Vecumniekos risināsies masku tradīciju festivāls 4

No piektdienas, 13.februāra, līdz svētdienai, 15.februārim, Vecumniekos notiks XVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls, portālu informēja biedrības «Zemgales mantojums» pārstāve Monika Ozoliņa.

Plašā un daudzveidīgā festivāla programma piedāvās konferenci, meistarklases, izrādes, masku skati, masku gājienu, danču vakaru, individuālo masku skati un citas aktivitātes Vecumniekos, kā arī apkārtnes pagastu lauku sētās. Savukārt festivāla noslēgumā pie Vecumnieku Jaunā ezera estrādes ikviens būs aicināts uz Meteņa svinēšanu.

Festivālā piedalīsies 20 masku grupas no Latvijas, Lietuvas un Krievijas. Konferencē un meistarklasēs piedalīsies masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un Krievijas, ka arī transpersonālā psihoterapeite Liene Vēsmiņa.

M. Ozoliņa paskaidroja, ka šādi festivāli tiek rīkoti ar nolūku saglabāt, popularizēt un attīstīt maskošanās tradīciju arī mūsdienās. Ik gadu starptautiskie masku tradīciju festivāli notiek februārī dažādās Latvijas vietās.

Starp festivāla dalībniekiem no Latvijas būs masku grupas «Ziemļu buki», «Vecīši», «Mārtiņbērni», «Čigāni», «Miežvilki», «Budēļi», «Ķekatas» un citas masku grupas no Bārbeles, Katlakalna, Lielvārdes, Mazzalves, Olaines, Remtes, Rēzeknes, Rīgas, Salacgrīvas, Saldus, Saulkrastiem, Tārgales, Tomes, Vidrižiem.

Lietuvu pārstāvēs folkloras kopa «Kupkemis» no Kupišķiem, kas pieder kultūrvēsturiskajam Aukštaitijas novadam un mūsdienās uztur dzīvas senās maskošanās tradīcijas. Kopa demonstrēs Lietuvā plaši izplatītu un populāru Užgavēņa (Meteņa) masku tradīciju. Masku grupas sastāvā piedalīsies – kaņepe, speķis, jaunais pāris, dzērve, nāve, āzis, ubagi, čigāni un citi. Muzikanti spēlēs tradicionālos instrumentus – ermoņiku, vijoli, basi un bungas.

M. Ozoliņa atklāja, ka galvenā norise būs saistīta ar cīņu starp divām maskām – speķi, kas simbolizē gaļas ēšanu un ziemas periodu, un kaņepi, kas simbolizē gavēni un pavasara periodu. «Kaņepes uzvara iezīmē jauna cikla sākumu,» skaidro M. Ozoliņa.

Savukārt no Krievijas Maskavas vēstures un novadpētniecības biedrība «Metsanen kundem» («Meža kopiena») rādīs masku uzvedumu «Šorikoil» (Aitas kāja). Biedrības «Zemgales mantojums» pārstāve M. Ozoliņa atzīmēja, ka Šorikoil ir svētku periods, kas ilgst vienu nedēļu no jauna mēness parādīšanās brīža pēc ziemas saulgriežiem.

«Meru ziemas perioda tradīcijās aitas simbolikai ir nozīmīga loma. Tumšā kūtī jaunas meitas ķēra aitas. Ja gadījās veca aita, tad līgavainis būs vecs, ja jauna, tad jauns, ja gadījās gaiša aita, tad līgavainis ar gaišiem matiem, ja tumša, tad brunets. Biedrība pēta somugru cilts – meru vēsturi un tradīcijas. Meri ir dzīvojuši Krievijas vidienē Maskavas, Jaroslavļas, Kostromas un Ivanovas apkārtnē. Biedrības aktīvisti organizē lauka pētījumus, festivālus un citas aktivitātes meru tautas etnogrāfijas un kultūras apzināšanai. Viņi veido mākslinieciskas izrādes un izstādes,» stāsta M. Ozoliņa.

Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Vecumnieku pašvaldību. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.



Pievieno komentāru

Komentāri 4

zverāa !

cik dienas festivāls notiks? un vai drīkstēs ienest alkoholu?

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 14:15

mjāā

Tik, cik tavā vēderā!:)

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 14:22

zverjoza

OO JAA ĶEKATĀAAAAZZZ!

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 14:49

zizū

Pareizi teikts- Vecumniekos! Pārējā novadā tikai apkalpošanas funkcijas Vecumnieku galmam.

pirms 5 gadiem, 2015.02.13 09:54

Vietējās ziņas