Vecumniekos asinis nodod 28 ziedotāji 5

Vecumnieku tautas namā Valsts asinsdonoru centra (VADC) speciālistu komanda strādāja otrdien, 15. oktobrī. Triju stundu laikā asinis ziedoja 28 novada iedzīvotāji, t. sk. seši svētīgajā misijā iesaistījās pirmoreiz.

Jaunajiem donoriem procedūras gaita bija sveša, taču interesanta. Pārsteigusi rūpība un pacietība, ar kādu mediķi sagaidījuši katru atnācēju. Ikvienam vispirms noteikts hemoglobīna līmenis, tad – asins grupa un rēzus piederība, izmērīts asinsspiediens, uzdoti neskaitāmi jautājumi par veselību, medikamentiem, kas lietoti, vaicāts arī, kad pēdējo reizi apmeklēts zobārsts, būts ārzemēs, vai pēdējo četru mēnešu laikā veikta kāda operācija, tetovēšana, pīrsings, adatu terapija, ausu caurduršana vai permanentais grims, vai pēdējo divu mēnešu laikā nav piesūkusies ērce. Izrādās, tas viss ir ļoti svarīgi, lai izslēgtu jebkuru risku un lai ziedotie 450 ml asiņu kādam būtu noderīgi. Pieredzējušie donori atzina, ka uzticoties speciālistu profesionalitātei un pieredzei, arī paši jūtoties drošāk, zinot, ka noņemtie asins paraugi laboratorijā pārbaudīti un ar veselību viss kārtībā.

Donoru dienas rītā «Bauskas Dzīve» sastapa sešas Vecumnieku vidusskolas pirmsskolas pedagoģes, kuras kolektīvi bija ieradušās ziedot asinis. Vita Vēvere, Ilvija Špundzāne un Ineta Karaseva lepojas, ka saaģitējušas un iedrošinājušas savas jaunākās kolēģes Ingu Siliņu, Kristīni Brikovsku un Kristiānu Cīruli. Arī citas skolotājas labprāt būtu piebiedrojušās, taču katrai bija kāds iemesls, kāpēc pagaidām no šāda soļa jāatturas. Nākamreiz gan plānots nākt vēl kuplākā pulciņā. «Donoru diena mums izvērtās par Labo darbu nedēļas finālu, jo kopā ar bērniem piedzīvots daudz jauku notikumu. Apciemojām veco ļaužu un invalīdu pansionāta «Atvasara» iemītniekus, uzposām bērnudārza teritoriju un grābām lapas kokamatnieka sētā «Jūras», rādījām teātri mazajiem. Savukārt šis darbiņš ir lielisks labo aktivitāšu noslēgums,» atzina skolotājas.

Ilvija pirmoreiz asinis nodevusi tad, kad vajadzējis tās ziedot tētim. Gan viņai, gan kolēģei Vitai šī bija piektā reize, taču Inetai pieredze ir krietni lielāka, jo donoru kustībā iesaistījusies jau skolas gados.

Daudzi atzina, ka ziedot savas asinis citu cilvēku dzīvības glābšanai sākuši vidusskolas gados vai studiju laikā un labo tradīciju joprojām turpina. Tā nolēmušas rīkoties arī Vecumnieku vidusskolas 12. klases audzēknes Marta Zirnīte, Jūlija Djačenko un Līvija Biķerniece, kuras izvēlējušās kļūt par donorēm. «Man septembrī palika 18, arī pārējās meitenes sasniegušas pilngadību. Mazliet bail bija, tāpēc arī te esam trijatā,» atklāj Marta. Skolnieces garajā starpbrīdī aizgājušas pēc pasēm, paēdušas pusdienas un nākušas šurp. Līvija atzīst, ka pēc asins nodošanas procedūras jūtas labi, jo «viss atkarīgs no tā, kā cilvēks pats sevi noskaņo». Daloties emocijās, viņa atklāj: «Man ir labi padarīta darba sajūta.»

