Vecumniekos kokus apsēdušas sarkanblaktis 2

Vecumnieku pagasta iedzīvotāji, kuriem ikdienas gaitās nākas bieži staigāt pa Sporta ielu, nesen ievērojuši, ka sporta laukuma malā uz seno koku stumbriem parādījušās sarkanu kukaiņu kolonijas. Sākumā šie radījumi noturēti par «mazajiem briesmoņiem» – kartupeļu lapgraužu jeb Kolorādo vaboļu kāpuriem, taču vērīgākie atskārtuši, ka tās ir sarkanblaktis.

Cilvēki satraukušies jautāja – no kurienes kukaiņi uzradušies, vai tie ir bīstami kokiem un cilvēkiem, vai ar tiem būtu jācīnās.

Lai to noskaidrotu, «Bauskas Dzīve» sazinājās ar Valsts augu aizsardzības dienesta Integrētās augu aizsardzības daļas vecāko referenti Evelīnu Freimani un lūdza komentēt fotogrāfijā iemūžināto skatu.

«Attēlā redzamie kukaiņi ir parastās sarkanblaktis ‘Pyrrhocoris apterus’. Fotogrāfijā iemūžināti gan pieaugušie īpatņi – ar trijstūri un diviem melniem punktiem uz muguras, gan nimfas – kāpuri ar melniem spārn-aizmetņiem uz muguras. Divas reizes gadā sarkanblaktis pulcējas lielos baros. Pirmā vērojama pavasarī, kad notiek pārošanās, otrā – rudenī, kad sarkanblaktis kolektīvi gatavojas pārziemošanai zem koku lapām.

Sarkanblaktīm gadā attīstās viena paaudze. Pēc pārošanās agri pavasarī mātītes dēj olas, pēc tam izšķiļas nimfas. Jauna paaudze no olas līdz pieaugušai blaktij top divos trijos mēnešos, tas atkarīgs no gaisa temperatūras. Pirms pārvēršanās pieaugušā blaktī kukaiņi iziet piecus attīstības ciklus. Pārziemo pieaugušās blaktis. Vasarā tās dzīvo saulainajā pusē koku pakājē, pie žogiem un citās līdzīgās vietās, kur ir daudz trūdvielu, un barojas ar augu sulu. Rudenī blaktis pārtiek no kokaugu sēklām, dažkārt arī no citiem augiem.

Sarkanblaktis ir pilnīgi nekaitīgi kukaiņi. Tās nenodara ļaunu ne kultūraugiem, ne cilvēkiem, tādēļ to ierobežošana nav nepieciešama. Tā kā sarkanblaktis nav kaitēklis, reģistrētu insekticīdu šo kukaiņu ierobežošanai nav. Tās var aizdzīt mehāniski – ar slotu vai kā citādi, taču tas nav nepieciešams, jo blaktis pēc laika izklīdīs,» skaidro speciāliste.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Jurijs

Kā tād! Šie dzīvo augu saknēs, mana gadījumā kapos mazās tūjas, ēd saknes un augi paliek dzelteni.

pirms gada, 2019.10.01 17:54

Mudīte Celma Auce.

Sodien spīd saule un gar liepu koku pamatnēm Ir it kā nopūsts ar sakanu krāsu pie pašas pamatnes un arī zālienā pie stumbra.Un tikai liepām tas ir .Un saulei spīdot ļoti var ievērot.Vienai liepai atrodas zem mizas lielās vabolītes.Tas notiek otro gadu,

pirms 9 mēnešiem, 2020.02.24 14:16

Vietējās ziņas