Valsts probācijas dienests strādā arī ārkārtas situācijā 6

Ārkārtas situācija valstī nenoliedzami ir ietekmējusi katru jomu. Šoreiz «Bauskas Dzīve» skaidroja, kā strādā Valsts probācijas dienests (VPD) un tā Zemgales reģiona teritoriālās struktūrvienības Bauskas nodaļa.

Lielākā daļa funkciju joprojām
Nodaļas vadītāja Edīte Mārtinsone stāsta, ka esot pārstrukturizējuši darbu, šajos īpašajos apstākļos netrūkst dezinfekcijas līdzekļu, masku, gumijas cimdu un bahilu. Pašlaik Bauskas nodaļā klātienē strādājot septiņi darbinieki. Lielāko daļu savu funkciju VPD turpina īstenot, taču atsevišķas aktivitātes nācies apturēt – tā ir probācijas programma. Mācības grupā, kurā parasti ir septiņi astoņi cilvēki un programmu vadītāji, pašlaik nenotiek. Turpretī tiek īstenotas tādas funkcijas kā uzraudzība, izlīgumi, sagatavoti izvērtēšanas ziņojumi, tiek organizēta arī piespiedu un sabiedrisko darbu izpilde.

Pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī darbinieki apzvanījuši klientus, izstāstījuši, kādā režīmā notiks sadarbība, pārrunājuši, kā ievērot drošības prasības un kur, piemēram, vērsties, ja nevar piegādāt sev pārtiku. Citiem klientiem bijusi neziņa, satraukums. «Es nebraukšu sabiedriskajā transportā, varu saslimt,» kāds teicis. «Ko jūs te izdomājat?! Kāda infekcija?!» tā VPD darbiniekiem atbildējuši un nometuši klausuli daži klienti, kad viņiem piezvanīja ne tikai, lai kontrolētu, kur atrodas un ar ko nodarbojas, bet arī lai sniegtu skaidrojumu par «Covid-19».

Regulāra saziņa
Lielākoties pašreizējos apstākļos uzraudzības klienti noteiktā dienā zvana lietas vadītājam. Vairums godprātīgi atskaitās, daudzi klienti strādājot, piemēram, celtniecībā, kādā noliktavā u. tml. Tomēr ne visiem pietiek ar zvanu.

Klātienē jāierodas tiem, kas saistīti ar dzimumnozieguma izdarīšanu (Bauskas nodaļā trīs klienti) vai vardarbīgu noziedzīgu nodarījumu (arī trīs). Darbinieki ar viņiem tiekas atsevišķā pārrunu telpā. Pirms tam klientam rakstiski jāapliecina, ka nav bijis ārzemēs vai saskāries ar «Covid-19» slimnieku. Tiekot dezinficētas rokas, un gan darbinieks, gan klients lieto aizsargmasku. Saruna notiek, ievērojot divu metru attālumu.

Ar dzimumnoziegumus izdarījušām personām strādā speciāli apmācīts darbinieks, diemžēl kopš 2016. gada Bauskas nodaļā uz vietas tāda nav, ir Zemgales reģionā.

Piespiedu darbi turpinās

Pašlaik Bauskas nodaļa uzrauga 144 probācijas klientus, lielākajai daļai – 70 – ir piespiedu darbi, tos tagad mūsu novados veic 22 personas, citas vēl gaida savu kārtu. Pārējiem ir uzraudzība, izlīgums, vai jāsagatavo izvērtēšanas ziņojums par viņiem.

Lielākoties pašvaldības labprāt nodarbina piespiedu darba veicējus, SIA «Vides serviss» un Bauskas pils muzejs arī piedāvā darbu. Diemžēl ne visi klienti ir apzinīgi, pašlaik aptuveni septiņi ignorē tiesas spriedumu, nepildot piespiedu darba sodu, skaidro
E. Mārtinsone. Tiek sūtīts uzaicinājums, tad brīdinājums. Ja neņem vērā, tiek rakstīts iesniegums tiesai par piespiedu darba aizstāšanu ar īslaicīgu brīvības atņemšanu.

«Piespiedu darbs ir populārākais sods Latvijā. Arī probācijas klientu īpatsvars, kas pie mums ir piespiedu darbā, ir lielākais gan gada ietvaros, gan pašlaik. Tas arī veido 50 procentu no ikdienā virs 3000 esošiem visā Latvijā,» atklājis VPD vadītājs Mihails Papsujevičs.

Pandēmijas laika atklājumi
Nodaļas vadītāja Edīte Mārtinsone priecājas, ka tomēr lielākajai daļai klientu varot uzticēties, cilvēki nereti par sevi daudz ko pastāstot, meklējot padomu. Šī uzticība rada gandarījumu darbā.

Dienestam ir arī kāds spilgts pandēmijas laika stāsts. Klients strādājis labdarības organizācijā un izvadājis pārtikas paciņas maznodrošinātajiem. Nostrādājis piespiedu darba stundas, viņš pateica: «Es turpināšu vadāt šīs paciņas.»

No kopumā aptuveni 400 VPD darbiniekiem pagaidām neviens nav saslimis ar «Covid-19». Trīs gan tikuši atzīti par inficēto kontaktpersonām, kas nozīmēja pašizolāciju. Epidemioloģiskajā izmeklēšanā secināts, ka viņi nekontaktējās, pildot darba pienākumus.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

nu tad ko?

gatavojam šiem prēmijas un medaļas par varonību....

pirms gada, 2020.05.11 09:47

Ivars

Jau ir piešķirtas prēmijas

pirms gada, 2020.05.11 15:40

Strādnieks

Es arī strādāju,nu un??? Daudzi strādā ( lai attālināties darboņi būtu paēduši un.t.t...), bet neviens netaisa sensāciju par savu ikdienas darbu

pirms gada, 2020.05.11 09:55

bet?

ja nu tomēr izdodas izspiest kādu labumiņu uz Covid- 19 rēķina, mēģināts nav zaudēts....

pirms gada, 2020.05.11 11:33

linda

Tiešām atraduši par ko avīzē rakstīt. Strādā un strādā - vai tad visi kas tagad strādā par sevi raksta avīzē.

pirms gada, 2020.05.11 11:44

Ai tak beidziet

Strādā lielākā daļa gan uzņēmumu, gan valsts/pašvaldības iestādes. Covid-19 ietekme nav nemaz tik drastiska kā bija gaidīts, tāpēc šādi raksti, ka "mēs strādājam" ir pilnīgi lieki.

pirms gada, 2020.05.11 12:47

Vietējās ziņas