Ziedot asinis steidza gan vietējie, gan tuvējo ciemu un citu pagastu iedzīvotāji. Vizma Fogele ar satiksmes autobusu bija atbraukusi no Misas, viņa ir donore kopš 18 gadu vecuma. Ievērojama pieredze ir Andrim Zālītim, iespēju vienmēr cenšas izmantot Armīns Spangers un Jānis Praškeļevičs. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Bauskas daļas Vecumnieku posteņa ugunsdzēsējs-glābējs Timurs Dukāts donoru kustībai ir piederīgs kopš 2001. gada janvāra. «Labi, ka sieva piezvanīja un atgādināja; metu visu pie malas un braucu šurp,» viņš stāsta. Timurs lepojas, ka šī viņam ir zīmīga diena – 30. asins ziedošanas reize. Izrēķinājis, ka pavisam šo gadu laikā nodevis 15 litru asiņu, tādējādi palīdzot daudziem jo daudziem cilvēkiem.

Trīs stundas apmeklētāju plūsma bija visai intensīva, tikai vienu brīdi tā mazliet pierimusi un VADC darbinieki varējuši «aizskriet pēc kafijas». «Prieks, ka šoreiz tik daudz pirmreizējo donoru, arī «jubilāri», kuriem reģistrēta 30. vai 10. reize. Katru centāmies iepriecināt ar kādu dāvaniņu. Jauniņie ieguva aprocīti, kas apliecina pievienošanos donoru «klubiņam», to rotā uzraksts «Mums ir viena asinsrite». Suvenīrus saņēma septiņi apmeklētāji, kuri gada laikā asinis ziedojuši trīs reizes,» stāsta Zita Nolberga, VADC reģistratore. Viņa atklāj, ka nodot asinis pavisam bija vēlējušies 38 donori, taču desmit cilvēkiem dažādu iemeslu dēļ šoreiz nācies atteikt. Lai gan sievietes gada laikā asinis var ziedot četras reizes, turpretim vīrieši to drīkst darīt biežāk – sešas reizes, novērojumi ļauj secināt, ka dāmas ir aktīvākas.
 
Nesavtīgie ļaudis «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka viņus šādai rīcībai galvenokārt rosina vēlme iesaistīties labdarības kustībā, lai, ziedojot asinis, palīdzētu citiem. Vairāki atzina, ka šim solim ir arī daži papildu bonusi: atjaunojas asins sastāvs, nostiprinās imunitāte, bez maksas var nodot analīzes un iegūt apmaksātu papildu brīvdienu darbā. Tikai pāris cilvēku pieminēja uzkodu paciņu, kā arī 4,27 eiro kompensāciju par izdevumiem zaudētā asins daudzuma atjaunošanai. Tiesa gan, kopš pagājušā gada no šīs naudiņas ir iespēja atteikties, tad līdzekļi tiek izmantoti donoru kustības veicināšanai.

Donoru dienas Vecumniekos organizē Olga Černišova-Stūriška, biedrības «Latvijas Sarkanais krusts» Bauskas komitejas Vecumnieku nodaļas vadītāja. «Šogad šī bija trešā reize, kad VADC komanda pie mums viesojās. 15. oktobrī asinis ziedoja 28 cilvēki, 4. jūnijā – 23, bet 12. februārī – 22. Paldies par atsaucību un lai arī turpmāk jaunajiem donoriem pietiek drosmes īstenot savus labos nodomus!» viņa vēlēja. Vecumniekos Donoru dienu atkal plānots rīkot nākamā gada sākumā.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

cik atceros

Senāk gan viņus sauca par donoriem. Ziedotāji- kaut kā dīvaini izklausās, jo ko tikai neziedo- naudu, asinis, apģērbu,mācību līdzekļus,pārtiku .......

pirms gada, 2019.10.17 20:31

No vidusskolas sola

Donori, labdari, ziedotāji, nesavtīgi līdzcilvēki .... Ir daudz sinonīmu par laimi latviešu valodā, lai vienā rakstā katrā teikumā 10-reiz nerakstītu tikai donori, donori , donori ....

pirms gada, 2019.10.17 21:20

komisārs

Kādas vēl asinis, visi uz CĪŅU ar lapkriti Bauskā!

pirms gada, 2019.10.18 10:28

Vietējās ziņas