Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vāc liecības par Bauskas apriņķa sporta vēsturi 10

Sporta organizatore Inga Ūbele sākusi vākt atmiņu stāstus un fotogrāfijas par Bauskas apriņķa sporta norisēm un izcilniekiem pirmās brīvvalsts un padomju laikā.

Pirmajā tikšanās reizē I. Ūbele aicināja kopā vairākus sporta veterānus, uzklausot dažus atmiņu stāstus un iezīmējot tālāko plānu individuālām sarunām mazākā lokā. Speciāliste iepriekš tikusies ar bijušo basketbolistu Ilmāru Vasiļjevu, kurš nodevis viņai fotogrāfijas no sava albuma. I. Ūbelei ir arī agrāko laiku godalgu – kausu, balvu, medaļu – krājums.

Vairāki veterānu sportisti joprojām piekopj aktīvu dzīvesveidu un mudina uz to līdzcilvēkus. Herberts Mucenieks, slēpošanas entuziasts, glabā kuriozas atmiņas par darba laiku sporta biedrībā «Vārpa», kad nācies izdabāt padomju funkcionāriem. Daina Sunteika lepojas ar senākiem panākumiem basketbolā, bet vēl tagad ir veterānu vieglatlētikas sacīkšu dalībniece. Voldemārs Balodis ne tikai pats bijis aktīvs sportists, bet arī sporta dzīves vadītājs. Teju neizsmeļams ir Laimoņa Šulca atmiņu krājums par populāriem un mazāk zināmiem sporta veidiem, kuros baušķenieki bijuši aktīvi dalībnieki. Savukārt Kārļa Štelma atmiņas sniedzas 30. gadu brīvvalsts laikā, kad sporta laukumus aktīvi iekārtoja paši sportotāji.

Kā liecina veterānu stāstītais, kaut arī Bauskas apkaimes sportisti bija izcili populāros veidos, sevišķi basketbolā, vieglatlētikā, volejbolā, te attīstīti arī citi virzieni. Savulaik baušķenieki startējuši ātrslidošanā, Mēmeles krācēs notikušas republikas mēroga sacīkstes airēšanas slalomā. Upju pilsētas censoņiem lieliski rezultāti peldēšanā bijuši tikmēr, kamēr sportisti ar noteikumu sadzīti peldbaseinos.

Sportistu atmiņu fiksēšanā piedalīsies Bauskas Centrālās bibliotēkas bibliogrāfe Laimdota Ozoliņa, kura strādājusi valsts mēroga projektā «Zudusī Latvija», iemūžinot vizuālās liecības no pagājušiem laikiem. Speciāliste iepazīstināja sporta veterānus ar bibliotēkā jau izveidotajiem kompaktdiskiem.

L. Ozoliņa uzsvēra, ka bibliotēkas rīcībā ir projekta «Zudusī Latvija» izcilais tehniskais aprīkojums, ar kuru var ieskenēt ne tikai fotogrāfijas, bet arī fotofilmu negatīvus, diapozitīvus u. c. vizuālās liecības. Tāpēc sportisti un viņu gaitu liecinieki var droši nest uz bibliotēku dažādus attēlus, ko pēc tam varēs apskatīt virtuālā formātā un izdrukāt uz papīra.

Sadarbība sporta vēstures izpētē notiks arī ar Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeju, kura speciāliste Ilva Strautzele iecerējusi pēc pāris gadiem veidot šai tēmai veltītu izstādi.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Laimdotai

Laimdota, tiešām arī privātie bibliotēkā var skenēt savus vecos fotofilmu negatīvus? Var visu rulli vai jāsagriež pa 6 kadriem? Tas gan būtu super!
Vai pareklamējāt http://www.pariodika.lv ? Man "uz ātru roku" atradās 1220 ieraksti par sportu Bauskas novadā.
Lai veicas!

pirms 6 gadiem, 2014.03.05 13:28

fakts iz vēstures

Vārpisti Kisiels un Balodis varētu pastāstīt,kā izlases sportistiem paredzētos deficīta importa treniņtērpus un *adidas* kedas dalīja partijas, izpildkomitejas un vajadzīgo iestāžu vadītājiem. Dāsnu roku,neviena nepiespiesti,laikam jau pielienot.

pirms 6 gadiem, 2014.03.05 13:30

jauno laiku vēsture

Ne tikai šie kungi, bet lielā dāma juku laikā ārpus rajona robežām tirgoja sporta tērpus.

pirms 6 gadiem, 2014.03.08 18:34

jauno laiku vēsture

Ne tikai šie kungi, bet lielā dāma juku laikā ārpus rajona robežām tirgoja sporta tērpus.

pirms 6 gadiem, 2014.03.08 18:34

iz vēstures,jauno laiku vēsturei

Šiem sporta vadītājiem kurpes nēsat cienīgi notīrīt .Mežotnes, Vladimir,rullē vaļā!

pirms 6 gadiem, 2014.03.08 21:12

veterāns

Voldemārs Balodis bija liels solītājs,bet švaks vārda turētājs.

pirms 6 gadiem, 2014.03.08 21:34

Bijušais sportists

Atceros vēl tagad Voldemāra Baloža solījumus.

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 13:54

guro

Tādi paši blefotāji tagad arī sēž.

pirms 6 gadiem, 2014.03.12 19:17

Bēdīgi

Komentāri vienkārši traģiski. Vai tiešām tas ir viss, ko jūs varat pateikt par sporta vēsturi ? Nožēlojamie skauģi ... Ja jums bija konkrēti fakti un pierādījumi, tad vajadzēja vērsties toreizējā milicijā, nevis tagad te anonīmi gānīties. Dūšas bija par maz, jeb arī paši bijāt "līdēji bez ziepēm", klusētāji un pašlabuma meklētāji ? Uz vecumu skauž, ka arī jums kaut ko toreiz neiedeva ?

pirms 6 gadiem, 2014.03.09 10:07

Nožēlojamajiem

Gadu desmitiem Bauska lepojusies ar prasmīgiem sporta dzīves vadītājie ar kuriem rēķinājuises valsts sporta vadība.Pateicoties šiem mērķtiecīgajiem organizātoriem Bauska atpazīta no Latvijas čempionātiem līdz Olimpiskajām spēlēm. Bauskas sportā šai pat laikā netrūkst slimu un degradētu cilvēķeļu ,kuri visus vērtē pēc savas slimības mērauklas .Vai šie daži ir vīriešu cienīgi........?

pirms 6 gadiem, 2014.03.09 15:47

Vietējās ziņas