Vecumnieku novada iedzīvotājiem rūp dzīves kvalitāte 3

Vecumnieku novadā projektu konkursā «Iedzīvotāji veido savu vidi 2019» atbalstītas 12 iniciatīvu grupu un biedrību ieceres. Projektu īstenošanai piešķirtais finansējums no pašvaldības budžeta līdzekļiem ir 9549 eiro, vidēji katram – ap 800 eiro.

Pavisam iesniegti 19 projektu pieteikumi no Kurmenes, Skaistkalnes, Stelpes, Valles un Vecumnieku pagasta. Vienīgie, kas neiesaistījās, bija bārbelieši.

Kā to paredz nolikums, komisija pieteiktos objektus apsekoja un izvērtēja; atbalstīti 12 projekti. Ar grupu un biedrību pārstāvjiem noslēgti līgumi, ieceres jāīsteno līdz 31. augustam, portālu informē Alīna Žukauska, attīstības plānošanas nodaļas projektu koordinatore.

Vecumnieku pagastā no 11 iesniegtajām projektu idejām apstiprinātas astoņas, t. sk. piecas tiks īstenotas Vecumniekos. «Iedzīvotāji Rīgas ielā 31, Rīgas ielā 27a un Kalna ielā 20 Vecumniekos pie daudzdzīvokļu mājām plānojuši labiekārtot automašīnu stāvlaukumu un piebraucamo ceļu; līdzīgs projekts taps pie 8. mājas Beibežos. Pie Vecumnieku evaņģēliski luteriskās draudzes baznīcas iecerēts ierīkot bērnu rotaļu laukumu. Vecā ezera krastā pie atpūtnieku un makšķernieku iecienītā akmens nolemts atjaunot piebraucamo ceļu un ierīkot atpūtas vietu,» stāsta A. Žukauska. Piebalgās iedzīvotāji apņēmušies veikt daudzdzīvokļu mājas «Piebalgas 1» skursteņu remontu. Griķu kapos, kas atrodas Misas ciema teritorijā, ir vajadzība atjaunot galvenos vārtus un zvanu torni, kā arī izgatavot ziņojumu dēli.

Valles pagasta ļaudis iecerējuši saremontēt Valles un Vasku kapu vārtus. Kurmenē daudzdzīvokļu māju «Silmači» un «Smaidas» pagalmā plānots labiekārtot piebraucamo ceļu un paplašināt stāvlaukumu. Mednieku un makšķernieku biedrība «Nīzere» Stelpes pagasta «Lakstīgalās» vēlas izveidot nojumi atpūtas pasākumiem brīvā dabā. Daudzdzīvokļu mājā Skaistkalnē, Rīgas ielā 9a, kāpņu telpā nolemts nomainīt logus un veikt kosmētisko remontu.

Neparasta ir ideja iekārtot rotaļu laukumu pie dievnama. Par to, kā tā radās un ko projektā plānots paveikt, «Bauskas Dzīvei» stāsta Jana Veide, Vecumnieku evaņģēliski luteriskās draudzes pārstāve.

«Svētdienas skolā nāk ap 15 bērnu līdz desmit gadu vecumam. Protams, ka viņi nevar nosēdēt mierā, tāpēc ir vajadzīga vieta, kur aktīvi pavadīt brīvo laiku. Rotaļlaukumu, kas būs netālu no šķūnīša, kalniņā pie liepām, varēs izmantot arī citi pagasta bērni, jo te vienmēr daudz ģimeņu pastaigājas. Darbus plānots sākt 20. jūnijā, palīgā pieteikušies arī pusaudži no sociālajā dienestā īstenotās socializācijas programmas. Sāksim ar vietas sagatavošanu – būs jānorok augsnes virskārta, tad jāveido pamats. Kā to paredz jaunie noteikumi, šādiem laukumiem nepieciešams drošais segums. Sertificēts uzņēmums no Jelgavas piegādās un uzstādīs aprīkojumu – koka konstrukcijas. Bērnu rotaļlaukumā būs divvietīgas šūpoles, slīdkalniņš, mājiņa. Baznīca ir kultūras piemineklis, tāpēc arī aktivitātes, kas notiek ārpusē, jāsaskaņo ar Kultūras mantojuma fondu, būvvaldi; nav vienkārši, ir daudz «papīra» darbu. Esam «celmlauži» un ceram, ka šis projekts būs labs iesākums citām aktivitātēm, jo mums ideju netrūkst,» atklāj J. Veide.

