Vecumniekos svinēs Meteņus 8

Tradicionālais kultūras sarīkojums «Meteņi Vecumnieku novadā» norisināsies šo piektdien un sestdien – 14. un 15. februārī. Svinības kuplinās deju kolektīvi un folkloras kopas no dažādiem Latvijas novadiem un Lietuvas.

Latviešu gadskārtu svētki sāksies piektdienas vakarā ar vidējās paaudzes deju kopu sadanci Vecumnieku tautas namā, kad soļu rakstos vienosies novada kolektīvi «Vēveri», «Stelpe» un viesi no Rīgas – «Imantieši». Danču vakaru krāšņāku vērtīs latvisko tradīciju daudzinātāji, arī Bārbeles folkloras kopa «Tīrums». Jana Goževica, tautas nama vadītāja, «Bauskas Dzīvi» informē, ka ciemos aicināti tuvi un tāli dalībnieki: folkloras deju kopa «Sudmaliņas» no Valkas, folkloras kopa «Urgas» no Kokneses, «Ruba» no Rubas pagasta Saldus novadā, «Medainis» no Saldus, «Speiga» no Ambeļu pagasta Daugavpils novadā, «Ūzūleņi» no Ozolmuižas pagasta Rēzeknes novadā, «Graudi» no Tomes pagasta Ķeguma novadā, Baldones folkloras kopa un Tautas lietišķās mākslas studija «Smiltene». «Danču vakarā aicināts piedalīties ikviens interesents, lai kopīgās dejās un rotaļās apliecinātu to, cik Latvija savās tradīcijās un melodijās ir vienota un bagāta,» uzsver Jana Goževica.

Sestdien novada iedzīvotāji un viesi aicināti apmeklēt Meteņu tirgu, bet pēc tam kopā ar maskotajiem tēliem doties uz lauku sētām – «Satekām» Vecumnieku pagastā, «Līdumiem» Stelpes pagastā un «Abiķiem» Valles pagastā, kā arī pie Mārītes Vītolas Rīgas ielā 40 Vecumniekos, lai kopā priecātos un, veicot dažādus rituālus, mājās nestu svētību un auglību. Tie, kuri vēlas doties gājienā, taču nav paguvuši sarūpēt nepieciešamo noformējumu, būs gaidīti tautas namā. Radošajās meistardarbnīcās katram pa spēkam būs izgatavot sev budēļa vai ķekatas masku.

Skaļais un košais maskoto tēlu gājiens sāksies Vecumnieku centrā plkst. 13, bet Meteņu svinību kulminācija, tāpat kā citus gadus, notiks Jaunā ezera krastā. Šo svētku raksturīgākā darbība ir vizināšanās ar kamaniņām, kas pēc senču ticējumiem veicina auglību druvās. Šogad ziemai neraksturīgo laikapstākļu dēļ šis rituāls, visticamāk, izpaliks, taču plānotas citas aktivitātes. Par to, kas gaida lielus un mazus, stāsta Jana Goževica: «Būs muzicēšana un danči, daudzveidīgas atrakcijas, piemēram, pogu ķeršana, lasīšana otrādi, naglas dzīšanas sacīkstes, striķa griešana un ķeršana, vilkšanās no vietas, lēkšana maisos, Meteņa mīziens.

Neizpaliks arī floristikas studijas meistaru darinātās salmu bumbas dedzināšana un mielošanās ar gardo Vecmuižas putru; tās recepte iegūta no Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra vadītājas Ritas Kovalas glabāto materiālu krājuma. Svinībās būs arī līdz šim vēl nebijušas izdarības – ar ugunsšovu priecēs puiši no «Fire show studio», bet bērniem būs iespēja doties izjādēs ar jāšanas sporta kluba «Gaita» zirgiem. Apmeklētāji varēs sasildīties, baudot kafiju, tēju, Skaistkalnes kafejnīcas «Pie Mēmeles» saimnieču sarūpētus labumus un citus gardumus, tāpēc maciņus nevajadzētu aizmirst mājās. Šie svētki ir lieliska iespēja kopīgi izklaidēties, izzināt un iedzīvināt senās tradīcijas, tāpēc Meteņu svinību rīkotāji cer uz iedzīvotāju un novada viesu atsaucību.»

Šie latviešu gadskārtu svētki ar jautrām izdarībām, seno paražu, rituālu, senču dziesmu un deju iedzīvināšanu pirmoreiz Vecumniekos izskanēja 2015. gadā, kad vienuviet sabrauca 16. starptautiskā masku tradīciju festivāla dalībnieki. Kopš tā laika katru gadu februārī budēļi un ķekatas no apkaimes un tālienes tiekas šaipusē, lai atgādinātu par maskošanās tradīciju daudzveidību, apjaustu bagātīgo nemateriālās kultūras mantojumu un kopīgi svinētu ziemas beigas un pavasara sākumu – Meteņus.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Interesanti, vai Vecumnieku iedzīvitājus var klasificēt kā daļa no EU faunas.

pirms 10 mēnešiem, 2020.02.11 11:44

?????

Vai šogad arī pašdarbniekiem "piespiedu brīvprātīgi " jāpiedalās ?

pirms 10 mēnešiem, 2020.02.11 13:00

Meteņa mīziens.

необычная программa

pirms 10 mēnešiem, 2020.02.11 13:10

ha

varēs atkal impotentie karināt burkānus!

pirms 10 mēnešiem, 2020.02.11 15:15

Buhariks

Kādi Meteņi, davai organizējam Metienu!

pirms 10 mēnešiem, 2020.02.11 15:27

A?

Tautas saliedētībai baznīcas pārstāvji piedalīsies?

pirms 10 mēnešiem, 2020.02.12 08:22

Vietējās ziņas