Vecumnieku novadā atblāzmosies 1991. gada janvāra barikāžu ugunis 4

Vecumnieku novada pagastos 1991. gada janvāra barikāžu aizstāvju atceres dienā – trešdien, 20. janvārī, – liesmos ugunskuri un brīvā dabā radītā noskaņa ļaus atminēties piedzīvoto vai iztēloties aculiecinieku stāstos atklātos notikumus pirms 30 gadiem.

Apstākļos, kad «Covid-19» izplatības ierobežošanas dēļ nedrīkst notikt publiski pasākumi, kultūras jomas speciālisti meklējuši risinājumu, lai kolektīvajā atmiņā uzturētu dzīvu barikāžu laiku. Par neziņas pilnajām liesmu gaismā pavadītajām janvāra dienām atgādinās aizdegtie ugunskuri, neatkarības aizstāvju atmiņu stāstu audio un videoieraksti, apskatei izvietotās vēsturiskās fotogrāfijas, «Bauskas Dzīvei» vēsta Gija Spula, Vecumnieku novada domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.

Vecumniekos
Vecumnieku tautas nama priekšā par tālās ziemas notikumiem atgādinās stilizēts ugunskurs, bet otrpus ēkai – parkā – sildīs un atmiņu dzirkstis uzjundīs dzīva uguns. Laikā no plkst. 16 līdz 20 cilvēki individuāli vai kopā ar ģimeni var pabūt pie ugunskura, noskatīties uz nama fasādes projicēto videostāstu, kurā apkopotas fotogrāfijas un barikāžu dalībnieku atmiņu fragmenti. 1991. gada janvāra notikumu aculieciniekus apzinājusi Rita Kovala, Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra krājuma glabātāja. Tautas nama mazās zāles logos būs apskatāmi Ainara Ķieņa Atmodas laikā zīmētie plakāti. Top arī bilžu siena ar Jāņa Lapas un Alvja Vītola fotogrāfijām, kas ir novadpētniecības centra krājumā, informē G. Spula.

Misā
Misas ciemā tautas nama ēkas galā, kur bija pasta nodaļa, lielajā stāvlaukumā plānots aizdegt lielu ugunskuru, skanēs mūzika, būs daži bluķīši, kur piesēst, atklāj Sandra Vēvere, Misas tautas nama vadītāja. Baļķu krāvumu solījies izveidot vietējais uzņēmējs Zigmunds Alekšūns. «Ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, cilvēki triju stundu laikā – no plkst. 15 līdz 18 – varēs atnākt jebkurā brīdī pasildīties un piemest līdzpaņemto pagalīti atmiņu ugunskuram. Iespējams, piestās kāds no vīriem, kuri, toreizējā Latvijas Tautas frontes Misas grupas vadītāja Česlava Miklaševiča organizēti, devās uz Rīgu, sargāja Ministru kabinetu un aizstāvēja Latvijas brīvību. Varbūt jaunā paaudze šurp atvedīs bērnus un viņiem pastāstīs par šo vēsturē ierakstīto notikumu,» teic tautas nama vadītāja.

Bārbelē
Bārbelē 1991. gada janvāra notikumus iezīmē pagasta bibliotēkas vadītājas Brigitas Krauzes iekārtotā izstāde «Un tomēr zinu – dzīvot Latvijai», kas būs pieejama visu janvāri. Cilvēki individuāli var apskatīt rūpīgi glabātos materiālus, kas raksturo šo laiku, arī barikāžu medaļu jeb piemiņas zīmi, izvietota arī tematiska literatūra, fotogrāfijas, Barikāžu muzeja direktora Renāra Zaļā dāvinātā multiplikācijas filma «Barikādes». Savukārt ciema centrā atceres dienā plānots aizdegt ugunskuru.

Kurmenē
Kurmenē barikāžu dalībnieki raduši kopā sanākt augusta pirmajā sestdienā, tāpēc janvārī 1991. gada notikumi netiek atzīmēti, «Bauskas Dzīvei» teic Sarmīte Ķīse, tautas nama vadītāja. Lai atgādinātu par piedzīvoto pirms trim gadu desmitiem, iespējams, ciema centrā pie pagastmājas un tautas nama ēkas tiks veidots dekoratīvs ugunskurs, ko izgaismos spuldzītes.

