Vecumnieku novadā Meteņu tradīcijām neļauj iet zudībā 9

Vecumnieku novadā pirms septiņiem gadiem iedibināta tradīcija svinēt Meteņus, tā  tiek uzturēta arī kovidlaika ierobežojumu apstākļos.

«Meteņdienas svinības neizpaliks, taču šoreiz tās norisināsies neierastā formātā,» «Bauskas Dzīvei» apstiprina Inga Rakusova, Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja.

Cimdiņu gājiens
Lai godātu Buduļdienu, Aizgavēni, Vastlāvi un vēl citādi dēvētos latviešu gadskārtu svētkus un darītu pazīstamus adīto cimdu rakstus, ikviens aicināts iesaistīties virtuālā cimdiņu gājienā. Tā mērķis ir izveidot domās modelētu taku no Vecumnieku centra līdz Jaunā ezera Meteņu kalnam.

«Lai piedalītos cimdiņu gājienā, nepieciešams dūraiņu pāris. Viens no cimdiem jāizvērš uz kreiso pusi, abi jānoliek blakus un jānofotografē. Foto līdz ceturtdienai, 11. februārim, jānosūta uz tautas namu (e-pasts: vecumniekutn@vecumnieki.lv), klāt pierakstot sasummētu cimdu garumu, lai vēlāk, liekot skaitļus kopā, varētu zināt, cik tālu uz priekšu pavirzījies latvju zīmēm izrakstīto un ar mīlestību adīto dūrainīšu gājiens,» atklāj I. Rakusova.

Jau iesniegtie fotoattēli publicēti tautas nama «Facebook» lapā, krājums arvien tiek papildināts. Cimdu pārus var iesūtīt neierobežotā skaitā.

Līdz svētdienas, 7. februāra, vakaram bija saņemti 746 cimdu pāru un noieti 383 m un 15 cm. No Vecumnieku centra līdz Meteņu kalnam apmēram kilometru garš ceļš mērojams un, lai to pieveiktu, nepieciešams savākt vairāk nekā 1800 dūraiņu pāru, tāpēc jāsasparojas.  

Radošo darbu konkurss
Meteņu svinēšanā īpaša nozīme ir rudziem, jo labības stiebrus izmanto konusveida cepures jeb galvas maskas darināšanā Zemgales budēļa tēlam; tā atdzimšana tiek saistīta ar Vecumnieku novadu. Tiek rīkots radošo darbu konkurss «Rudzu spēks». Tā mērķis ir veicināt izpratni par senajām latviešu tradīcijām, rosināt iesaistīties to saglabāšanā, daudzināt Meteņdienas svinības Vecumnieku novadā.

Izmantojot vizuālās izteiksmes līdzekļus, konkursa dalībnieki aicināti attēlot rudzus kā Meteņu simbolu. Savu talantu var izpaust ikviens – gan profesionāļi un topošie mākslinieki, gan ar mākslu nesaistīti ļaudis.

I. Rakusova stāsta: «Zīmējumus, gleznojumus, grafikas, datorgrafikas un kolāžas vērtēs žūrija, komisijā būs nozares speciālisti. Katrā vecuma grupā (7 – 10 gadi, 11 – 15 gadi, 16 – 18 gadi, vecāki par 19 gadiem) tiks apbalvoti pirmās, otrās un trešās vietas ieguvēji, kā arī piešķirta atzinība. Kopvērtējumā labākajiem paredzētas naudas balvas: pirmajai vietai – 150 eiro, otrajai – 100 eiro, trešajai – 50 eiro. Konkursa dalībnieku pieteikumi tiks gaidīti līdz 28. februārim (e-pasts: vecumniekutn@vecumnieki.lv). Ar nolikumu var iepazīties Vecumnieku novada pašvaldības interneta mājaslapā www.vecumnieki.lv

Uzdevumu taka
No 8. līdz 14. februārim Vecumniekos būs pieejama informatīvi radoša un atraktīva Meteņdienas uzdevumu taka, kurā ietvertas dažādas Meteņu tradīcijas: maisā lēkšana, pogu mešana, lasīšana otrādi u. c. Pirmajā no sešiem kontrolpunktiem, kas ierīkots pie Vecumnieku tautas nama afišu staba, būs jāpaņem karte, savukārt pēdējā, kas atradīsies turpat parkā, varēs nobildēties tematiski iekārtotā foto stūrītī. Tur arī būs novietotas lapiņas ar Meteņdienas aprakstu. Teksts jāpapildina ar trūkstošajiem vārdiem, kas meklējami iepriekšējās stacijās.

Lai piedalītos konkursā un pretendētu uz tautas nama gādātu balvu, aizpildītās lapiņas jāievieto izložu kastē. Veiksme uzsmaidīs tiem trim nejauši izvēlētiem takas apmeklētājiem, kuri būs pareizi aizpildījuši visus lauciņus.

Svinot Meteņus, ikviens aicināts apceļot Vecumnieku novadu. Saistošu aprakstu par katrā pagastā apskatāmajiem dabas jaukumiem un cilvēku radītajām vērtībām sagatavojusi Aira Odinga, tūrisma informācijas konsultante.

Aktivitātes – katrā pagastā
Visu nedēļu Vecumnieku novads būs «tērpies» atbilstīgi Meteņdienas tradīcijām un rotājies ar Zemgales budēļu cepurēm. Katrā pagastā iekārtotajā foto stūrītī apmeklētāji savam priekam varēs veidot fotokolāžu «Pa novadu Meteņos», būs arī citas individuāli baudāmas aktivitātes.

Danču vakars
Citkārt atsaucību guvušais danču vakars šoreiz būs baudāms virtuāli. Piektdien, 12. februārī, no plkst. 18 līdz 20 kopīgā dancī vienosies novada dejotāji. Vecumniekos video tiks projicēts uz tautas nama sienas, Bārbelē – brīvdabas estrādē, Stelpē – pie pamatskolas, Skaistkalnē – pie tautas nama, Vallē – pie sporta halles, bet Misā – ciema centrā. Danču vakara neatņemama tradīcija ir latviskā Valentīna godā celšana, tāpēc arī šoreiz budēļiem būs iespēja sevi lielīt un slavēt, cik vien spēka.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Caca

Vecumniekos atkal burkānu karinātāji sarosījušies.

pirms 17 dienām, 2021.02.09 12:13

cacis

Nekā cita ar ko izcelties jau nav !

pirms 16 dienām, 2021.02.09 12:37

cacim un cacai

Riebīgie žultaiņi! Šis ir viens foršs pasākums, bet atkal vajag kaut ko riebīgu iekakāt avīzē komentāros, vēe.

pirms 16 dienām, 2021.02.09 12:43

Lasītāja

Un Bauskā kultūras darbinieki atkal pārstrādājušies esot iedzīvotājiem neredzamā veidā. "Bauskas dzīve" varētu uzrakstīt, ko viņi visus šos mēnešus dara, par ko viņiem algu no mūsu nodokļiem maksā. Neviena pasākuma, nekā.... Kāpēc Vecumniekos var, bet Bauskā neko nevar?

pirms 16 dienām, 2021.02.09 12:37

Vecumnieku novads

Tāpēc,.ka Vecumniekos patīk budināties!!!

pirms 16 dienām, 2021.02.09 13:15

lasitaajs

atkal Otomeram ar kundzi sirdsklauves)))

pirms 16 dienām, 2021.02.09 14:20

Otto

Tagad jau populāri budinaties, visādi varavīksnes piekritēji iet vairumā, ko mums Jaunlatviešiem jāturas

pirms 15 dienām, 2021.02.11 07:53

Bārbele

Atbrauca poliči un uzlika sodus, še tev bija lielā svinēšana.

pirms 10 dienām, 2021.02.15 15:42

Vietējās ziņas