Vecām ēkām lētāk ir sabrukt 17

Daudzus Bauskas namus skar problēma, kura pašlaik visspilgtāk izpaužas saistībā ar ēku Brīvības bulvārī 3. «Mājas koka balkons apdraud iedzīvotājus. Pirms neilga laika garām gāju ar bērna ratiņiem un stikls no balkona nokrita pāris soļu attālumā. Vairākus gadus esam lūguši nostiprināt balkonu. Šogad SIA «Bauskas namsaimnieks» atsauca speciālistus. Pēc apskates mums paziņoja, ka ir jāmaina visa siena kopā ar balkonu, darbu izmaksas - 35 tūkstoši latu. Tādu naudu māja ar sešiem dzīvokļiem nesavāks. Kas notiks, ja kāds pamanīsies uz balkona uzkāpt? Savulaik mums neļāva veikt elementārus darbus, jo esot vēsturiska celtne, bet tagad krīt uz galvas un par remontu prasa tūkstošus,» satraukta stāsta šī nama iedzīvotāja Liāna Pinte. Bauskas rajona galvenā valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektore Mārīte Putniņa skaidro, ka ēku Brīvības ielā 3 ir plānots iekļaut aizsargājamo objektu sarakstos, bet pagaidām nav īsti skaidrs, kad tas notiks. «SIA «Bauskas namsaimnieks» varētu veikt elementārus nostiprināšanas darbus, iestiklot logus, tādējādi novēršot draudīgo situāciju. Realitātē tas ir rezultāts jau padomju laikā iesāktajai apsaimniekošanas politikai, kuras dēļ 50 gadu kaut kas gaidīts un nekas nav darīts,» norāda speciāliste. Tikmēr SIA «Bauskas namsaimnieks» valdes priekšsēdētāja Jolanta Ķikute atzīmē, ka padomju gados un pirmajos Latvijas neatkarības gados mājām ar daļējām labierīcībām bija nepamatoti zema apsaimniekošanas maksa, uzkrājums neveidojās un remonta darbus neviens neveica. Tāpēc šie nami gluži vienkārši gāja bojā.  «Plānojot remontus Brīvības bulvārī 3, uzzinājām, ka ēka ietilpst aizsargājamā apbūves teritorijā, un attiecīgi rīkojāmies. Aizsargājamās apbūves teritorijas statuss mājai neko finansiāli palīdzēt nevar, kas nozīmē, ka viss tāpat ir uz nama iedzīvotāju pleciem. Katrs vēlas veikt darbus, ja kāds cits maksā, bet par savu naudu negrib. Mājai Brīvības bulvārī 3 ir apsaimniekošanas parāds, tāpēc SIA «Bauskas namsaimnieks» rīcībā nav līdzekļu, lai mēs tur varētu veikt remonta darbus,» stāsta J.Ķikute. SIA «Bauskas namsaimnieks» aicinājis vairākas firmas novērtēt, cik varētu izmaksāt būvdarbi, un 35 tūkstoši bija mazākā piedāvātā summa. Iespējams veikt daļēju balkona nostiprināšanu, bet arī šīs izmaksas mājas iedzīvotājiem būs jāsedz pašiem. Un tas nozīmē arī to, ka drīzumā balkons atkal būs jālabo. Nama iedzīvotājiem no balkona pašreiz nav nedz estētisks, nedz materiāls labums. Ieguldīt tūkstošus nelietderīgā remontā viņi arī diez vai piekritīs. Iespējams, ka krītošā balkona problēmas atrisināšanai būs jātiekas visām iesaistītajām pusēm, arī Bauskas pilsētas Domes pārstāvjiem, jo pašlaik patiesībā lētākais, vienkāršākais veids, kā panākt drošību, ir balkonu nojaukt. Noteikumi neļauj to paveikt, bet nelieli darbi tikai pagarinās tā sabrukšanas termiņu.  

Pievieno komentāru

Komentāri 17

fonds

ha naudu sagribējāt, nu pāris tūkstošus varbūt izbrēksiet ja pusgadu rakstīsiet man vajadzīgos papīrus, te jau nav pils, kur pēc tam fondu turētājiem atpūsties ...

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 09:01

Saimniece

Varbūt vislētāk ir likvidēt Namsaimnieku?

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 14:13

Pūce

Jautājums ir par to, kāds ir mērķis? Ja mērķis ir nojaukt, tad jākārto atļaujas nojaukšanai.Ja mērķis ir saglabāt, tad jādomā, kur meklēt naudu. Bet visdrīzāk mērķa nav nekāda un tāpēc nav arī nekāda rezultāta. Sēžam un zīlējam - sabruks vai nesabruks, uzkritīs kādam vai neuzkritīs. Un vainīgi pie tā ir baušķenieki, kam pagājušā gadsimta sākumā savajadzējās uzcelt diezgan smuku māju.

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 14:06

kriksis

tas tacu ir tikai atrunas,ka nav lidzeklu jo pastav tacu arii dazaadi fondi un iestades,kuras ir fondu rezerves arii VESTURISKIEM PIEMINEKLIEM.
nedarisim tacu kaunu savai pilsetai!!!
un neapdraudesim cilveku dzivibas izliekoties nabadzigiem!!!

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:55

ka nav kauna

sada stavokli tas balkons jau nepalika viena gada laikaa,peec taa mees varam spriest,cik ilgi sim VESTURES PIEMINEKLIM nav pielikta roka. ja jau mums nevajag sadus piemineklus un nav lidzeklu to uzturesanai,tad tik jaucam nost tadus balkonus un miers,lai cilveeki drosi var staigaat garaam.

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:53

DISMIIGA

NAMSAIMNIEKS jau atrada veel peec krievu laiku kartiibas:ja kautko uzprasa, tad tik suuta viens pie otra,otrs pie trsaa un visi tik rausta plecus.
vieglaak jau ir izlikties par mulkiiti un novelt problemu citam...

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:49

mazuliite

skumji noskatiities kaa musu VESTURES PIEMINEKLI lenam iet boja.arii mani radinu no arzemeem staigajot pa pilskalna takaam ieveeroja so MAJU AR LAIKA ZOBU,sagrauzto balkonu.
VARASVIIRI PROTIETIES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:47

zakis

kur tad paliek muusu Dome un Piemineklu aizsardzibas biedriba?kur tad tas dzirdeets,ka NAMSAIMNIEKA majai par remontu izdevumi jasedz majas iedzivotajiem?
mes tacu LEPOJAMIES ar savam pilseetas saucamajam bagatibam un VESTURISKAM celtnem un vietam vai tad Domei kopaa ar NAMSAIMNIEKU nebuutu japadoma par so jautajumu?
un jau sen...

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:43

miegainite

vai nav absurda situacija???
nevar ne niojaukt to balkonu(jo vesturisks piemineklis),ne arii atjaunot,jo nav naudas.
kas atbildes,ja kautkas notiks un kadamm tiesam stikli uzkritis tiesi uz galvas?

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:39

kuce

taa jau ir nirgasanas par cilveekiem,ja vairakus gadus jaaluudzas, lai salabo balkonu,kurs jebkura briidii var nogazties.
vai tad tas ir normaali,ja drosi nevar pastaigaat ar bernu pie savas maajas.

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:33

dzeguziite

visur jau runa par bernu drosibu un aizsardzibam.vajag tacu iet vel talak,zvanit uz:BEZ TABU!citadi jau skaidriiba netiks,kamer nesacels traci..

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:31

kabans

prieks kam tad ir vispar vajadzigi veetures pieminekli ja nav kas par tiem ruupejas un uztur daudzmaz kartiiba...
te tacu arii bernu drosiiba ir apdraudeeta.
vai tiesam tas nevienam neruup?

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:29

zaniite

jaa mamminai ar ziidainiiti paveicaas ,ka stikla ruuts neuzkrita virsuu.kur skatas un ko domaa pilseetas galvas?vissvieglak jau ir izlikties neko nezinam neko neredzam!:@

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 13:27

nja

Njā, - pārfrāzējot - veciem ļaudīm, smagi slimiem ļaudīm .. tād vēl arī cietumniekiem .. lētāk ir ļaut nomirt

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 19:58

Alla

Tā jau tur ir. Centrā tur, kut viss kā uz delnas redzams, kaut ko izdara, lai ievilktu ķeksīti, bet tur, kur tiešām apdraud cilvēkiem dzīvību, nekas netiek darīts. Vēl jo vairāk, kad mājā dzīvo divi zīdaiņi, kas drīz sāks iet kājām.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 16:59

zuze

jau tagad maksājam gana shodienas apstākļiem lielu summu, bet mums taču jāuztur tas Namsaimnieks. agrāk ja vēl ko darīja par īres naudām, tad tagad - taisam tāmi un tik maksājiet.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 15:54

Trupe

Kādi gudri vārdi "neveidojās uzkrājums". Vai tagad tāds veidojas? Kuram Bauskā pietiek naudas, lai veiktu kapitālo remontu? Tāda nav un nebūs. Īres maksai ir jābūt 6 Ls/kv.m. un tad ir jākrāj 10 gadus.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 13:26

Vietējās ziņas