Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta rīcībā būs droni

Septembrī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir saņēmis pirmos 11 bezpilota gaisa kuģus jeb dronus, un tuvākajā laikā tiks sākta to izmantošana izsaukumos. Dronu integrēšana VUGD darbībā tiek īstenota «Interreg» V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektā «Jauno tehnoloģiju ieviešana pierobežas ārkārtas situāciju apkarošanā» (EMERG_TECH, LLI-267), informē Inta Palkavniece, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšnieces pienākumu izpildītāja.

Droni vairāk būs paredzēti lielajiem, sarežģītajiem VUGD izsaukumiem. Ar droniem netiks padots ūdens ugunsgrēka dzēšanai vai veikta cilvēku glābšana no bīstamās zonas, tie tiks izmantoti papildu operatīvās informācijas iegūšanai notikuma vietā. Pašlaik norisinās darbs pie normatīvo dokumentu sagatavošanas un apmācību programmas izstrādes, jo pirms dronu lietošanas nepieciešams noteikt iekšējo regulējumu un apmācīt VUGD amatpersonas.

Vēl neviena VUGD struktūrvienība dronus nav saņēmusi, stāsta Viktorija Gribuste, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā. Vēl nav apstiprināts sadalījums. Būs vajadzīgas arī apmācības to izmantošanā. Īpaši noderīgi droni būs ugunsgrēku platības noteikšanā, ar tiem būs iespējams redzēt, kādi objekti ir tuvumā, jo ne vienmēr pēc kartes to droši var zināt. Savukārt ēku ugunsgrēkos nereti derīgi ir paskatīties no augšas. Glābšanas darbos, piemēram, kur ķīmiskas vielas un tuvoties bīstami, droni palīdzēs izvērtēt situāciju. Latvijā ir 92 VUGD struktūrvienības, ieskaitot posteņus, kam tiks kāds no 43 droniem, rādīs laiks un VUGD iekšējais regulējums. Līdz šim VUGD ir izmantojis nodarbināto privātos dronus, ja ir bijusi šāda nepieciešamība lielos izsaukumos.

Projektā kopumā tiks iegādāti trīs veidu droni – ar optisko kameru (11 gabali, kuri jau ir piegādāti), ar optisko kameru un termokameru (30 gabali, kuri vēl tiks piegādāti), kā arī multifunkcionālie droni (2 gabali, kuri vēl tiks piegādāti), kuri būs aprīkoti ar augstas izšķirtspējas termokameru un vizuālās redzamības kameru ar spēcīgu optisko palielinājumu. Droni ar optisko kameru un termokameru, kā arī multifunkcionālie droni tiks piegādāti līdz 2020. gada sākumam. Dronu izmantošanu VUGD plānots iedalīt divos līmeņos – reģionālajā un nacionālajā: reģionālajā līmenī droni tiks izvietoti struktūrvienībās un uz ugunsdzēsības autocisternām, lai veiktu ātru un vienkāršotu izlūkošanu no augšas. Savukārt nacionālā līmeņa iesaiste ir paredzēta lielākos notikumos. Droni tiks izvietoti uz specializētā transportlīdzekļa, kurā varēs nodrošināt video tiešsaisti, kā arī operatīvi veikt ar dronu uzņemtā materiāla pēcapstrādi, veidot divu un trīs dimensiju kartes, kā arī nodrošināt integrāciju kādā citā kartogrāfiskā materiālā.

«Interreg» V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta «Jauno tehnoloģiju ieviešana pierobežas ārkārtas situāciju apkarošanā» (EMERG_TECH, LLI-267) kopējā VUGD budžeta daļa projektā ir EUR 322 833. Projekta īstenošanas laiks: 2018. gada 1. jūnijs līdz 2020. gada 31. maijs (24 mēneši). Projekts tiek īstenots, VUGD sadarbojoties ar Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrijas ugunsdzēsības un glābšanas departamenta Klaipēdas apgabala pārvaldi.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas