Važītes kapsēta slīgst atkritumos 31

Visdažādākie atkritumi sagūluši ap Važītes kapiem Rundāles novadā. Uzraksti «Atkritumus mest aizliegts» atklāti tiek ignorēti, pārvēršot kapsētu izgāztuvē. Iestājoties labvēlīgiem laikapstākļiem, rosība pie aizgājēju kapu kopiņām pieaug un arī mēslaine nekur nav pazudusi, vien aug augumā.

Baušķeniecei Ausmai šeit atdusas māte un tēvs, te apbedīti arī vīra vecāki. «Katru gadu pavasarī vien ar sūdzību laikrakstam un Lielo talku teritorija kaut cik tiek sakopta, taču šoreiz jau aizgājis par tālu. Saprotu, ka akmens metams pašu kapu kopēju lauciņā, jo daudzi neievēro noteikumus – nevajadzīgo izmet, kur pagadās. Kaudzes cita citai krājas blakus, bet konteineru vai kādas norobežotas vietas atkritumiem šeit nav. Ir viens liels haoss, patiešām kauns aizgājēju priekšā,» sašutumu pauž Ausma un rāda uz apdegušo kadiķa krūmu, kas acīmredzot nosvilināts, lai mazinātu kapu kopiņai virsū gulošo atkritumu kalnu. Viņa ir nesaprašanā, kādēļ neviens te nespēj ieviest kārtību. Ja citādi nevarot, vajadzīgs kāds dežurants, kas uzrauga Važītes kapos notiekošo, pārdomās dalās Ausma.

Rundāles novada pašvaldības izpilddirektors Aigars Sietiņš negrib piekrist, ka ik gadu situācija ir identiska. Viņš norāda, ka pie paziņojumu dēļiem lasāmi kapsētas uzturēšanas saistošie noteikumi, izvietotas norādes, kur atkritumus drīkst izmest un kur tas aizliegts.

«Izskatās, ka uz Važītes kapsētas apmeklētājiem neattiecas ne norādes, ne saistošie noteikumi. Tiks risināts jautājums par atkritumu izmešanas vietu ierobežošanu, lai papildus norādei būtu arī ierobežots laukums. Rundāles novada pašvaldībā nav tāda amata kā palīgstrādnieks, tādēļ kapsētas pārzinim atkārtoti uzdots sašķirot izmestos atkritumus. Komunālā dienesta darbinieki tos nogādās uz pašvaldības konteineriem. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, nekārtības rada nevis kapus kopjošie vecāka gadagājuma cilvēki,  bet gan vidējā un jaunā paaudze, kam vieglāk pārskriet pāri ceļam un izmest atkritumus grāvī, nevis iet cauri kapsētai uz kādu atkritumu izmešanas vietu,» teic A. Sietiņš.

Viņaprāt, situāciju neatrisinās arī konteineru izvietošana, jo ir pamatotas bažas, ka tie tiks piepildīti ar visiem kapsētas atkritumiem, bet lielākā daļa ir bioloģiskie atkritumi, kas jāpārvērš kompostā. Traucēklis esot arī pilsētas tuvums. Tuvākajā apkārtnē vērojamā iedzīvotāju atkritumu izvešanas kultūra radītu vietu neatļautu sadzīves atkritumu novietošanai. Turklāt apsaimniekotāji nepieņem bioloģiskos atkritumus.

Lai risinātu minēto jautājumu, pašvaldībā pieņemts lēmums veikt grozījumus kapu pārziņa darba organizācijā, kā arī darba pienākumu veikšanas kontrolē. Tāpat paredzēts pārveidot atkritumu izvietošanas vietas un kapsētā nolikt tvertnes papīra, stikla un plastmasas atkritumiem.

A. Sietiņš piemetina, ka iedzīvotāji sūdzas arī par putekļiem, kuri no grants ceļa nonāk uz kapu kopiņām. Viņš atzīmē, ka ceļš, kura putekļi sausuma periodā pārklāj kapu teritoriju, ir Satiksmes ministrijas īpašums un va/s «Latvijas Valsts ceļi» uzturēta brauktuve. Pašvaldība va/s «Latvijas Valsts ceļi» ir vairākkārt lūgusi atrisināt minēto problēmu, veicot ceļa seguma atputekļošanu ar ķimikālijām vai ceļa seguma maiņu, par ko saņemta atbilde, ka ceļš tiek uzturēts atbilstoši piešķirtajam finansējumam un uzturēšanas plānam. Pašvaldības speciālisti tuvākajā laikā atkārtoti sagatavos un nosūtīs lūgumu situāciju mainīt.

