Valmieras teātris svētdien Bauskā izrādīs drāmu «Klaidoņa lūgšana»

Valmieras teātris svētdien, 11. oktobrī, Bauskā izrādīs Alvja Lapiņa drāmu «Klaidoņa lūgšana». Mārtiņa Vilkārša scenogrāfijā varoņi ievietoti psihiatriskajā slimnīcā, kas patiesībā lieliski kalpo gan reālās ikdienas attēlošanai, gan sapņiem. Sapņiem un ilgām pēc pasaules, kurā nav kara, kurā ir iespēja satikties ar saviem jau mirušajiem frontes biedriem vai nesasniedzamajiem mīļajiem cilvēkiem.

Režisors Varis Brasla un dramatizējuma autors A. Lapiņš ir labi sastrādājies radošais tandēms. Līdzīgi kā iepriekšējos kopdarbos, arī šoreiz literārajam pirmavotam izmantots kāds no rakstnieka Gunāra Janovska darbiem – romāns «Balsis iz tumsas». Kritiķi iestudējumā saskatījuši daudzas veiksmes, tostarp par būtiskāko atzīstot Elīnas Vānes atveidoto īrieti Esteri. Par šo lomu māksliniece saņēmusi «Spēlmaņu nakts» balvu nominācijā «Gada aktrise».

Mārtiņa Meiera tēlotajam izrādes galvenajam varonim Arturam Skujam nemitīgi jādzīvo pastāvīgās gaidās, sasprindzinājumā. Viņam visgrūtāk ir rast izeju starp pienākumu pret savu latvietību un jauno pasaules kārtību. Tā pieprasa atteikties no visa, kas bijis pagātnē, un sākt jaunu dzīvi svešā zemē, aizmirstot, ka tāda Latvija vispār ir bijusi.

Šis ir stāsts par vēstures un varas nežēlīgi sabradātiem cilvēku likteņiem. Karš iznīcinājis ne tikai ārējo drošības izjūtu, bet arī iekšējās pasaules līdzsvaru varoņos. Iestudējumā režisors līdztekus aktierspēlei piedāvā dažādus simbolus, no kuriem vairumu skatītājiem nenāksies grūti apjaust. Viens no tādiem ir rupjmaize. Ārzemniekiem tā negaršo, jo sveša un melna, un tādēļ tā arī neiederas baltajā telpā. Kāds noteikti te saskatīs paralēles ar vēlmi saglabāt latvisko sevī, taču trimdā tādiem «niekiem» nav vietas.

Daži izrāžu vērtētāji iestudējumā kritizē pārlieko ilustratīvismu. Taču vienlaikus iestudējums uzrunā ar savu godīgumu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas