Vecumniekos par gandrīz 28% pieaug siltuma cena 33

Vecumnieku novada dome apstiprinājusi pašvaldības kapitālsabiedrības SIA «Mūsu saimnieks» siltumenerģijas pārdošanas tarifu – 68,62 eiro par 1 MWh, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Tas stāsies spēkā 1. novembrī.

Domes sēdē, kas bija sasaukta otrdienas, 1. oktobra, vakarā, piedalījās visi deputāti, kuplā pulkā bija ieradušies Vecumnieku ciema iedzīvotāji, kurus skar centralizētās siltumapgādes cenas paaugstinājums. Šoreiz deputāti pārlieku garās diskusijās neielaidās, pēc SIA «Mūsu saimnieks» valdes locekļa Ivara Staškeviča ziņojuma domu apmaiņa ilga vairāk nekā pusstundu, sarunā iesaistījās arī daži daudzdzīvokļu māju iemītnieki.

Sagatavoto lēmumprojektu, kurā paredzētais siltumenerģijas gala tarifs bija 68,62 eiro/MWh bez PVN un kas salīdzinājumā ar pašlaik spēkā esošo likmi veido pieaugumu par 14,92 eiro jeb 27,78%, atbalstīja 11 deputātu, bet četri – Jānis Kalniņš, Iveta Lavrinoviča, Mārtiņš Mediņš, Dainis Rijkuris – no balsojuma atturējās.

Siltuma cenas palielinājums saistīts ar pakalpojuma nodrošināšanai nepieciešamo izmaksu pieaugumu, taču galveno komponenti veido katlumājas Ceriņu ielā 17 nomas maksa. Līdz šim SIA «Mūsu saimnieks» par pašvaldības īpašumu – katlumājas un siltummezglu – lietošanu un zemi nomu nemaksāja, līdz ar to nav veidots uzkrājums ne iekārtu remontam, ne vajadzīgo uzlabojumu veikšanai. Daudzus gadus katlumājas rekonstrukcijā ieguldīto investīciju slogs gūla uz visu novada nodokļu maksātāju pleciem.

«Cipars veidojas ļoti nepievilcīgs, pieliekot klāt maksājumu domei, tas ir 68,62 eiro par vienu megavatstundu. Mēģināts rast variantus, kā to samazināt, bet variantu nav. Jautājums ir samilzis, jo domei kaut kas jāmaksā, pamatlīdzekļi ir vajadzīgi, tāpēc cipars ir tāds, kāds ir,» sacīja I. Staškevičs.

Deputāts M. Mediņš SIA «Mūsu saimnieks» vadītājam norādīja, ka frāze «kaut kas jāmaksā domei» ir nevietā, jo iedzīvotājiem ir skaidri un gaiši jāpasaka, cik maksā pašvaldības īpašumu lietošana, cik – siltumtrases uzturēšana, elektrība u. c. Tāpat viņš rosināja kopā ar māju vecākajiem strādāt ar nemaksātājiem, jo «tas nav normāli, ka parāds balansē ap 200 tūkstošiem eiro», kas būtiski iespaido uzņēmuma dzīvotspēju. I. Staškevičs precizēja, ka nosauktā summa ir nesaņemtie līdzekļi par sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem, nevis tikai par siltumu. «Tie ir vecu vecie parādi, kas krājušies pat 15 – 20 gadu; tos nevar ne norakstīt, ne piedzīt. Pašlaik iekasējam 95 procentus, nepieļaujam, ka parāds pieaug par vairāk nekā 300 – 400 eiro, bet rīkojamies. Pašlaik tiesvedībā ir ap 30 lietu,» viņš sacīja.

Deputāts Māris Āķis atzina, ka tarifa «lēciens ir dramatisks» un jādomā par mehānismu, kā palīdzēt cilvēkiem, lai viņiem būtu kāds «drošības spilvens», jo būs tādi, kuri nevarēs samaksāt. Jānis Kovals, domes priekšsēdētāja vietnieks, piebilda, ka tas būtu skatāms sociālo jautājumu komitejas sēdē, izvērtējot kritērijus un atbalsta apmēru tām iedzīvotāju grupām, kam pienākas šāda veida pabalsts.