Pievieno komentāru

Komentāri 31

sliņķi un nesaimnieki

Apsaimniekotājs vienkārši nepilda savus pienākumus un neizved atkritumus, neviens tur atkritumus no mājām neved.Tā tas jau ir gadu gadiem...Nekas nemainās. Laikam tiešām Bauskai jāpārņem, tad būs kārtība....

pirms gada, 2020.05.06 13:39

piņķi

- gan jau ari ved atkritumus , no citam vietaam, vai tu esi skatijies, kais tais kaudzees un maisos iek;saa ira?? cilveki jau dzbrid ppaliek parlieku cuuciigi. labi, ka man sais kapos neguļ tuvinieki, saprotu bažu cilveku bažu par saadu nekaartiibu. kapsargs jau ari visu laiku tur nebus klaat, un kas diennakts tusajaa laikaa tur daraas? dazi varbut brauc uz to poligonu, un lidzi pie viena panem savus atkritumus izmest1? tur jau drizak kokos noverosanas kameras jasaliek, lai varetu konstateet to , teiksim, taa -vandaalismu , kas tais kapos daraas, un gadiem tas. drausmas.

pirms gada, 2020.05.06 17:37

verotājs

tur noteikti kāds ved,jo pieturās patstāvīgi ir sadzīves atkritumi.
Vajadzētu ,ka Iecavā visiem obligāti ja'būt līgumam par atkritumu izvešanu.

pirms gada, 2020.05.06 17:49

Par kapiem

Tas ir Rundāles novada kauns.Ir vai nav palīgstrādnieks,šādu situāciju nedrīkst pieļaut.Vai šais kapos neatdusas cilvēks,kas ir bijis cieši saistīts ar Rundāles pili?Tā ir atrakstīšanās par saistošajiem noteikumiem.Ejiet un tīriet paši.Ne jau viens kapu pārzinis ieviesīs kārtību.Nevajag vainot vienu cilvēku.Kaunieties.

pirms gada, 2020.05.06 14:55

Rundāliete

Nezinu, kur ir problēma tur nolikt lielo konteineru? Cilvēki met pēc inerces, jo nav jau variantu.

pirms gada, 2020.05.06 16:04

Janka

Vai neizlasīji Sietiņa skaidrojumu? Konteineru nevar likt, jo no pilsētas vedīs atkritumus visi, kuriem nav slinkums. Izmetīs visu.

pirms gada, 2020.05.06 16:20

Jankam

Bet vai tur ir bijis konteiners?No pilsētas jau nu nevedīs.Šaubos.Risinājums taču ir jāatrod,un ātri.

pirms gada, 2020.05.06 17:09

Tieši tā

Sietiņa kungs !Aizbrauciet ekskursijā uz Grobiņas kapiem un pārliecinaties, kā ļaudis izmanto tur esošo lielo konteineru un cik perfekti sakopta kapu teritorija. Arī Liepājas tuvums tur netraucē.

pirms gada, 2020.05.07 08:11

?

Kāpēc citos Rundāles novada kapos ir kārtība, bet šajos vienmēr nekārtība? Vai tiešām vainojams Bauskas tuvums? Vai arī kapu kopiņas pārāk daudz un pārāk regulāri tiek apkoptas?

pirms gada, 2020.05.06 16:22

????

Beķeru kapos tāds pats bardaks ????

pirms gada, 2020.05.07 20:16

STILISTE

Kapu teritorijā tiek izmesti lieli atkritumu maisi ar apģērbiem.Piedodiet, vai tad miroņi, tai saulē pārģērbjas!!!

pirms gada, 2020.05.06 18:20

varētu jau

izmest arī kādu maisu ar "prātiņiem", vismaz vienas otras "stilistes no domes" galvā būtu ko ielikt....

pirms gada, 2020.05.07 09:13

m?

