Vecumniekos plāno būvēt biogāzes koģenerācijas staciju 9

Plānots, ka drīz Vecumniekos rīkos publisko apspriešanu, kuras mērķis ir noskaidrot iedzīvotāju viedokli par ieceri būvēt biogāzes staciju. Tā Vecumnieku novada domes sēdē lēmuši deputāti.

Biogāzes koģenerācijas projekta realizācija, ko veic SIA «Energy Investments», jau iet pilnā gaitā. Jau notikusi apspriešana komitejās, panākta vienošanās ar luterāņu baznīcu par zemes izīrēšanu. Atlicis noskaidrot iedzīvotāju viedokli un saņemt būvatļauju.

Būvniekus 25. septembrī domes sēdē pārstāvēja Ģirts Folmanis, SIA «Energy Investments» pilnvarotais, un uzņēmuma projektētājs Artūrs Veiss. Viņi informēja par paveikto un plānoto. Noslēgts siltuma piegādes nodomu protokols ar SIA «Mūsu saimnieks» valdes locekli Ivaru Staškeviču. Vecumniekos plānots uzbūvēt biogāzes koģenerācijas staciju ar elektrības jaudu viena megavatstunda un siltuma jaudu 1,3 – 1,4 megavatstundas.

«Mēs jau esam realizējuši četrus projektus Latvijā. Lielākā no stacijām ir Nīcā ar elektroenerģijas jaudu 2,2 megavatstundas. Esam izveidojuši speciālu, Latvijai adaptētu tehnoloģiju,» tā Ģ. Folmanis. Viņš pieļāva domu, ka koģenerācijas stacijas piegādātais siltums būs par 30 procentiem lētāks nekā pašreizējiem piegādātājiem Vecumniekos.

Vecumnieku novada deputāti gan uzņēma šo ziņu neviennozīmīgi. Novada domes izpilddirektors Guntis Kalniņš atzina, ka stacijas jauda ir nepietiekama, lai nodrošinātu ciema siltuma vajadzības pilnībā. Tas nozīmē, ka katlumājai būs jāturpina strādāt.

Neapmierināta bija deputāte Anita Smilškalne, kura uzsvēra, ka biomasas iegūšanai stacijas darbībai tiks izmantoti zemnieku lauki. Ģ. Folmanis teica, ka liela zemes pirkšana nav plānota. A. Smilškalne uzskata, ka zemes pirkšanas varbūt arī nebūs, bet novada zemnieki riskē zaudēt zemes platības, kuras pašlaik nomā, ja biomasas stacijas saimnieki var piesolīt lielākas cenas. Ģ. Folmanis atbildēja, ka tā esot normāla konkurence, kuru jaunā būve Vecumnieku novadā veicinās.

Balsojums par publisko apspriešanu nebija vienprātīgs – ne visi deputāti iestājas par koģenerācijas stacijas būvi.

«Siltumu var pārdot, cik tik grib, bet šī būve neatmaksāsies, ja nebūs subsīdijas elektroenerģijai. Es teicu, ka saražotā kilovatstunda izmaksās 30 santīmus. Man atbildēja, ka tā gluži nav, bet es neticu, ka izmaksas būs daudz mazākas. Par tik dārgu elektroenerģiju maksāsim mēs visi. Būsim reālisti – Latvijai vajag vienu atomstaciju, un par pārējo mierīgi varēsim aizmirst,» tā novada domes deputāts Andris Lisovskis, kurš ir pret stacijas būvi. Viņu izbrīnīja, ka par nobalsoja arī zemnieki, kas pārstāvēti novada domē, lai arī apzinās, ka koģenerācijas stacijas būve var radīt riskus viņu uzņēmējdarbībai.

«Vecumniekos pašlaik ir trešais lētākais siltums Latvijā. Mēs esam pārliecināti – pēc tam, kad sāks strādāt biogāzes koģenerācijas stacija, Vecumnieki pēc šī rādītāja būs pirmajā vietā Latvijā,» pārliecināts par savu taisnību ir Ģ. Folmanis.

SIA «Energy Investments» solījumi:
Galvenie izejvielu piegādātāji – Vecumnieku  novada zemnieki.
Nē – ģenētiski modificētai kukurūzai.
Līdz 600 000 latu gadā izejvielu iegādei.
Palīdzība zemniekiem tehnikas un servisa jautājumos.
Saražotais siltums – Vecumnieku iedzīvotājiem līdz 30 procentiem lētāk.
Avots: uzņēmuma prezentācija.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

smejies vai raudi

vai domā ko domā!Deputāts ir PRET biogāzes staciju,bet vajag atomstaciju,nu kas traucē ceļam augšā!

pirms 7 gadiem, 2013.09.27 20:41

Nesmejies

Biogāzes ražotne Vācijā tiek pielīdzināta AES būves svarīgumam, jo baktereloģiskā piesārņojuma risks ir ārkārtīgi augsts. Paredzētajai novietnei tek cauri Taļķe! Biogāzes ražotnēs nereti krāmē iekšā vistu vai lopu kautķermeņus kuri miruši no slimībām un nevar tikt izmantoti pārtikā. Salmenoloze u.c. baktērijas pavisam reāli var nonākt Taļķē!

pirms 7 gadiem, 2013.10.05 22:07

labaak jau raudi

Pilnīgi jāraud no smiekliem par atomstaciju

cerēsim,ka izdosies izveidot kādu darba vietu uzņēmējiem

pirms 7 gadiem, 2013.09.30 16:20

Neceri

Darba vietas biogāzes stacijā - operators - maiņu darba ( 2 cilvēki).

pirms 7 gadiem, 2013.10.05 22:03

zinu kas ir Biogāzes ražotne ļoti labi

Es šodien apskatījos novietni - apm 350 m no slimnīcas aiz attīrīšans stacijas. Es esmu šokā par mūsu aprobežotajiem deputātiem, kas laiž uz publisko apsriedi šādu ieceri. Respektīvi atbalsta tādu novietojumu - R vēju pusē. Visi Vecumnieki smirdēs pēc puvušas skābbaribas. Tiem kas nezin - govs kūtsmēsli salīdzinot ar iepuvušu skābsulu ir smaržas. TO smaku nevar dabut laukā.
Stacijas iecere konceptuāli būtu atbalstāma, tikai adekvātā pagasta teritorijā. Tiem kas nezin, biogāzes ražotne bija sākotnēji paredzēta pie fermām, lai govs kūtsmēslus izmantotu enerģijas ražošanai. Latvijā dēl OIK ir absurda situācija, ka notiek lauku kultūru audzēšana (kukurūza), bet tā vietā lai to izmantotu pārtikā, tā tiek vesta un pūdēta biogāzes stacijās, jo daži pietuvinātie komersanti paguvuši izņemt kvotas uz obligāto iepirkuma tarifu.
Biogāzes stacija ar jaudu 1 MW patērēs ap 30 000 tonnu zaļās masas gadā. To savedīs skābbarības tranšejās ražas laikā rudenī. Lai to izdarītu cauri Vecumnieku centram brauks traktori ar piekabēm aptuveni 50 reižu dienā. Ik pēc 10 min. Smaka ko izdala piekabes vešana nepagūs pazust, kā jau pa centra krustojumu brauks nākamā! Un pavasarī uzmiksējot lagūnu (milzīgs apm 18 000 kbm ar valni ierobežots lauks) vedīs ārā uz laukiem substrātu - sūdus. TIe gan tik traki nesmird vairs, bet tik un tā transports kursēs regulāri- arī tad kad skolēni bildēsies izlaudumam uz skolas kāpnēm un tirgus dienas laikā. Biogāzes stacija darbojas nepārtraukti 24/7. Stacijas darbība ievērojami pasliktinās dzīves apstākļus V-nieku iedzīvotājiem un kritīsies īpašuma vērtība. Pašvaldībai jārēķinās iespējamiem tiesu darbiem.
Paredzētā biogāze ir blakus slimnīcai un pansionātam - večuki nakts mieru vairs nedzirdēs. Ja vien būs dzirdīgi:) Stacijā nepārtraukti darbojas koģenerācijas dzinēji un ar frontāliem iekrāvējiem tiks krauta zaļā masa. Plus pie visa savairosies mušas un citi insekti.
Kopsavilkumā gribu uzsvērt to, ka neiebilstu pret stacijas būvi, bet iebilstu pret tai absolūti nepiemēroto novietojumu!!!
Vecumnieku iedzīvotāji un deputāti, lūdzu, neesiet vienaldzīgi šajā situācijā!!!

pirms 7 gadiem, 2013.10.05 22:01

optimists

Zini es ar biju paskatīties novietni - aizaugusi ar jaunajiem bērziem un zāli līdz padusēm! Esmu šokā par Tavu viedokli! Smakas! VĒL tuvāk pilsētai atrodas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas! R-vēju pusē! aij, aij, cik slikti..
Aij te jau sadomājušies, it kā blakus cūku fermu celtu. Zaļā masa - esmu braucis ar velo pār stacijām garām vasarā, tik cik redz ka bunduļi stāv un viss. Nu tas ka rūpniecibu likvidē mums ES ( cukurfabrika jelgavā un vel daudz citi) to es saprotu, bet ka paši nevelamies neko, lai tik aug lauki ciet.

Labi, nekāda naida, bet visur kur gribas k.ko darboties ir nevis atbalsts, bet zākāšana, žēl. Tas pats ir mežsaimniecībā un galdniecībā, kur darbojos.
Nedaudz racionālāk un ar cerību skatāmies. Pesimistam jau vienmēr būs taisnība, ka viss ir slikti!

Es par jebkādu ražošanu - lai izdodas, jo bez tās LV nekur netiks!

pirms 7 gadiem, 2013.10.11 16:30

Optimistam

Probleema ir ar novietni! Smaka buus. Vienu briidi ir, otru var nebūt. Paskaties internetā cilvēku atsauksmes - to, kas dziivo staciju tuvumā! Vai esi ēdis Iecavas hesburgerā kad puuš Dienvid Rietumu vējš? Tur blakus pirms Iecavas ir biogazes stacija! Stacija var darboties uz putnu mēsliem uz jebko. Komersantiem būs slikta kukurūzas raža - viņi iepirks putnu mēslus, kūtsmēslus, visādas citas lietas. Tāpēc arī stacija jābūvē atbilstošā vietā! 6 jaunas darba vietas neatspēko tūkstošu iedzīvotāju ciešanas smaku dēļ!

pirms 7 gadiem, 2013.10.11 19:40

optimists

Protams - pesimistam jau vienmēr būs taisnība, mašīna brauks - būs troksnis un smirdēs, pārtiku ražos - atkritumi smirdēs, labību kuls - troksnis, putekļi, izdangāti ceļi. Ēst Iecavas Hesburgerā - tas ir kaifs! Viss ir ir par normaam. Droshi vien, ka labāk ir celt k.kur dziļi laukos, bet tur nav interese ne hesburgeram, ne citiem. Labi, gan jau noraks sho pasakumu, tik un tā! Lai dzivo hesburgers! :)

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 16:15

hi hi

Lai dzīvo hesburgers !!!

Lai dzīvo Balticovo, kuri veikli putnu mēslu smaku prot pabārzt zem biogāzes !!!

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 16:26

Vietējās ziņas