Skaistkalnē
Skaistkalnē, pieminot notikumus pirms 30 gadiem, no 13. janvāra katru vakaru pie tautas nama tiek aizdegti trīs sarkani lukturīši – pa vienam katrai desmitgadei, pauž Līga Baļčūne, iestādes vadītāja. Citus gadus plašu sanākšanu organizējusi skola – ar jaunsargu piedalīšanos, tējas dzeršanu; allaž aicināts arī kāds viesis, bet šogad pandēmijas dēļ atceres sarīkojums izpaliek. «Prātoju, ka varētu tautas nama vai pagastmājas logos izvietot kādas fotogrāfijas, ir doma sakurt arī ugunskuru, taču Skaistkalnē cilvēki pašlaik maz staigā apkārt, piesargās no kovida un aukstuma, tāpēc nezinu, vai būtu lietderīgi ierobežojumu laikā ko pasākt,» rīcības plānu vēl apsver L. Baļčūne.

Stelpē
Pie Stelpes pamatskolas pēcpusdienā no lielajām pagalēm tiks veidots un aizdegts ugunskurs. Ap to no abām pusēm paredzēts izvietot ar audumu apvilktus rāmjus, kam būs piestiprināti no putuplasta darināti cilvēku silueti. Izgaismojot šīs dekorācijas, tiks radīta ilūzija, ka liesmu spēlē noraugās ļaudis, un individuāli atnākušie interesenti Barikāžu aizstāvju atceres dienā nejutīsies vieni. Sandra Neliusa, Stelpes pagasta kultūras darba organizatore, atklāj, ka ideja radusies, «liekot prātus kopā»; amatiermākslas kolektīvu vadītāji un viņu uzticamie palīgi arī iesaistīsies ieceres realizēšanā.
«Skumji, bet pulcēties pie atmiņu ugunskura šoreiz visi kopā nevaram, tāpēc nācās domāt veidu, kā nozīmīgo notikumu pieminēt kovidlaika apstākļos. Cerams, ka izdosies ideju veiksmīgi īstenot, un stelpieši izmantos iespēju šurp atnākt, nofotografēties «ar savu ēnu» un pie uzraksta «Barikādēm 30», ko veidos pusmetru augsti burti,» par radošo risinājumu stāsta S. Neliusa. Apkārtne būs izgaismota un instalāciju krēslā varēs pamanīt arī no ceļa.

Vallē
Vallē iemirdzēsies trīs piemiņas ugunskuri – starp sporta halli un dīķi, tā dēvētajā šūpoļkalnā un redzamā vietā pie SIA «Krīči» ēkas, bet no plkst. 18 līdz 19 uz sporta halles fasādes tiks demonstrētas Viļņa Celmiņa fotogrāfijas. Tajās iemūžināti vallieši barikāžu dienās un 1991. gada janvāra Rīga, kā arī nesenāks notikums – valsts apbalvojuma «1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīme» pasniegšana neatkarības aizstāvjiem Vallē 2011. gadā, atklāj Aija Skosa, pagasta kultūras darba organizatore.


Pievieno komentāru

Komentāri 4

Liesma dzirkstelei

Droši vien, ka nekas, jo lasīt un atrast to, kas dažus rakstus augstāk ir, neproti, bet galvenais ir kaut ko iekomentēt!

pirms mēneša, 2021.01.19 22:40

Liesmai

Es protu gan lasīt,gan rakstīt. Un arī lasīju
par Bauskas MUZEJA organizēto pasākumu,taču nevis kultūras centra iniciēto....diemžēl

pirms mēneša, 2021.01.19 23:11

Liesma

Varbūt, vienā mazpilsētā divām iestādēm nevajag divus vienādus pasākumus taisīt?

pirms mēneša, 2021.01.20 14:49

Vietējās ziņas