Vecumniekos barikāžu dalībniekiem izsniedz apliecības 4

Vecumnieku tautas namā 30 Latvijas patrioti trešdien, 8. maijā, saņēma 1991. gada barikāžu dalībnieka apliecības, bet astoņi – apbalvojumu «Pateicības raksts».

Šī bija otrā reize, kad Vecumnieku novada iedzīvotājiem izsniegts dokuments, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu; pērn novembrī Bārbelē to saņēma 93 Latvijas brīvības aizstāvji.

Ierašanās pēc apliecības daudziem bija priecīga atkalsatikšanās ar «cīņu biedriem». Gaidot savu kārtu, vīri vestibilā uz lielā ekrāna vēroja fotogrāfijas un komentēja iemūžinātos vēstures mirkļus, arī mazajā zālē apskatei bija izliktas bildes gan no barikādēm, gan 1991. gada 13. janvāra tautas manifestācijas 11. novembra krastmalā. Daudzas no fotogrāfijām uzņēmis Alvis Vītols, kurš dokumentējis goda sardzi pie Brīvības pieminekļa, barikādes Doma laukumā, pie telefonu centrāles un parlamenta ēkas. Sanākušie pārmija pa vārdam un atzina, ka bildes palīdz atmiņai labāk restaurēt notikumus.

Pēteris Briedis tālajā janvārī kopā ar citiem vīriem no Vecumnieku 2. PMK dežurējis Zaķusalā. Viņš, nākot uz tautas namu, bija paņēmis līdzi Piemiņas zīmi. Kastītē, kur glabājas apbalvojums, atrodas arī «dārgākā piemiņa no barikāžu laika» – auseklītis, kas 1991. gada janvārī viņam bija piesprausts pie cepures. Pēteris esot sataupījis arī gāzmasku un vēl «šo to» no neziņā tītajām Rīgā pavadītajām dienām.

Raimonds Ozols uz barikādēm braucis no Misas. Tolaik strādājis par meistaru plastmasas cehā; tagad jau 12 gadu «priekš visas pasaules ražo studiju mikrofonus». «Atceros, ka visiem bija noteikts kabatā turēt zīmīti ar vārdu un uzvārdu. Tas nozīmē – janvāra notikumi nebija prognozējami,» situācijas nopietnību raksturo Latvijas neatkarības aizstāvis.

Dokumentu, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu, izsniedza 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais un valdes loceklis Romualds Ražuks.
«Noteikumi paredz, ka dokumentu var saņemt Rīgā, taču, izrādot pretimnākšanu, ja to atbalsta vietējā pašvaldība, dodamies uz novadiem. Esam bijuši arī Bauskā. Izbraukumu grafiks ir zināms jau līdz oktobrim. Tie, kuri šodien nevarēja ierasties, tiek gaidīti Rīgā, Krāmu ielā 3,» teic R. Zaļais.

R. Ražuks pateicās vīriem par barikāžu laikā paveikto un apsveica ar oficiālā statusa iegūšanu. Pirmie apliecības saņēma: Pēteris Briedis, Maigonis Skubiņš, Aldis Zeltiņš. Paspiežot roku un aplūkojot nule uzņemto foto apliecībā, R. Ražuks jokoja: «Izskatāties kā 1991. gadā, pat vēl labāk!» Viņš mudināja barikāžu aizstāvjus «bikstīt» pašvaldību un rosināt saistošajos noteikumos paredzēt kādu īpašu pabalstu vai atvieglojumus statusu ieguvušām personām.  

Pievieno komentāru

Komentāri 4

goodman ivarr

Pēc velna amizanti toreiz Zaķusalā kopā ar krieviem bija iemalkot pa sto gram. Galu galā taču pamanījāmies viņus apķēzīt pa visām līnijām,sākot ar pilsonību utt.

pirms gada, 2019.05.09 15:36

iepriekšējam ākstam

Izskatās, ka pats esi kārtīgi apķēzijies!

pirms gada, 2019.05.09 22:44

Gudrā pensionāre

Mūsu bērnībā bija tāda spēle "Kazaki razboijņiki".

pirms gada, 2019.05.10 08:48

dendijs

Klubiņš "Pie vecā pamatbloka". Un kādi bonusi, atvieglinājumi, priekšrocības tagad kā veterāniem?

pirms gada, 2019.05.10 09:15

Vietējās ziņas