Vecumnieku novada dziesmu un deju svētkos savīsies tradicionālais ar mūsdienīgo 4

6. Vecumnieku novada dziesmu un deju svētki sestdien, 1. jūnijā, Vecumnieku pagasta brīvdabas estrādē kopā pulcinās ap 600 dalībnieku.

Lielkoncertā «Tikai saknes neatdot» saplūdīs dziesma, deja un mūzika, ko priekā un sirsnībā izlolojuši novada izglītības iestāžu kolektīvi un amatiermākslinieku kuplā saime.

Sarīkojuma galvenais motīvs tiks pausts novadnieka Knuta Skujenieka dzejā un svētku režisora, komponista Mārtiņa Baumaņa mūzikā, ļaujot aizdomāties par savām saknēm un spārniem, piederību un dzimtās zemes spēku. Paaudzes vienos un kopīgi izdzīvotam stāstam noskaņos svētku gājiens, kas no Sarkanās skolas vedīs uz estrādi.

«Dziesmu un deju svētku mērķis un šī gada īpašā iezīme ir vienlaikus izcelt tradicionālās, Zemgalei un Vecumnieku novadam raksturīgās unikālās vērtības, kā arī mūsdienu tendences. Dažādojot kultūras pieredzi, repertuāru papildinās modernā deja un reps. Tradicionālās jeb latviskās vērtības savienot ar mūsdienīgo, šķiet, neiespējami, lieki un varbūt pat nepareizi, tomēr tā ir mūsu ikdiena, kurā tikai nedaudz apjaušam pagātnes notikumus, kurā strauji ienāk starptautiskas vēsmas un laikmetīgais, mijiedarbojoties ar iepriekš pastāvošo un ierasto. Mainīgums un nepārtraukta attīstība ir mūsu izaugsmes stūrakmens,» uzsver Jana Juste, svētku producente, Vecumnieku tautas nama vadītāja.

Par savu pieredzi un izjūtām stāsta lielkoncerta režisors Mārtiņš Baumanis: «Vēlējos, lai svētki parāda mūsdienīgā mijiedarbību ar tradīcijām, kā arī to, kāds ir personības attīstības ceļš, piedzimstot tieši Vecumnieku novadā. Apkārtējai videi, apstākļiem, sabiedrībai un, jo īpaši, kultūras praktizēšanai ar bērniem ir milzīga nozīme; tas arī sasaucas ar 1. jūniju – Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. Tajā pašā laikā svarīgi, lai svētkos piedalītos mākslinieki, kas tuvi bērniem un jauniešiem. Tas ļautu parādīt, kāda ir viņu aktuālā kultūra. Liels prieks, ka svētkos būs klāt deju studija «ZForce» un latviešu hip-hop izpildītājs Edavārdi. Koncerta noslēguma skaņdarbu komponēju, vēloties, lai tieši šie svētki ieiet vēsturē ar oriģinalitāti un, domāju, īpaši Vecumnieku novadam radītā dziesma «Tikai saknes neatdot» jēgpilni uzrunās visas paaudzes. Uzskatu, ka tai jākļūst par tradīciju, ka katriem svētkiem tiek veltīts vismaz viens jaundarbs.»

M. Baumanis ir vadījis dažādus projektus Londonā un citur Eiropā, bijis režisors lielkoncertiem Karību jūras salā Montseratā, taču mēģinājumu laikā Vecumniekos sajutis, ka šis būs īpašs sarīkojums viņa pieredzē. «Vecumnieku novadā ir unikāla talantu koncentrācija un viņi visi ir pelnījuši sevi parādīt. Atsaucoties uz svētku daļu nosaukumiem, ko apmeklētāji ieraudzīs koncerta programmiņās, – pāde roku rokā Vecumniekos tiks sagatavota lidojumam un pacelsies spārnos, taču nekad savas saknes neatdos!» pauž lielkoncerta režisors.

Dalībnieki aizvadījuši vairākus mēģinājumus, atsevišķi strādājuši gan mazie, gan lielie dejotāji, koristi u. c. 1. jūnija rītā prasmes vēl tiks pieslīpētas, lai vēlāk tiktos ģenerālmēģinājumā un pēc tam – lielkoncertā.

Domājot par brīvdabas estrādes un apkārtnes noformējumu, jau pāris nedēļas aktīvi rosās – darina, griež, līmē un zīmē – Vecumnieku tautas nama floristikas studijas dalībnieces un viņu vadītāja,  florista amata meistare Līga Lauriņa. «Bauskas Dzīvei» viņa atklāj, ka šis periods nudien ir ļoti spraigs.

«Dekorācijas tiek veidotas baltos toņos. Lai noformējums sasauktos ar svētku konceptu, mājīgumu un piederības izjūtu veidos ligzdas motīvs, putni. Pirmo reizi noformējuma elementi aptvers gan skatuvi, gan skatītāju zonu, lai vienotu un sasaistītu svētkus dalībniekus un publiku, lai visi justos kopīgajai «ligzdai» piederīgi,» par ieceri stāsta L. Lauriņa. Estrādes dekorēšana sāksies 30. maijā, un floristes cer, ka laikapstākļi būs labvēlīgi un noformējumu nesabojās ne spēcīgs lietus, ne vējš.

Svētku režisors un scenārija autors ir Mārtiņš Baumanis, svētku organizatoru un radošo komandu veido: Jānis Kovals, Jana Juste, Liene Batņa, Irita Vimba, Valija Vaina un Svetlana Korole. Dziesmu un deju svētkus organizē Vecumnieku novada pašvaldība ar Zemgales plānošanas reģiona, va/s «Latvijas valsts meži» un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, informē J. Juste.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

dižvadonis

Cik novadam tāds dižvadonis izmaksā un kam tie viesmākslinieki,ja tie ir novada kolektīvu svētki ?

pirms gada, 2019.05.29 18:50

Aktrise

Ir jāpiesaista profesionāļi, lai svētki būtu kvalitatīvi, tas attaisno izmaksas. Esmu par kvalitāti!

pirms gada, 2019.05.29 23:35

nesaprotu

Kāpēc neatradās vieta uz skatuves zēnu korim ?

pirms gada, 2019.05.30 23:02

Vietējās ziņas