Ja nav kur mest kur lai met kaut vai tās pašas lapas?

pirms gada, 2020.05.06 19:58

INGA

Tas jau nav tikai Važītes kapos,tāpaat ir Cērņu kapos,tas ir raksturīgi Rundāles novadam.Varētu taču kapo
nolikt konteinerus,paši kapu kopēji tur samestu atkritumus.

pirms gada, 2020.05.06 20:08

ko krēslā sēdot neizdomāsi?

tā jau nu ved tieši uz kapiem iedzīvotāji atkritumus, diez kura domnieka galvā šī fiksā ideja sevis attaisnošanai ieskrēja? Ja jau motorlaivu un dronu maliķu ķeršanai novads varēja atļauties, tad kameras uzstādīšana vien tāds sīkums būtu,,, Diez, cik maliķu rundālieši noķēra, vai pirkums no soda naudām jau atmaksājies?

pirms gada, 2020.05.06 21:52

raisa

Atgādina Raikina skeču-visas vistas apsprāgušas, sūtiet teleskopu! Cits par citu nevarīgāki-valsts, pašvaldība, ceļu departaments bet vainīgi....mirušo piederīgie, viss kā pie latviešiem. Lietuvā gan konteineru papilnam pie kapiem, kārtība, tīrība labākajā līmenī.

pirms gada, 2020.05.06 21:55

skatam

TE NU KAPU APSAIMNIEKOTAJS ILGI NAV PIESTRADAJIS ////////KAUNS ALGU TA SANEM //

pirms gada, 2020.05.06 22:47

SM

Lai uzliek vienu videokameru uz kādu laiciņu un būs kārtība - 100%. Vismaz tajā konkrētajā vietā. Bet vispār, ja atļauj iesākt veidot bardaku, tad tas ātri pavedina uz nekārtībām. Ja viss tiek uzturēts saprotamā un labā kārtībā bez acīmredzamas atkritumu ekspozīcijas, tad arī tur pārstāj notikt ļaunprātības.

pirms gada, 2020.05.07 00:13

Deputāts

Paraugs Bauskas nov. Butku un Kranču kapi. Konteineri ar pakāpieniem, pat darbarīki, smiltis,melnzeme.
Pārdodiet novada vadības džipus, nebraukājiet ceļojumos uz tālām zemēm ...
No 1994.gada nav ieviesta solītā kapu sakopšana!

pirms gada, 2020.05.07 05:01

Konstantīns

Kauna traips. Tik tiešām, atverot robežu, varbūt var pašvaldība doties pieredzes apmaiņā uz Lietuvu. Ja cūku stallis būtu pie domes ēkas, gan to pamanītu, bet te apgāna aizgājēju piemiņu.

pirms gada, 2020.05.07 06:52

pensionare

AR DZILU NOZELU SKATOS KADS ''POSTS''APNEMIS VAZITES KAPSETU,PATI VAIRS NESPEJU TUR
BUT,BET MAN TUR ATDUSAS MAN MILI CILVEKI JAU NO 1990.GADA,PAGAIDAM MANIS TUR VEL TRUKST,VIETU IERADIJA VECA KAPU UZRAUDZE CIENIJAMA ZAKES KUNDZE,AR NORADI KOPT KAPUS,JO MUS IEKRITA PASA CENTRA SANEMT VIETU,TO PILDIJAM,VIETA LAPAM BIJ,BET KAPEC TAS NEVAR SADEDZINAT,PALIKTU TIKAI PELNI,PAR KAPSETU VAJADZIGA STINGRA ROKA,,KAS VARETU NOKARTOT APKARTNES SAKOPSANU UN IEVIETOT KONTEINERUS..

pirms gada, 2020.05.07 09:26

Pārsteigums.

Uz šiem kapiņiem braucu sen. NEKAD neesmu redzējusi paziņojuma dēli un norādi, kur DRĪKST izmest atkritumus(lapas, zarus, nezāles, izdegušās sveces).

pirms gada, 2020.05.07 10:31

?

Varbūt drīz aizgājējus arī vajdzēs likt pie atkritumiem, jo vietas nebūs...

pirms gada, 2020.05.07 10:40

INGA

Piekrītu komentētājam,ka Bauskas novada kapsētās visās ir kongteineri,un līdz ar to arī kārtība

pirms gada, 2020.05.07 12:29

INGA

Atvainojos - atkritumu konteineriPiedodiet par kļūdu iepriekšējā komentārā!

pirms gada, 2020.05.07 12:30

Anatolijs

Rundāles novadā vajag izskatīt jautājumu,par Okmaņa un Sietiņa atbilstību ieņemajiem amatiem,tas bardaks netiek gadiem sakārtotots netikai kapu teritorija bet arī citas publiski apmeklētas vietas.

pirms gada, 2020.05.07 13:17

Anatolij

bet dome tik skaisti dzied, arī garīgās dziesmas cilvēku ausīm un tam tiek tērēti tūkstoši, vai kas atliek rūpei par mirušajiem?

pirms gada, 2020.05.07 20:30

????‍♀️

Tas pats arī drīzumā var sagaidīt "Beķeru kapos" bardaks????????

pirms gada, 2020.05.07 20:11

Vietējās ziņas