Par to, kāds bijis tarifa sagatavošanas process, klātesošajiem atgādināja Dainis Rijkuris. «Tarifs skatīts vairākās sēdēs, un ik reiz tas bijis citādāks, katrā reizē atklātas lielākas vai mazākas kļūdas. Process bijis garš un samocīts, turklāt tas neliecina par profesionālu pieeju. Man nav pilnīgas pārliecības, ka visas pozīcijas ir sarēķinātas korekti. Līdzīga situācija nav bijusi ne ar vienu citu tarifu, par ko lemts novadā,» deputāts secināja.

Guntis Kalniņš, domes priekšsēdētājs, kurš pašlaik ir atvaļinājumā un sēdē pildīja tikai deputāta pienākumus, piekrita, ka ikreiz tarifs bijis citādāks, bet tas tāpēc, ka dome norādījusi uz nepilnībām un uzņēmums aprēķinus pārskatījis un pārstrādājis. «Iesniedzot tarifu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai, process ir līdzīgs, jo diez vai var cerēt, ka regulatoram nebūs jautājumu, un ar pirmo reizi tiks saņemts apstiprinājums. Jā, nevienu citu tarifu neesam tik detalizēti skatījuši, bet tas būtu jādara; šis ir pirmais tik sīki izkontrolētais aprēķins,» atzina G. Kalniņš.

«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka pašlaik spēkā esošo tarifu – 53,70 eiro/MWh bez PVN – dome apstiprināja pērn 27. augustā. Toreiz SIA «Mūsu saimnieks» tika uzdots līdz 2019. gada 1. aprīlim izstrādāt tarifa aprēķinu 2019./2020. gada apkures sezonai. Termiņš netika ievērots, un tikai 19. augustā uzņēmums domē iesniedza siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu projektu. Kopš tā laika deputāti vairākkārt nākuši kopā un vērtējuši aprēķinu ekonomisko pamatojumu, saražotās siltumenerģijas lietotāju priekšlikumus, kā arī pieprasījuši SIA «Mūsu saimnieks» sagatavot papildu informāciju, dokumentus, precizēt izmaksu pozīcijas. Katru reizi uzņēmuma piedāvātā likme par 1 KWh siltumenerģijas pārdošanu bijusi citādāka, un, iespējams, tieši tas deputātiem traucējis gūt pārliecību, ka aprēķiniem var uzticēties.

Pēc SIA «Mūsu saimnieks» sniegtās informācijas kopējais centralizētajā siltumapgādes sistēmā nodotais siltumenerģijas apjoms gadā nesasniedz 5000 MWh. Šī norma neatbilst regulēšanas kritērijiem, ko paredz Ministru kabineta noteikumi par regulējamiem sabiedrisko pakalpojumu veidiem, tāpēc regulatora lomu pilda Vecumnieku novada dome. Ja apjoms sasniegtu šo robežu, uzņēmuma siltumenerģijas tarifus apstiprinātu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Pašlaik patēriņš ir 4958,8 MWh.

Jaunā tarifa aprēķini veikti pēc SPRK izstrādātās siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikas principiem.

Domes sēdē apstiprinātie SIA «Mūsu saimnieks» siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi stāsies spēkā 1. novembrī, līdz ar to spēku zaudēs 2018. gada 27. augusta lēmums Nr. 1 «Par SIA «Mūsu saimnieks» siltumapgādes tarifa palielināšanu».

Pievieno komentāru

Komentāri 33

Es!

