Vecumnieku novada amatiermākslinieku saime uzbur romantisku stāstu par Jāņu svinēšanu

Vecumnieku novada amatiermākslas kolektīvi svētkos pārsteigs iedzīvotājus ar video sveicienu. Filmēšana noslēdzās pirmdien, 15. jūnijā, Skaistkalnes pagastā, kur radošo grupu savās lauku mājās uzņēma «Ērgļu» saimnieki Aija Muižniece un Oskars Bergs.

Ar kopīgi radīto apsveikumu amatiermākslinieku saime vēlas apliecināt, ka radošums, dzīvesspars un optimisms nekur nav zudis; dziedātāji, dejotāji un teātra spēlētāji ir gatavi sanākt kopā, priecāties un līksmot.

«Plānojot Līgo svētkus, vēl nezinājām, vai varēsim pulcēties sarīkojumos, tāpēc nolēmām veidot video sveicienu ar novada amatiermākslas kolektīvu piedalīšanos. Līdzīgi rīkojāmies, gatavojot apsveikumu Mātes dienā, taču šoreiz formāts ir mainīts un visi iesaistīti kopīga stāsta tapšanā,» atklāj Inga Rakusova, Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja.

Video sveicienu caurvij romantisks stāsts par diviem jauniešiem, kuri, ejot cauri laikam un apmeklējot dažādas vietas Vecumnieku novadā, atrod viens otru, lai kopīgi ļautos gadskārtu svētku – Jāņu – burvībai. Filmēšana norisinājās Vecumniekos, Misā, Stelpē, Vallē, Kurmenē, Skaistkalnē un Bārbelē. Tautas mākslas daudzinātāji katrā pagastā izrādīja iniciatīvu un radošu pieeju, lai ideju varētu īstenot. Katrā vietā tika izspēlēta viena no scenārijā iekļautajām ainām, un tas kārtējo reizi ļāva pārliecināties, cik dažādi un radoši ir novada amatiermākslas kolektīvi, teic I. Rakusova.

«Bauskas Dzīve» vēroja filmēšanas procesu Skaistkalnes pagastā 15. jūnija vakarā. Sakopto Ērgļu māju ainavā lieliski iederējās tautiski posušās meitas un puiši – Skaistkalnes vidusskolas deju kolektīva, tautas nama deju kopas «Vanadziņi» un amatierteātra «Gadījums» dalībnieki, kuri līk-smā omā gatavojas līgošanai. Īpašu noskaņu radīja tuvumā ganībās palaistās kazas un gotiņas; šādu lauku idilli bieži nenākas redzēt. Darbošanos koordinēja Vecumnieku tautas nama vadītāja Jana Goževica un administratore Marta Šilova. Aina tika filmēta vairākas reizes, līdz izdevās tikt pie vislabākā skata, kas kopējā stāstā precīzi ļaus uztvert šajā pieturvietā atspoguļoto notikumu.
«Ērgļu» sētā izdarības norisinājās apmēram stundu, savukārt aina Bārbelē tika filmēta divas stundas, atklāj J. Goževica. Stāsts par diviem jauniešiem, kurus atveido Karīna Balode un Kristiāns Podiņš, Stelpes pagasta deju kolektīva dalībnieki, sākas Misā un noslēdzas Bārbelē.

K. Balode «Bauskas Dzīvei» pauž, ka filmējusies Vecumniekos, Misā, Skaistkalnē un Bārbele, taču, kā to paredz scenārijs, viņas klātbūtne nebija nepieciešama Kurmenē un Vallē. «Stelpes pamatskolā, darbojoties dramatiskajā pulciņā, esmu spēlējusi galveno lomu, taču filmējusies nebiju, un šī ir mana pirmā pieredze. Bija interesanti, un, domāju, rezultāts būs labs. Ar nepacietību gaidu, kad varēšu redzēt to, kas sanācis,» teic meitene.

«11. jūnijā mūsu amatierteātra dalībnieces Irinas Samules mājās tika filmēta viena no stāsta ainām, kur puisis iznāk no klētiņas, atvadās no vecākiem un dodas meklēt savu līgaviņu. Šim notikumam ļoti gatavojāmies – posāmies paši un skaisti izgreznojām seno klēti. Šķiet, ka videostāsts, kurā savīsies tautiskais ar mūsdienīgo, būs interesants,» teic Sarmīte Ķīse, Kurmenes tautas nama vadītāja.
Vallē filmēšana notika aktieru Amtmaņu muzeja pagalmā, kur tika klāts svētku galds. «Izspēlējām ainu, kur puisis, meklēdams savu īsto meiteni, neatsaucas svešinieces aicinājumam nākt līgotāju pulciņā, bet dodas tālāk,» atklāj Aija Skosa, Valles pagasta kultūras darba organizatore.

Video sveiciena tehniskais izpildījums uzticēts Mārim Orehovam, kurš savas prasmes apliecināja, veidojot tautasdziesmas klipu virtuālajam apsveikumam Mātes dienā.

Safilmētā materiāla ir daudz, tas tiek revidēts, montēts un likts kopā ar mūziku. 

«Ainas ir tik dažādas, tāpat kā vietas, kur notika filmēšana, un laikapstākļi – citur spīdēja saule, citur lija vai bija apmācies. Galvenais uzdevums ir video sveicienu veidot tā, lai apsveikuma saņēmēji vēstījumu spēj «nolasīt». Salikt kopā kadrus jau nav māksla,» sarunā ar «Bauskas Dzīvi» pauž M. Orehovs un atzīst, ka veidot videoklipu dziesmai esot daudz vienkāršāk. Viņš ir muzikants, bet filmēšana ir jaunā vīrieša vaļasprieks.


M. Orehovs ir rīdzinieks, kuru liktenis atvedis uz Vecumniekiem. «Man te patīk. Novadā ir tādas vietas, ko apmeklēju pirmoreiz dzīvē, piemēram, skaisto Kurmeni,» viņš teic.


Video sveiciens būs dziesmas garumā – apmēram trīs četras minūtes. Skaņdarbu izpilda Bārbeles folkloras kopa «Tīrums». Kolektīva mākslinieciskā vadītāja Irita Vimba muzikālo darbu raksturo šādi – «līgotne, kas atspoguļo Jāņu mistēriju ar vārda un skaņas mağiju par dabu un cilvēku šajā laikā». «Lai uzfilmētais stāsts ir jauks sveiciens, kas papildina svētku laikā gūto prieku!» vēl J. Kovals.

Apsveikumu var noskatīties, apmeklējot pašvaldības mājaslapu internetā, tas būs pieejams arī novada domes «Facebook» profilā, bet SIA «Ērika un Co» klientiem – arī vienā no televīzijas kanāliem.

«Šis video sveiciens atgādinās par tehnoloģiju plašajām iespējām, kas cilvēkiem ļauj sajusties klātesošiem, atrodoties citur – mājās pie datora vai televizora, vai pie dabas ar līdzpaņemtu telefonu vai viedierīci. Šajā laikā, kad vēl aizvien pastāv ierobežojumi, jāizmanto visas iespējas, jo kopā sanākt un piedzīvot skaistus notikumus var arī virtuāli,» teic I. Rakusova. Tā kā pašlaik svinēt var arī klātienē, ikviens novada iedzīvotājs tiek aicināts apmeklēt pagastos rīkotos vasaras saulgriežu sarīkojumus, protams, ievērojot piesardzību un noteiktās drošības prasības «Covid-19» ierobežošanā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas