Vecumnieku novada iedzīvotāji četros pagastos izrāda iniciatīvu vides labiekārtošanā 1

Vecumnieku novada pašvaldība finansēs 12 konkursā «Iedzīvotāji veido savu vidi 2020» izraudzītos projektus. Tie jāīsteno no 1. jūnija līdz 31. augustam.

Noteiktajā termiņā saņemti pavisam 14 pieteikumu; viens netika izskatīts, jo neatbilda konkursa nolikuma nosacījumam par darba grupas dalībnieku minimālo skaitu, atklāj Alīna Žukauska, Vecumnieku novada domes projektu koordinatore. Vērtēšanas komisija 13. maijā apsekoja vietas, ko paredzēts labiekārtot un apstiprināja 12 labākos projektus. Kopējais piešķirtais finansējums no pašvaldības budžeta līdzekļiem ir 9450 eiro; atbalsts katras ieceres realizēšanai – līdz 800 eiro.

Šogad iniciatīvu vides labiekārtošanā izrādījuši Skaistkalnes, Stelpes, Valles un Vecumnieku pagasta iedzīvotāji. Stelpē gan rosība izpaliks, jo nebija ievērotas konkursa nolikuma prasības.

Vecumniekos pieteikti seši projekti, un visi apstiprināti. Stāsta A. Žukauska: «Rīgas ielā 33 pie daudzdzīvokļu mājas tiks paplašināts automašīnu stāvlaukums. Daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji Rīgas ielā 31 pilnveidos pērn sākto apkārtnes labiekārtošanu, veicot apzaļumošanas darbus. Šīs pašas mājas pagalmā biedrība «7 maņas» izveidos publiski pieejamu aktivitāšu celiņu bērniem.

Daudzdzīvokļu mājas iemītnieki Ceriņu ielā 13 veiks kāpņu telpas kosmētisko remontu un labiekārtos mājas pagalmu. Pēc Taļķes upītes gultnes tīrīšanas un krastu paplašināšanas entuziasti iecerējuši uzstādīt jaunu tiltiņu, kas no Līvānu ielas mājām ved uz estrādi un Jauno ezeru. Savukārt Vecumnieku evaņģēliski luteriskā draudze plāno uzlabot nokļūšanu līdz baznīcas vārtiem, nolīdzinot stāvo uzbērumu; iekšpus vārtiem paredzēts izbruģēt celiņu līdz kāpnēm, kas ved dievnamā.»

Misas ciema iedzīvotāji bija sagatavojuši četrus projekta pieteikumus, bet apstiprināti trīs. Pie daudzdzīvokļu mājas nr. 14 darbus veiks divas iedzīvotāju grupas. Plānots sakārtot gājēju celiņu pie ieejas durvīm un atjaunojot ietves segumu gar ēkas fasādi. Blakus vidusskolai, Māliņkalnā, tiks ierīkota publiska atpūtas vieta brīvā laika pavadīšanai, pastaigām un sportiskām aktivitātēm.

Valles pagasta Taurkalnē daudzdzīvokļu mājas «Pūpoli» ļaudis vienojušies veikt kāpņu telpas kosmētisko remontu un nomainīt logus.
Skaistkalnes pagastā darbs ritēs divos objektos. Pie daudzdzīvokļu mājas «Putni 2» taps automašīnu stāvlaukums, bet Ānmēmeles muižas parkā tiks uzlabota un papildināta atpūtas vietas infrastruktūra.

Ānmēmeles muižas parkā plānots veikt vairākus uzlabojumus, «Bauskas Dzīvei» atklāj Laima Indriķe, aktīvistu grupas «Atpūtnieki un darbinieki» koordinatore. «Parkā ir ļoti skaisti, taču gribam, lai būtu vēl labāk, jo vienmēr ir, ko uzprišināt. Par to liecina arī mūsu projekta nosaukums «Lai skaisti un vēl skaistāk Mēmelē!»,» viņa teic. «Parka teritorijā ir pamatīga nojume un ugunskura vieta, taču, savulaik īstenotajam pašvaldības projektam «dzīvojot», atklājas, ka atpūtas vietā daudz ko var uzlabot.»

«Mēmelītes» sievas šajā vietā rīko Ziemassvētku ieskaņas sarīkojumus un pulcēšanās reizēs nācies atskārst, ka trūkst sēdvietu, jo pie ugunskura ir tikai viens sols. Īstenojot projektu, nolemts papildināt sēdvietu skaitu, ugunskura vietā ierīkot metāla statīvu, kur iekārt zupas katlu vai grilu – ko nu atpūtnieki vēlas, novietot vienkāršu, bet stabilu ģērbtuvi, ko plūdu laikā upe neaiznes. Tāpat arī plānots pie parka izvietot papildu norādes uz atpūtas vietu, citādi nezinātājiem nākas maldīties. Paredzēts izgatavot foto stendu, lai ikviens bildēs varētu aplūkot skaisto parku visos gadalaikos; piemēram, pašlaik nogāzēs dzelteni zied savvaļas tulpītes.

Laima stāsta par vēl kādu ieceri: «Esam nodomājuši atpūtniekus priecēt ar «muižas dāmu». Šo vides objektu veidotu ar vīteņaugiem apaudzēta pamatkonstrukcija, bet turpat blakus improvizēta groziņa veidolā domāts iekopt nelielu tējas un garšaugu dobīti kopīgai lietošanai. Gribas, lai parks kļūtu dzīvāks un atraktīvāks.» Paredzēts papildināt stādījumus pie nojumes un platformas, iespējams, tiks izvietots šūpošanās dēlis bērniem.

Entuziastu grupā «Atpūtnieki un darbinieki» apvienojušies biedrības «Skaistkalnes lauku sieviešu klubs «Mēmelīte»» dalībnieces un Mēmeles iedzīvotāji. «Darāmā ir daudz, tāpēc jau tuvākajā laikā aktivizēsimies, lai iecerēto sāktu īstenot. Vasarai darbs nodrošināts!» teic Laima. Pienākumi katram jau sadalīti – cits uzņēmies atbildību par stādījumiem, kāds par transportu u. c.

«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka konkurss «Iedzīvotāji veido savu vidi» tiek organizēts astoto gadu. Tas aizsākts, lai dotu iespēju novada iedzīvotājiem un biedrībām īstenot dažādus publiski pieejamās teritorijas labiekārtošanas projektus, pilnveidotu brīvā laika pavadīšanas iespējas un veicinātu sporta aktivitātes. Priekšroka tiek dota tām iecerēm, kas paredz labiekārtot vai attīstīt plašākai sabiedrībai pieejamus objektus un vietas, rīkot publiskus pasākumus.

Pagājušajā gadā iedzīvotāju aktivitāte bija lielāka – projektu konkursa komisijai vērtējumam tika nodotas 19 idejas, ko ļaudis bija gatavi īstenot Kurmenes, Skaistkalnes, Stelpes, Valles un Vecumnieku pagastā. Bārbeles pagasta iedzīvotāji iniciatīvu neizrādīja ne pērn, ne šogad. Šoreiz arī kurmenieši nesasparojās pretendēt uz pašvaldības finansējumu savas vides veidošanā un dzīves kvalitātes uzlabošanā.
Septembrī komisija apmeklēs visus objektus, tiksies ar grupu pārstāvjiem, lai rūpīgi izvērtētu gan paveikto, gan grupas sadarbību ieceres īstenošanas gaitā. Labākā projekta komanda iegūs 500 eiro lielu naudas balvu, ko varēs izmantot izlolotās idejas pilnveidošanai. Veiksmīgākais projekts tiks vērtēts arī Zemgales reģionā, kur šo aktivitāti īsteno pašvaldību apvienība «Sabiedrība ar dvēseli – Latvija», teic A. Žukauska.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

io

Tur to zālienu izbraukāja tikai tad, kad atnāca jaunie saimnieki.... bet autostāvvieta ir, tikai jāplašina, tas gan. Jo mašīnu tagad tur ir dudz. Tas labi,cilvēki dzīvo un brauc uz darbu.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.20 20:35

Vietējās ziņas