Nevis dome norādīja uz nepilnībām, bet gan iedzīvotāji, kas šoreiz šim balagānam sekoja līdzi. Ja reiz nodokļu nauda tiek tērēta tā, ka maksā investīcijas tas kurš patērē, tad kāpēc maksājam visi par skolu jumtu remontiem, ceļiem utt. Fantastiska solidaritāte.Un tiem, kas tic ka tas ir drošības spilvens Mūsu Saimniekam, neguļam ar acīm vaļā, vārnas izknābs. Tiklīdz, kas nobirs katlu mājā, uzņēmums ies ar izstieptu roku pie domes..... Cerams, ka visam šim turpinājums sekos!

pirms gada, 2019.10.02 10:46

pilnīgs sviests

Kas privātmāju īpašniekiem nodrošina apkuri,- tikai paši, arī ar investīcijām !

pirms gada, 2019.10.02 13:21

Izšķir divu veidu parazītisma formas. Viens ir ektoparazītisms, kad parazītorganisms ir ārpus saimniekorganisma, bet otrs ir endoparazītisms, kad parazīts dzīvo saimnieka organisma iekšējajā vidē.

pirms gada, 2019.10.02 11:50

Citāts

Process bijis garš un samocīts, turklāt tas neliecina par profesionālu pieeju...
Vai ir kāds process novadā, kas liecinātu par profesionālu pieeju? Kāpēc novada iedzīvotājiem tik īsa atmiņa- pēc vēlēšanām atkal tie paši procesa mocītāji sēž kur sēdējuši...

pirms gada, 2019.10.02 12:13

Ūsainā lauciniece

Laucinieki ir Latviešu tautas garīgā elite.

pirms gada, 2019.10.02 12:45

Protams

Tikai privātmāju īpašnieki zin par ko maksā, iegulda sev.

pirms gada, 2019.10.02 14:13

Idētājiem!

Dalēji jau arī visi pagasta iedzīvotāji turpinās apmaksāt siltumapgādes investīcijas, jo apkuri izmanto kultūras nams, pagastmaja, skola utt. Takā privātmāju iedzīvotāji maksā par jums!

pirms gada, 2019.10.02 17:29

Hei!

Maksā ragā, nav ko činkstēt. Par ērtībām jāmaksā. Vajadzētu tarifus dubultot, lai iznīkst prusaki!

pirms gada, 2019.10.02 18:12

Reinis

tu,kropli,iever savu resno kuli atvilktnē!Par pensionāriem un trūcīgajiem esi padomājis?

pirms gada, 2019.10.02 19:54

nesapraša

Īstais laiks šādam balsojumam.Tieši tagad,kad ļoti liels % Latvijas iedzīvotāju ir nabagi,vai atrodas uz nabadzības sliekšņa.Jūs vispār dārgie deputāti ar galvām domājat.Kas jums maksās?No kā?

pirms gada, 2019.10.02 20:07

Domātājs

Paši vainīgi, ka nabagi, izmaksas pieaug, cenas arī, lētāk jau noteikti nepaliks!

pirms gada, 2019.10.02 22:02

nedomātājam

Nespļauj kāpostos-paši vainīgi!

pirms gada, 2019.10.03 06:37

Dievs

Runā biezais.....pats vainīgs ka biezais maksā.....

pirms gada, 2019.10.03 12:30

mārīte

Nu šai domes vadībai iedzīvotāji ir vajadzīgi tikai pirms vēlēšanām, pēc tam jau tie ir tikai pelēka masa

pirms gada, 2019.10.03 00:10

KNĀBIS

Labāk ASFALTU būtu atjaunojuši!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms gada, 2019.10.03 06:37

karlīna

škelda nav kurināmais,nauda izlaista pa dūmeni katlu mājā

pirms gada, 2019.10.03 08:21

liekēdis

Ar sprunguļiem kurinot siltumu nevar dabūt.

pirms gada, 2019.10.03 08:23

Tekla

Kārtīgs saimnieks savu māju kurina ar labi sagādātu kurināmo.

pirms gada, 2019.10.03 08:27

Sainnieks

Saimnieki paskatieties kādās mājās jūs dzīvojat. Tās ir jūsu mājas ar visām komunikācijām kuras nav mainītas no būvniecības laika.

pirms gada, 2019.10.03 09:21

viens no augstākajiem visā Latvijā

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/vecumniekos-apkure-klus-par-28-dargaka.a333893/

pirms gada, 2019.10.03 12:11

Vietējās ziņas