Vecumniekos būs iespēja ziedot asinis

Otrdien, 11. februārī, Vecumnieku tautas namā no pulksten 10 līdz 13 Valsts asinsdonoru centrs (VADC) rīkos asinsdonoru dienu, portālu informēja VADC pārstāvis Jānis Vecvagars.
Patlaban īpaši nepieciešamas 0 rēzus negatīvās, kā arī A rēzus negatīvās asinis.
J. Vecvagars stāsta, ka pērn valstī asinis ziedojuši ap 52 000 donoru, un tas ir ļoti tuvu tādai aktivitātei, kāda bijusi vērojama 2018. gadā. Mazliet gan samazinājies unikālo asinsdonoru skaits. 2018. gadā bijis aptuveni 31 200 unikālo asinsdonoru, pērn – par 300 donoriem mazāk, taču nedaudz palielinājies to donoru skaits, kuri asinis ziedo atkārtoti.
 Pagājušajā gadā Vecumniekos asinis ziedojušas 118 personas, kopējais asins ziedošanas reižu skaits – 186 donācijas. Visaktīvākie donori ietilpst vecuma grupā no 26 līdz 35 (33 donori) gadiem un 18 – 25 (30 donori) gadiem. 27 asins ziedotāji bijuši vecumā no 36 līdz 45, 18 – no 46 līdz 55 gadiem, bet desmit donori bijuši vecumā no 56 līdz 65 gadiem. VADC apkopotie statistikas dati liecina, ka Vecumnieku pusē aktīvākās asins ziedotājas ir daiļā dzimuma pārstāves. Pērn savas asinis VADC uzticēja 70 sievietes un  48 vīrieši.
J. Vecvagars atgādina, ka asinis var ziedot persona, kas ir vecumā no 18 līdz 65 gadiem, sver vismaz 50 kilogramus, dienā pirms asins nodošanas nav lietojusi alkoholu, ir paēdusi, izgulējusies, atpūtusies, jūtas labi, ir vesela un pēdējā laikā nav slimojusi, pirms tam lietojusi veselīgu uzturu un daudz šķidruma, kā arī nav nodevusi asinis vismaz deviņas nedēļas.
Donori par asins nodošanu pēc pieprasījuma var saņemt asins testēšanas rezultātus, uzkodu komplektu, izziņu par asins nodošanu. To iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu, kā arī kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 4,27 eiro apmērā. Ziedojot asinis trīs un vairāk reižu gadā, iedzīvotājiem izsniedz donora privilēģiju karti, kas dod iespēju saņemt atlaides dažādās Latvijas vietās.
Papildu informācija par asins ziedošanas norisi pieejama mājaslapā www.donors.lv.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas