Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valdis Veips: Valsts kontroles apgalvojumi par plānošanas reģioniem ir neskaidri un pārsteidzīgi 9

Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) kategoriski nepiekrīt Valsts kontroles (VK) publiskajā telpā paustajam viedoklim, ka tiek tērēti "lieli valsts budžeta līdzekļi, bet darbība - imitēta", aģentūrai LETA pauda ZPR izpilddirektors Valdis Veips.

Viņš uzskata, ka VK sniegtajā informācijā trūkst precizējumu, tādēļ plašsaziņas līdzekļos izskanējušie apgalvojumi ir pārsteidzīgi.

Veicot revīziju ZPR, VK nekonstatēja būtiskas nepilnības iestādes administrācijas darbā, un līdzvērtīgi novērtēts arī Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu Informācijas centra darbs, tādēļ nav saprotams VK vadītājas paustais vispārinātais viedoklis, pauda Veips.

Viņš informēja, ka ZPR pērn no valsts pamatfunkciju nodrošināšanai saņēma 167 881 latu (238 874 eiro). No šiem līdzekļiem iestādes funkciju veikšanai piešķirts 106 881 lats (152 079 eiro), ES struktūrfondu informācijas centra darbības nodrošināšanai (valsts budžeta daļa) - 21 400 latu (30 450 eiro), bet sabiedriskā transporta reģionālo vietējas nozīmes pārvadājumu organizēšanai - 40 000 latu (56 915 eiro).

Līdzvērtīgu finansējumu saņēmuši arī pārējie plānošanas reģioni, un tie tiek izlietoti telpu nomai, transporta nodrošināšanai, darbinieku algām un citiem līdzvērtīgiem izdevumiem.

ZPR izpilddirektors secinājis, ka VK atzinumā par plānošanas reģioniem minētie "gandrīz 13 miljoni" latu radušies, jo vienkopus saskaitītas reģioniem sniegtās dotācijas un "tranzīta finansējums" - dotācijas sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai, kuras ZPR tikai administrē, sadalot reģionālajiem sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem.

2013.gadā kopā ZPR sabiedriskā transporta pārvadājumiem saņēma 2 215 111 latus (3 151 837 eiro), turklāt šie līdzekļi pilnībā pārskaitīti transporta pakalpojumu sniedzējiem, skaidroja Veips.

Viņš uzsvēra, ka savu pilnvaru un cilvēkresursu robežās plānošanas reģions ir nodrošinājis izdevumu kontroli pārvadātāju uzņēmumos, turklāt saskaņojis tos ar Autotransporta direkciju. Arī VK ārpus reģiona revīzijas atsevišķi veikusi pārbaudes pārvadātāju uzņēmumos, nekonstatējot būtiskus pārkāpumus.

"Valsts kontroles revīzijas laikā ZPR sniedza viedokli par valstiska līmeņa sistēmiskām nepilnībām dotāciju sadales kārtībā, tomēr revidenti savā ziņojumā šo informāciju nav analizējuši, sarunās minot, ka likumdošana jau ir grozīta un dotāciju sadales kārtība vairs neskaršot reģionus," pauda ZPR izpilddirektors.

Viņš atgādināja, ka plānošanas reģioni ir nozīmīgs vidutājs starp centrālo varu un pašvaldībām, kas nodrošina interešu pārstāvniecību un rūpējas par līdzsvarotu reģionālo attīstību, ievērojot kā reģionu, tā pašvaldību individuālās atšķirības.

"ZPR piekrīt VK viedoklim, ka normatīvajos aktos pastāv robi, kā dēļ nav iespējams pilnvērtīgi pildīt valsts noteiktās plānošanas reģiona funkcijas, tomēr vēršam uzmanību, ka Laimdotas Straujumas (V) vadītā Ministru kabineta deklarācijā pausta valdības apņemšanās īstenot pasākumus, lai nostiprinātu pašvaldību un plānošanas reģionu lomu uzņēmējdarbības un reģiona sociālekonomiskās attīstības veicināšanā," pauda Veips.

Līdztekus savu pamatfunkciju izpildei, plānošanas reģioni aktīvi strādā, lai piesaistītu ES programmu finansējumu savu teritoriju attīstībai. Svarīgi, ka jau vairākus gadus ZPR, īstenojot dažādus reģionālos un starptautiskos projektus, aktīvi piedalās uzņēmējdarbības, vides aizsardzības, tūrisma, sociālās un kultūras nozares attīstīšanā.

