VADC nepieciešamas vairāku grupu asinis; Bauskā donorus gaidīs 26. augustā

Valsts asinsdonoru centra (VADC) izbraukuma brigāde pirmdien, 26. augustā, no plkst. 10 līdz 14 pieņems donorus Bauskas novada domes zālē Uzvaras ielā 1, portālu informēja VADC pārstāvis Jānis Vecvagars.
Viņš pavēstīja, ka šobrīd VADC īpaši trūkst  O rēzus pozitīvo un negatīvo, kā arī A rēzus negatīvo asins grupu asinis, gaidīti arī pārējo asinsgrupu donori.
J. Vecvagars atgādināja, ka asinis var ziedot cilvēki vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kuru svars nav mazāks par 50 kilogramiem. Būtiski, lai donors nebūtu nodevis asinis vismaz pēdējās deviņas nedēļas, kā arī gada laikā asins nodošanas reižu skaits nepārsniegtu četras reizes sievietēm un sešas reizes vīriešiem.

Valsts asinsdonoru centra apkopotie dati liecina, ka vidēji Latvijā persona pirmo reizi asinis dodas ziedot 28,9 gadu vecumā – tas parāda, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, audzis pirmreizējo donoru vidējā vecuma rādītājs. Pēdējo piecu gadu laikā donora vidējais vecums palielinājies par teju sešiem gadiem – no 31,3 līdz 36,9.

Ierodoties ziedot asinis, donoram līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte). Ja donors vēlas saņemt kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai, jāsagatavo arī bankas konta numurs. Asins nodošanas dienā ieteicams ieturēt vieglu ēdienreizi un uzņemt aptuveni četras glāzes ūdens, sulas vai kāda cita šķidruma – tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst. Tāpat pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu, un vismaz divas trīs stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt.

Donori par asins nodošanu pēc pieprasījuma var saņemt asins testēšanas rezultātus, uzkodu komplektu, izziņu par asins nodošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu, kā arī kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 4,27 eiro apmērā. Ziedojot asinis trīs un vairāk reizes gadā, iedzīvotāji var saņemt Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju saņemt atlaides dažādās Latvijas vietās.

Papildu informācija par asins ziedošanas norisi pieejama mājaslapā www.donors.lv.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas