Vecumniekos lieli un mazi griežas grieztavās 6

Vecumniekos pie Jaunā ezera ierīkotas grieztavas. Drošības apsvērumu dēļ konstrukcija izveidota stāvlaukumā, lai gan sendienās šāda uzparikte darināta uz aizsaluša dīķa vai ezera.

Ziemai raksturīgie laikapstākļi pirmo reizi Meteņu svinību rīkotājiem Vecumniekos ļāvuši uzmeistarot grieztavas. «Šogad esam parūpējušies par kādu ļoti senu Meteņu izdarību un ierīkojuši grieztavas, kas ir jautra aktivitāte gan bērniem, gan pieaugušajiem. Šajos latviešu gadskārtu svētkos īpaša nozīme ir braukšanai ragavās – jo ilgāka vizināšanās, jo garāki lini un rudzi, vēsta ticējums. Protams, arī laišanās lejup no kalniņa veicina linu augšanu,» «Bauskas Dzīvei» teic Inga Rakusova, Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja.

Ideja par grieztavām radusies Bārbeles folkloras kopas «Tīrums» mākslinieciskajai vadītājai Iritai Vimbai, viņa ir viena no svinību «Meteņi Vecumnieku novadā» organizatorēm. Konstrukcijas izveidošana uzticēta novada domes saimniecības nodaļas darbiniekiem, un neilgā laikā tapa viena no jautrākajām Meteņu aktivitātēm – grieztavas.

«Grieztavas ir ledū iesaldēts miets, kam horizontāli piestiprināta gara koka kārts, radot iespēju to griezt uz riņķi. Tās galā piesietas ragaviņas, lai varētu vizināties. Šādu konstrukciju visbiežāk veido uz aizsalušām ūdenstilpēm, taču mēs to ierīkojām Jaunā ezera stāvlaukumā,» skaidro I. Rakusova.

Griežoties grieztavas veido apli, kas ir dzīvības simbols. Meteņos visas izdarības saistītas ar auglību, zemes modināšanu un pavasara sagaidīšanu jautrā noskaņā, lai būtu ražīgs un veiksmīgs gads, tādēļ ikviens aicināts vizināties ragaviņās, kamēr vien laikapstākļi to ļauj, un izbaudīt ticējumiem bagāto aktivitāti, teic tautas nama pārstāve. Šī ir piemērota reize, lai izkustētos un kārtīgi izdzīvotos pa āru – rīkotu veiklības un atjautības spēles, vārtītos pa sniegu, ripinātos no kalna, vizinātos ar ragaviņām. Ir tik daudz izdarību, kas vienlīdz labi der bērniem un pieaugušajiem.

«Bauskas Dzīve» sestdien, 13. februārī, pie grieztavām sastapa vairākas ģimenes ar bērniem, kas distancēti vēroja, kā citiem sokas un, tiklīdz vieta atbrīvojās, paši steidza izmēģināt neparasto braucienu pa apļveida trasi.

«Tas, kurš garo kārti griež, noiet vien dažus soļus, taču ragavās sēdētāji bauda diezgan lielu ātrumu. Re, kā bērni no prieka spiedz!», «Bērniem jāiestāsta, lai kājas tura uz ragavu sliecēm, citādi griezējam slapja mugura, dzenot uz priekšu mehānismu, kas tiek bremzēts.» «Es arī iesēdos kamaniņās. Lai tad nu tiek tas auglības goda aplis šim gadam arī no manis!» «Aktivitāte ir interesanta, taču diezgan bīstama. Vecākiem jāskatās, lai grieztavu aplī neatrodas kāds bērns, citādi baļķis to var nosist gar zemi.» Šādi piedzīvoto vērtēja pieaugušie.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

!!!!!

Valodnieki strādā: Grieztavas//// griežam, griežam nogriežam...... un grieztavu aplī..............vāks

pirms 17 dienām, 2021.02.15 13:00

ja tā padomā

Tad nesen vēl to sauca par karuseli uz ledus . Tā grieztava nu vienkārši ausīs griež . Smags un samocīts vārds.Nelatvisks, kaut gan arī karuslis nav īsti latviski, bet tomēr tāds vieglāks , ausij un mutei tīkamāks.

pirms 17 dienām, 2021.02.15 15:28

Lielajai valodniecei

Pārgudrā valodniece, tad aizej pie dainu skapja un tur arī izlabo visus senvārdus, aizstāj tos ar anglicismiem, rusicismiem u.t.t., lai tavām ausīm ir tīkami ....

pirms 17 dienām, 2021.02.15 16:22

kundzei no Dainu skapja

Netrako, lielā dainu pētniece,pasaulē taču neeksistē tikai tavs ( pēc tavām domām- vienīgais un pareizais ) viedoklis. Ir taču pasaulē arī citi cilvēki, kam nav laika gulēt Dainu skapī. Paliec tu ar savu Dainu skapi, bet mēs, kā mums ausij un sirdij patīkamāk.

pirms 17 dienām, 2021.02.15 16:56

jautājums

Bet kāpēc tad tu visu rakstu neuzrakstīji ar vārdiem,kas ņemti no dainu skapja? Senvārds mūsdienīgā tekstā izskatās tā, maigi sakot, dīvaini.

pirms 7 dienām, 2021.02.25 15:15

zorge

Tās Latviskotās Grieztavas tiešām griež pa ausīm - varēja jau skanīgāk iztūlkot .
Esmu ar tādu braucis uz applūdušas pļavas un nosaukums bij interesants- aiserbānis....

pirms 7 dienām, 2021.02.25 01:18

Vietējās ziņas