Vecumniekos azartiski aizvada maskošanās festivālu

Ar masku gājienu no Vecumnieku centra līdz Jaunā ezera brīvdabas estrādei un Meteņa dzīšanas rituālu svētdien, 15. februārī, noslēdzās 16. Starptautiskais masku tradīciju festivāls.

Gājienā un rituālā piedalījās 13 folkloras kopas no Latvijas. Festivāls Vecumnieku novadā ritēja kopš piektdienas, 13. februāra, vakara. Masku uzvedumu sestdien, 14. februārī, rādīja Lietuvas viesi.

Vecumnieku tautas nama mazajā zālē var aplūkot Zemgales mākslas skolu audzēkņu konkursa «Masku gājieni» darbus un pagastu iedzīvotāju veidotās masku figūras. Visiespaidīgākais ir stelpiešu darinātais pārītis «Vilks un kaza». Jauniešu zīmējumos valda tematiska daudzveidība un neparasti risinājumi. Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas direktore Iveta Lavrinoviča teic – tas tāpēc, ka pirms uzdevuma izpildes vietnē «Youtube» audzēkņi pētīja dažādus masku gājienus visā pasaulē.

Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā 14. februārī notika zinātniska konference par masku tradīcijām, kurā pētījumus un pieredzi prezentēja folkloras eksperti no Krievijas, Lietuvas un Latvijas. Psiholoģes Lienes Vēsmiņas lekciju «Rituāli un izmainītie apziņas stāvokļi transpersonālās psiholoģijas skatījumā» klausītāji atzina par īpaši vērtīgu. Maskošanās nav vienkārši pārģērbšanās karnevāla drēbēs mājas ballītē, uzģērbjot masku un iejūtoties konkrēta personāža tēlā, mainās cilvēka apziņas stāvoklis un enerģētika, skaidroja psiholoģe.

Komentē Latvijas Folkloras biedrības vadītājs Andris Kapusts: «Lektore nopietni pētījusi transpersonālo psiholoģiju. Ja cilvēks ieiet izmainītas apziņas stāvoklī, pēc masku rituāla ir ļoti svarīgi no tā izkļūt. Šim nolūkam vislabāk ir izmantot pirts rituālu, var noberzēties ar sniegu, nomazgāties tekošā ūdenī. Visās senajās maskošanās tradīcijās izmanto šīs metodes. Transpersonālās pārvērtības masku nēsātājiem ir dziedinošas, bet no jaunās enerģētikas jāatbrīvojas, tikko maska ir noņemta.»

Vecumnieku, Stelpes, Valles, Bārbeles, Skaistkalnes, Kurmenes pagasta un Misas ciema 12 lauku sētās sestdien vienlaikus uzstājās visas festivāla dalībkopas. Mārītes Vītolas pagalmā Vecumniekos līksmojās Bārbeles folkloras kopa ar vadītāju Iritu Vimbu un Neretas novada Mazzalves pagasta folkloristi Kristīnes Ozoliņas vadībā.

Mārīte Vītola ir aizrautīga kultūras norišu atbalstītāja un dalībniece. Ietērpusies drānās ar kažokādu apdari, viņa pagalmā kurināja ugunskuru, vārīja tēju un cienāja ar zirņiem.

Dinamiska  un jautra bija lietuviešu folkloras kopas «Kupkemis» rosīšanās Aelitas un Jura Batņu sētas «Lielzemenes» dīķmalā. Meteņu dienas norisēs azartiski iesaistījās mājas saimnieki. Kupišķu folkloristu izveidotie Meteņa, ko lietuviski sauc Užgavenis, tēli patiešām bija iespaidīgi. Apaļīgais Speķis, kas simbolizē cilvēka stāvokli pirms Lieldienu gavēņa, un ļoti kārnais Kaņepe kontrastēja ne pa jokam. Skatītāji secināja: «Nu gluži kā svara vērotāji pirms un pēc!»

Meteņu personāžu galerijā īpaši izcēlās lietuviešu pāris, kas eleganti dejoja uz dīķa ledus. Viņš – garā melnā mētelī, ar platmali, ļoti labās kurpēs, ar melnu koptu bārdu. Viņa – augstpapēžu zābaciņos, koķeti aizplīvurojusies un viscaur melnā. Sāra un Joske.

«Mēs esam židas, židas,» iesaucas Sāra – Irēna Griciene. Joske ir Vaclovs Gidvainis. Skaisti, smaidīgi, aizrautīgi cilvēki. Irēna strādā par administratori celtniecības firmā. Vaclovs, kurš Joskes tēlā izskatās apbrīnojami jauneklīgs, ir pensionārs. «Paskaties, esmu tipisks seniors, man ir 72 gadi!» Vaclovs noņem melno platmali un rāda kuplos, gluži sirmos matus. Viņš darbojas folkloras kopā un Kupišķu lauku kapelā spēlē vijoli.

Sestdienas vakarā visi dalībnieki Vecumnieku tautas namā piedalījās masku izrādīšanā. Danči turpinājās ilgi pēc pusnakts, pamīšus spēlējot dažādiem folkloristiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas