumi ir attīstīt valsts monitoringa un kontroles sistēmu vides pārvaldības veicināšanā, izstrādājot inovatīvu monitoringa un uzraudzības metodiku invazīvajam latvānim, izmantojot dronus un izstrādājot mobilo aplikāciju.

Tāpat starp VAAD uzdevumiem ir arī praktiski kartēt Sosnovska latvāņa izplatību 520 hektāru platībā, publiskojot datus, iesaistīties citu partneru aktivitātēs un latvāņa ierobežošanas plānošanā 13 dabas aizsargājamās teritorijās, sniegt datus un nodrošināt sabiedrības līdzdalību, informējot par ierobežošanas pasākumiem 11 praktiskajos semināros.

Līdz ar dalību projektā iecerēts arī izstrādāt praktiskus latvāņa ierobežošanas metodiskos materiālus pašvaldībām un privātīpašniekiem, kā arī sniegt analītisku ziņojumu un rekomendācijas metodikai, tādējādi dodot iespēju citiem partneriem izmantot gūto pieredzi un zināšanas.

LETA jau ziņoja, ka VAAD iesaistījies starptautiskā ES finansētā projektā par invazīvo svešzemju sugu negatīvās ietekmes mazināšanu aizsargājamās teritorijās Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu reģionā, kas tostarp šajās valstīs paredz iznīcināt Sosnovska latvāņus.

Projekta vadošais partneris ir Baltkrievijas Nacionālās Zinātņu akadēmijas zinātniskais un praktiskais centrs par bioloģiskajiem resursiem, bet tajā piedalās vides pārvaldītāji no Baltkrievijas nacionālā parka "Braslavas ezeri", Lietuvas Aukštaitijas nacionālā parka un Labanoras reģionālā parka, kā arī Daugavpils Universitātes, Dabas aizsardzības pārvalde, VAAD un biedrība "Dabas koncertzāle".

Kopējās projekta izmaksas 560 390 eiro, no kuriem 90% jeb 504 351 eiro veido Eiropas Kaimiņattiecību instrumenta finansējums, 10% projekta partneru līdzfinansējums. VAAD plānotais finansējums deleģēto darbību īstenošanai ir 166 187,20 eiro, tajā skaitā 149 568 eiro veido Eiropas Kaimiņattiecību instrumenta finansējums un 16 618 eiro Latvijas valsts finansējums.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

varbūt?

vienreiz beigt "plānot", bet šo pus miljonu izdalīt cilvēkiem, kuriem ar instrumentiem vai ķīmiju latvāni iznīcināt, un ja, piemēram, divu gadu laikā tas nav izdarīts, nauda jāatmaksā. Bet te, rakstīšana ar pirkstu debesīs, vai kāds maz atceras, kurā vietā tāds dabas parks "Bauska" atrodas, nemaz nerunājot par šai teritorijai uzliktajiem ierobežojumiem, no kuriem viens bija - suni bez pavadas parka teritorijā staidzināt aizliegts!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.25 16:31

varbūt pie reizes sāciet plānot, ko darīt ar spānijas kailgliemežiem. Piemēram Janeikās māja Nr.3
var jau viņus spaiņiem lasīt. Kaut gan viņi pārnēsā slimības un vīrusus, mājas bērni ņem rokās, metā pret logiem, māju un citādi futbolē. Vienam mājas iedzīvotājam dārzi aizlaisti nezālēs cilvēka augumā un nekas netiek darīts. Drīz tie gliemeži būs mazdārziņos un Bauskā, ja tas saimnieks nekops savu dārzu. Darbs VAAD.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.28 15:23

Vietējās ziņas