Vecumniekos iepazīst disku golfu 1

 Vecumniekos, parkā aiz tautas nama, sestdien, 30. maijā, ikviens varēja uzzināt, kas notiek, ja dārgā un ne visiem pieejamā sporta veida – golfa – ideju pielieto rotaļā ar lidojošo šķīvīti. Rodas lieliska spēle – disku golfs.

Novada pašvaldības sporta darba organizators Ivars Sproģis sadarbībā ar kluba «Chilli Disc Golf Latvia» valdes locekļiem Elvisu Braunu un Mārtiņu Bērtuli apliecināja, ka valstī noteikto ierobežojumu laikā var rast veidu, kā nodrošināt iedzīvotājiem iespēju iesaistīties aktivitātēs brīvā dabā.

«Šajos apstākļos disku golfs ir viens no priviliģētākajiem sporta veidiem – tas notiek svaigā gaisā, izpaliek pulcēšanās un viegli ievērot distanci,» priekšrocības uzskaita Elviss. Gan viņam, gan Mārtiņam ir pieredze sacensību rīkošanā, taču šoreiz mērķis bija radīt priekšstatu par šo ne visiem zināmo sporta veidu un ieinteresēt tos, kuri savu «lauciņu» brīvā laika pavadīšanai vēl tā īsti nav atraduši vai arī vēlas pamēģināt ko jaunu.

Tradicionāli disku golfa laukumam ir 18 celiņu, bet iespējams arī vienkāršāks risinājums. Vecumnieku parkā bija izvietoti pieci grozi, taču teritorija ļautu «iespiest» vēl pāris, lai nodrošinātu amatieru līmenim nepieciešamo attālumu.

Elviss un Mārtiņš spēlētājiem atklāja noteikumus, un tie ir pavisam vienkārši. Līdzīgi kā tradicionālā golfā, arī šīs spēles mērķis ir tikt līdz grozam ar iespējami mazāku gājienu skaitu. Golfā tiek izmantota speciāla nūja un bumbiņa, savukārt disku golfā – lidojošs disks, kas jāiemet speciālā grozā. Daļu tā konstrukcijas veido ķēžu vainags. «Ķēdes procesu atvieglo. Tās «noķer» no liela attāluma lidojošu disku un «ievelk» grozā,» skaidro no Rīgas atbraukušie lietpratēji. Arī disks nav vienkāršs «lidojošais šķīvītis»; tas ir speciāls sertificēts inventārs. Iesācējiem piemēroti ir vidējās distances diski, jo sākumā galvenais ir pierast pie kustības, nevis aizmest pēc iespējas tālāk.

Aicināts raksturot spēli un auditoriju, kam tā būtu piemērota, Elviss «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka «disku golfs ir mierīgs sporta veids, kas prasa prāta spējas, nevis fiziskās prasmes». Viņš stāsta: «Šī spēle piesaista tos, kas nav īpaši sportiski, jo nevajag būt ne ātram, ne izturīgam; galvenais ir pacietība un psiholoģiskā noturība. Esmu ievērojis, ka disku golfs «pavelk» klusos jauniešus, kuriem nepatīk komandu un kontaktu sporta veidi, kuri biežāk «sēž datorā», ir intraverti, jo te jādarbojas individuāli. Pats svarīgākais – tikt galā ar sevi.»

Pasaulē izplatītākie ir publiskie disku golfa laukumi, ko veido pašvaldības rūpēs par savu iedzīvotāju brīvā laika pavadīšanas iespējām. Izmaksu ziņā šis ir pateicīgs sporta veids, jo teritorijā izvietotie stacionārie grozi ikvienam ir pieejami jebkurā laikā, atliek vien katram pašam iegādāties savu lidojošo disku un spēlēt. Vecumnieku iedzīvotājiem tuvākais laukums ir Baldones Riekstukalnā, kur meža trasē izvietoti 18 grozu, taču tā ir privāta iniciatīva, tāpēc pakalpojums pieejams par maksu.

Vietējā iedzīvotāja Kristīne Pačkajeva spēles prieku baudīja kopā ar saviem četriem bērniem. Lai gan neviens iepriekš nebija roku iemēģinājis disku golfā, instruktori mazo Keitu uzteica par labo spēles tehniku. Atzinību izpelnījās arī Ainars Ķienis, kurš disku raidīja tālu un precīzi. Vērotāji sprieda – vai nu viņam padodas pareizi aprēķināt trajektoriju un leņķi vai gluži vienkārši veicas.


UZZIŅAI
# Disku golfa laukumi parasti ir izveidoti kokiem bagātā ainavā, kur dabiski šķēršļi – koki, ūdeņi, reljefs – ir būtiska spēles daļa, un spēlētājam nav atļauts tos izmainīt, lai atvieglotu celiņa iziešanu.
# Spēles mērķis ir iziet laukumu no sākuma līdz beigām ar pēc iespējas mazāku diska metienu skaitu. Uzvar tas, kurš izspēlē apli (celiņu secību) ar mazāko metienu skaitu.
# Spēle katrā celiņā sākas starta laukumā un beidzas pie groza. Kad spēlētājs ir izmetis disku no starta laukuma, katrs nākamais metiens tiek veikts no vietas, kur iepriekš mestais disks apstājās. Kad celiņš pabeigts, spēlētājs dodas uz nākamā celiņa starta vietu, līdz aplis izspēlēts.
Avots: fragments no Profesionālās Disku golfa asociācijas oficiālajiem noteikumiem.

Plašāk lasiet laikraksta „Bauskas Dzīve” drukātajā versijā 2.jūnijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējā

Jauks pasākums, tikai žēl, ka maz bija atbalstītāju, vairāk laikam patīk pie datora.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.02 09:03

Vietējās ziņas