Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valsts asinsdonoru centrs pirmdien dosies izbraukumā uz Iecavu

Pēc četru gadu pārtraukuma Valsts asinsdonoru centrs (VADC)  13. jūlijā izbrauks uz Iecavas centru. Līdz šim VADC Donoru dienu organizējis Iecavas novada uzņēmuma «Balticovo» teritorijā, bet šogad pēc iedzīvotāju lūguma nolemts sniegt iespēju asinis ziedot Iecavas centrā, informēja VADC pārstāve Ilze Bergmane.

Viņa atklāja, ka VADC Iecavā bijis 2015. gada 26. jūnijā, kad atnākuši 29 iecavnieki no kuriem asinis nodeva 22, sešiem tā bijusi pirmā reize un pēc gada – 2016. gada 28. augustā, kad aktivitāte bijusi līdzīga – ieradušies 24, kā donori bija 22 no kuriem divi asinis nodevuši pirmo reizi.

Pirmdien, 13. jūlijā, iecavnieki no pulksten 10 līdz 13 gaidīti Iecavas kultūras namā, Rīgas ielā 18.

I.Bergmane norādīja, ka visās donoru pieņemšanas vietās tiek ievēroti pastiprināti piesardzības pasākumi, lai garantētu drošu vidi. «VADC prioritāte ikdienā un it īpaši šajā periodā ir rūpēties gan par VADC personāla, gan donoru drošību, kā arī sagādāt drošus asins komponentus slimnīcām,» teic I. Bergmane.

Izbraukumā visiem donoriem būs pieejami individuālie aizsardzības līdzekļi – dezinfekcijas līdzekļi, sejas maskas, kā arī tiks regulēta nepieciešamā divu metru  distance.  Šajā reizē iepriekšējais pieraksts nav nepieciešamas, donoru pieņemšana notiks rindas kārtībā.
Lai ziedotu asinis, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments – pase vai eID karte. Laika taupīšanas nolūkos donora pieteikumu un anketu iespējams aizpildīt jau iepriekš – elektroniskā formātā.

Jaunākā informācija par asins ziedošanu, drošības pasākumiem, izbraukumiem un darba laikiem pieejama VADC mājaslapā un pa bezmaksas tālruni 80000003 (darba dienās no plkst. 08.30 līdz 17).

Latvijā asinis nodod ap 1,66%  iedzīvotāju, kas ir aptuveni 16 donori uz 1000 iedzīvotājiem. Teju 57% donoru asinis ziedo vienu reizi gadā,  23% divas reizes gadā, bet tikai 13% donoru asinis ziedo trīs reizes gadā.

Pēdējo gadu laikā novērojams, ka donoru vidējais vecums turpina pieaugt. Sešu gadu laikā tas ir pieaudzis par  5 gadiem, 2019. gadā tas bija 37,2 gadi.  Savukārt pirmreizējā donora vecums sasniedza 30 gadus. Donoru novecošana vērojama arī citās Eiropas  valstīs. Visaktīvākie donori ir vecuma grupā no  26 līdz 45 gadiem. Mazliet vairāk nekā par pusi jeb 53,4%  unikālo donoru ir vīrieši, bet 46,6% ir sievietes. Savukārt pēc asins ziedošanas biežuma aktīvākas tomēr  ir sievietes – 51,8%, bet vīrieši – 48,2%.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas