Vecsaules pagasta amatierteātris nosvin 35 gadu jubileju 10

Bauskas novada Vecsaules pagasta amatierteātra 35. jubilejas svinības 14. novembrī sākās ar klusuma brīdi. Klātesošie godināja teroristu uzbrukumā bojāgājušo Parīzes iedzīvotāju piemiņu.

Svētku vakars notika Vecsaules saieta namā. Tas noritēja sirsnīgā noskaņā, sniedzot patīkamus mirkļus apmeklētājiem.

Sarīkojumā piedalījās aktieru ģimenes locekļi, bijušie trupas dalībnieki, pagasta radošo apvienību un biedrību pārstāvji, kā arī Rundāles novada bērnu un jauniešu teātra studijas «Savējie» režisore Lilita Lauskiniece. Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Alvis Feldmanis un domes administrācijas pārstāve Aija Spriņķe teātra trupai uzdāvināja čeku 300 eiro vērtībā, bet režisore Gunta Siliņa saņēma novada pašvaldības atzinības rakstu. Pateicības rakstus Alvis Feldmanis pasniedza trupas ilggadējiem dalībniekiem Agrai un Jānim Ķēniņiem, Annai Guļkevičai, Hugo Strautniekam, Lidijai Neretai un Valentīnai Līdakai.

Vecsaules pagasta kultūras pasākumu organizatore Rasma Maldute režisorei Guntai Siliņai nodeva Nacionālā kultūras centra piešķirto atzinības rakstu. Sveikt teātra entuziastus bija ieradies pensionārs Viktors Pudāns, kurš savulaik bija kolhoza «Vecsaule» priekšsēdētājs. Viņš 1980. gadā atbalstīja amatierteātra izveidi, par ko tagad ir ļoti gandarīts.

Iekams pagastā nebija uzcelts saieta nams, trupas mēģinājumi visbiežāk notika Vecsaules pamatskolā, tāpēc izglītības iestādes direktors Egons Brazausks joko, ka pagasta teātra nosaukumu vajadzētu papildināt ar vārdiem «Vecsaules pamatskolas amatierteātris». Trupas vairākas dalībnieces ir šīs skolas pedagoģes.

Teātra dibināšanu 1980. gadā atceras Rasma Maldute: «Tolaik Gunta Siliņa kolhozā bija kultūras darba organizatore. Viņa sāka gatavot teatralizētus muzikālus priekšnesumus, kas vecsauliešiem ļoti patika. Mēs bijām jauni, entuziasma pārņemti un nolēmām, ka vajag pašiem savu teātri. Pirmā Guntas iestudētā luga bija «Čaukstenes». Piedalījās Agra Ķēniņa, Milda Žilinska, Maija Jansone, Edīte Auziņa, mana mamma Aina Rudzīte. Izrādē es spēlēju kalponi. Pirmizrāde notika Jaunsaules klubā, jo Vecsaulē nebija zāles ar skatuvi.»

Agra Ķēniņa ir uzticīga teātrim 25 gadus. Viņa nepārtrauca darbību, arī gaidot savus trīs dēlus, kuri bērnībā bieži spēlēja izrādēs. Uz jautājumu par spilgtākajiem notikumiem, kas piedzīvoti 35 gados,  Agra atbild: «Teātrī atradu vīru Jāni. Saspēlējāmies izrādē «Skroderdienas Silmačos». Manas mīļākās lomas ir Paija izrādē «Maija un Paija», Elīna «Skroderdienās Silmačos», Kintija lugā «Ar būdu uz baznīcu», Sivēntiņš izrādē «Vinnijs Pūks».»

Amatierteātru skatēs Vecsaules trupa allaž ir ieguvusi godalgotas vietas. Izrādes augstu novērtējuši arī skatītāji, žūrija un Guntas Siliņas kolēģi. Daudzu amatierteātru režisori žēlojas, ka nav piemērotu lugu, trūkst radošā potenciāla, bet Guntai Siliņai izdodas saglabāt nemainīgi augstu izrāžu kvalitāti.

Režisore skaidro: «Vienmēr esmu centusies izvēlēties labu dramaturģiju. Kā gan citādi aktieri var mācīties un profesionāli pilnveidoties? Protams, apzinos amatierteātra ierobežotās iespējas. Mīlētāju drāmas nevaram spēlēt, tāpēc ka trupā nav atbilstīga vecuma puišu un meiteņu. Daudzu mūsu aktieru bērni ir darbojušies amatierteātrī, taču pēc studijām viņi Vecsaulē neatgriežas. Arī iedzīvotāju skaits pagastā ir krietni mazāks nekā manas darbības sākumā. Priecājos, ka trupā pašlaik ir vairāki talantīgi skolēni un jaunieši. Diezgan bieži iestudējam pasaku lugas, repertuārā ir arī muzikālas izrādes. Pamatsastāvā pašlaik ir 15 aktīvi dalībnieki. Bauskā drīz notiks novada amatierteātru skate, kurā rādīsim iestudējumu «Brīnumgredzens». Šajā sezonā sākām gatavot jaunu izrādi. Tā būs latviešu autoru detektīvstāstu epizožu izlase.»

Vecsaules saieta nama otrajā stāvā var aplūkot vietējā fotogrāfa Andra Štāla izstādi, kurā eksponēti amatierteātra aktieru portreti dažādās situācijās – ikdienā, uz skatuves, dažādos sarīkojumos. Fotoizstādi par labu atzina daudzi jubilejas vakara apmeklētāji.

Plašāk – «Bauskas Dzīves» drukātajā izdevumā.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

marfa

Apsveicu jubilejā!
Amatieriem tas ir cienījams vecums!
Turieties un spēlējiet arī turpmāk, priecējiet skatītājus!

pirms 5 gadiem, 2015.11.16 12:06

A

Lai veicas turpmāk, Skaists vakars bija organizēts,

pirms 5 gadiem, 2015.11.16 15:33

vietējā.

Tikai kārtējo reizi pasākums bez pagasta vadītājas, tāpat kā Jaunsaules skolas jubilejā. Tik daudz viņa interesējas par Vecsaules pagastu.

pirms 5 gadiem, 2015.11.17 09:07

vietējai

Kā patīk spriest par lietām, ko nezinām :)

pirms 5 gadiem, 2015.11.17 09:15

aiai

bija gan. un skaisti apsveica...

pirms 5 gadiem, 2015.11.19 17:15

vai,vai

Vai tad viņa prot pateikt arī kaut ko sakarīgu? Tas patiešām priecē!

pirms 5 gadiem, 2015.11.21 19:26

vietējā.

Tikai kārtējo reizi pasākums bez pagasta vadītājas, tāpat kā Jaunsaules skolas jubilejā. Tik daudz viņa interesējas par Vecsaules pagastu.

pirms 5 gadiem, 2015.11.17 09:10

skolēns

Tu ja nebiji pasākumā, tad nerunā, ja nav ieliktas bildes, tas nenozīmē, ka cilvēks nav bijis!!!

pirms 5 gadiem, 2015.11.17 10:41

Vecsaule

pensionārs Viktors Pudāns, kurš savulaik bija kolhoza «Vecsaule» priekšsēdētājs

http://www.tvnet.lv/online_tv/51666-lasitaja_bauskas_novada_vecsaule_sadistiski_un_anomali_izturas_pret_majlopu

pirms 4 gadiem, 2016.03.30 21:18

Boskis

Tāpat viņš izrīkojas arī pret citiem cilvēkiem!!!

pirms 4 gadiem, 2016.03.30 21:25

Vietējās ziņas