Veiktie aprēķini liecina, ka piesaistītais Eiropas Savienības fondu finansējums ik gadu ir vismaz desmit reizes lielāks nekā iestādei piešķirtās valsts dotācijas, turklāt piesaistītie līdzekļi tiek iztērēti tieši reģiona novadu attīstībā, piemēram, renovēti muzeji, izveidoti amatniecības centri, izvietotas videonovērošanas sistēmas daudzās pilsētās, sekmēts tūrisma piedāvājums un tamlīdzīgi, pauda Veips.

ZPR arī akcentē, ka iestāde ir vienīgais plānošanas reģions valstī, kurā ietilpstošās pašvaldības ir finansiāli uzskatījušas par nepieciešamu atbalstīt iestādes darbu. Līdz ar to VK minējums par nevēlēšanos "balsot ar saviem maciņiem" nav saistošs ZPR - Zemgales pašvaldības izprot iestādes pienesumu pārstāvētajās pašvaldībās.

Kā ziņots, veicot revīziju plānošanas reģionos par to funkciju izpildi, Valsts kontrole secinājusi, ka darbības nav jēgpilnas, tās tiek imitētas, šodien žurnālistiem pavēstīja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Valsts ik gadu plānošanas reģioniem atvēl teju 19 miljonus eiro. Plānošanas reģioni tiem uzticētos uzdevumus mēģina pildīt, taču darbības tiek imitētas. Pēc Krūmiņas domām, skumjākais ir tas, ka darbību imitācijai tiek tērēti ievērojami valsts budžeta līdzekļi.

Valsts kontroles padomes locekle Marita Salgrāve skaidroja, ka iemesls tam ir robi normatīvajos aktos, kā arī nepietiekama uzraugošo iestāžu kontrole pār reģioniem. To nepietiekami dara gan Satiksmes ministrija, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Valsts kontrole ir izstrādājusi 46 ieteikumus. Tomēr valsts pārvaldei vajadzētu pieņemt lēmumu, vai šie plānošanas reģioni vispār ir nepieciešami.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Nīgrais

Valdiņ! Paskaidro tautai , kādus kalnus esi gāzis par savu " niecīgo " aldziņu šajā amatā ?

pirms 6 gadiem, 2014.02.05 18:14

Mākonītis

Mākoņprojekti ir vislabākie!
Visi strādā. Informē. Apkopo.

pirms 6 gadiem, 2014.02.05 18:23

anita

Viss ir SKAIDRS!!
Kur nu vēl skaidrāk!
Lasījām!

pirms 6 gadiem, 2014.02.05 19:33

Uldis

Valdi, turies! VK veic pasūtījuma dabu, jo ir spēki, kas vēlas visu centralizēt un tāpēc veic uzbraucienus plānošanas reģioniem. Plānošanas reģioni vienīgie, kas kopā ar pašvaldībām iestājas par varas decentralizāciju. Ir kas grib iztukšot laukus un visu koncentrēt lielajās pilsētās. Kur tad VK skatās par SM rīkotajiem "godīgajiem" konkursiem....!?

pirms 6 gadiem, 2014.02.05 19:43

Uldim

Ko nepasūtīji VK par SM konkursiem?
Nav pasūtījuma nav piedāvājuma. Laikam kļūdas pēc pasūtīji ZPR.
Kļūdījies jau ar IN arī.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 10:00

B.i.

jautājums, vai Bauskas novads pagājušogad neveica Bauskas novada teritorijas attīstības plānošanu, kurā bija iesaistīti 6 apakšuzņēmumi, kas izplānoja strātēģiju un attīstību līdz pat 2030 gadam, projektos aprēķinot visas šo projektu izmaksas nākotnē,līdz pat pēdējam santīmam. ZPR dublē šo titānisko darbu, vai arī tam ir kādas citas vīzijas?

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 10:19

Peksis

''Valsts ik gadu plānošanas reģioniem atvēl teju 19 miljonus eiro. Plānošanas reģioni tiem uzticētos uzdevumus mēģina pildīt, taču darbības tiek imitētas. Pēc Krūmiņas domām, skumjākais ir tas, ka darbību imitācijai tiek tērēti ievērojami valsts budžeta līdzekļi.''
................................................................................
Tam vistiešakais pierādījums ZPR darbība!

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:34

Neņem galvā,Valdi !

VK klukste izdēja vanckaru un nu kladzina pa visu kūtspakaļu

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 12:41

pareizi Valdi

neņem galvā Valdi, turpini sēdēt uz sava "vanckara", tā uz kura tev uzsēdināji pateicīgie par tavu iepriekšējo darbu novada domē.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 14:21

Vietējās ziņas