Valles pagastā iniciatīvas grupa «Nāc un piedalies!» plāno sakārtot vārtus gan Valles, gan Vasku kapsētā. Par projektu informē valliete Diāna Ruģele: «Galvenā rīkotāja būs kapu pārzine Valija Ķikure. Darbi tiks sākti tuvākajā laikā. Valles kapos vārtu stabiem izgruvuši ķieģeļi, nobrukuši jumtiņi. Ir doma samūrēt tos, notīrīt, uzlikt jaunus jumtiņus un atjaunot vārtu krāsojumu. Valles kapos būs arī jauns informācijas dēlis, to darina novada kokapstrādes uzņēmums SIA «Arbora». Vairāk darba ir Vasku kapos, kur ziemā nogāzās koks un sabojāja vienu no vārtu stabiem. Tas jāmūrē no jauna, jāiztaisno arī metāla vārti. Ja viss veiksies, kā iecerēts, darbi abos objektos būs paveikti pirms 31. augusta.»

Kurmenes pagastā domubiedru grupa «Autobraucēji» nojaukusi veco žogu, demontētas arī nederīgās gāzes krātuves, lai daudzdzīvokļu māju «Silmači» un «Smaidas» pagalmā paplašinātu automašīnu stāvlaukumu. Atvestas smiltis, izlīdzināts šķembu maisījums. Vēl jāsagādā betona apmales. Jānis Sils, kurš darbus koordinē, ir pārliecināts, ka jūlijā labiekārtošana būs pabeigta.

Beibežos pie 8. mājas pēc Jāņiem plānots sākt piebraucamā ceļa, stāvlaukuma un pagalma labiekārtošanu, jo «tagad esot žēl izputināt ziedošās puķu dobes», turklāt pirms Līgo nebūtu prātīgi nama priekšu izrakņāt, «Bauskas Dzīvei» pauda iedzīvotājas. Īstenojot ieceri, gan pašiem, gan viesiem būs vairāk vietas, kur novietot auto, turklāt varēšot, cits citam netraucējot, ērti piebraukt pie daudzdzīvokļu ēkas.

«Bauskas Dzīve» jau informējusi, ka šogad nolikumā veikti uzlabojumi vērtēšanā, gan pirmoreiz apsekojot objektu, gan pēc tam, kad komisijai jāsniedz atzinums par galarezultātu. Tiks arī izsvērts, kāda bijusi grupas sadarbība, cik daudz veikts pašu spēkiem, jo tas būtiski ietekmē iznākumu un konkursa finālu. Veiksmīgākā komanda iegūs papildu 500 eiro idejas pilnveidei. Labāko projektu vērtēs Zemgales reģionā.

Projektu konkurss Vecumnieku novadā tiek organizēts jau septīto gadu. Tā mērķis ir uzlabot dzīves kvalitāti, veicinot un atbalstot iedzīvotāju iniciatīvu. Šī aktivitāte saliedē vietējo sabiedrību, sekmē sadarbību ar pašvaldību un uzņēmējiem. Īstenot dažādas idejas vides labiekārtošanā, aktivitāšu organizēšanā un citās jomās aicināti gan iedzīvotāji, gan biedrības.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Onka

Es smiešos, kad pagasts dabūs iekšā par to, ka finansē būvniecību bez projektiem un saskaņošanas ar attiecīgajām iestādēm!!!

pirms gada, 2019.06.19 10:15

p

Deputat Mari,varbut,ka es novelku lidz nakamajam velesanam,tev(zinu)mana balss tu tu.

pirms gada, 2019.06.19 10:41

Gudrā pensionāre

43. gadā Ādolfs Hitlers atvaļinājumu pavadīja Vecumniekos.

pirms gada, 2019.06.19 12:12

Vietējās ziņas