Vecumnieku novadā noteikti satiksmes ierobežojumi 7

Vecumnieku novadā nedēļas sākumā uz vairāk nekā 40 pašvaldības apsaimniekotajiem grants un grunts seguma autoceļiem, kuru kopgarums sasniedz 140 km, izvietotas masas ierobežojuma zīmes. Tas darīts, lai saudzētu brauktuves un pavasara atkusnī mazinātu kravas transporta intensitāti.

Pavisam satiksmei nav slēgts neviens posms, «Bauskas Dzīvei» apliecina Guntars Veismanis, pašvaldības izpilddirektores vietnieks.

Rīkojumu uz nenoteiktu laiku samazināt kravas transportlīdzekļu plūsmu uz pašvaldības autoceļiem un izvietot aizlieguma zīmes, kas nosaka konkrētus ceļu satiksmes ierobežojumus, Vecumnieku novada pašvaldības izpilddirektore Aiga Saldābola izdevusi piektdien, 26. februārī. Pirmdien un otrdien, 1. un 2. martā, visos pagastos izvietotas ceļa zīmes, kas aizliedz braukt transport­līdzekļiem, kuru kopējā faktiskā masa pārsniedz norādīto svaru.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 42 «Kārtība, kādā aizliedzama vai ierobežojama satiksme» (19.01.2016.) 12. punkts paredz, ka pašvaldība informāciju par satiksmes aizliegumu vai ierobežojumiem, kas attiecas uz pašvaldības autoceļiem un ielām, savā tīmekļvietnē publicē «ne vēlāk kā nākamajā darbdienā pēc tam, kad stājies spēkā lēmums par satiksmes aizlieguma vai ierobežojumu saskaņošanu». Vecumnieku novada pašvaldības mājaslapā informācija par ierobežojumu ieviešanu līdz trešdienas, 3. marta, vakaram – plkst. 18 – vēl nebija publicēta, tāpēc pamatots bija uzņēmēju izbrīns, attopoties pie aizlieguma zīmes, jo «par to nekur nebija rakstīts». Bijis vien zināms par «Latvijas Valsts ceļu» izziņotajiem valsts autoceļu posmiem, kur ieviesti autotransporta masas ierobežojumi. «Neesam pret to, ka ceļi jāpasargā no izdangāšanas, taču cilvēcīgi būtu iepriekš brīdināt, nevis, kā tagad – brauc un priekšā pēkšņi zīme,» teic kāds mežvedēja šoferis.

Guntars Veismanis, Vecumnieku novada pašvaldības izpilddirektores vietnieks, «Bauskas Dzīvei» kavēšanos ar ierobežojumu izziņošanu pamato ar to, ka vispirms gribējuši izlikt zīmes un pēc tam darīt zināmu rīkojumu, lai nav tā, ka paziņojumu izlasa, bet dabā reāli nekas neliedz brauktuves izmantot, jo «šoferi vadās pēc zīmēm». Viņš atklāj, ka ceļu saraksts ir garš, katrā pagastā ir vairāki posmi, ko nedrīkst ļaut sagraut smagsvara tehnikai. «Ceļus slēgt pavisam nevaram, vien maksimāli ierobežot to izmantošanu kravas transportam. Vieglajiem automobiļiem ir jādod iespēja pārvietoties,» viņš uzsver.

Uzņēmējdarbība pavisam nav apturēta un, izvērtējot apstākļus, sasaluma periodā pašvaldība izsniedz atļauju iebraukt «zem zīmes», taču, kā atzīmē A. Saldābola, tiek ņemts vērā arī tas, ko plānots darīt – izvest smagsvara kravas, veikt lauksaimnieciskas darbības vai ko citu.  

«Dome saņem iesniegumus no uzņēmējiem, kuriem tagad ir gribēšana izmantot ceļus, lai izvestu kokmateriālus. Pašlaik jau vairākiem nosūtīts atteikums. Saprotam vēlmi un vajadzību, taču ziema bija pietiekami gara un sniegota, zeme bija sasalusi un divi, pat divarpus mēnešu bija gana ilgs laiks šo darbu veikšanai, lai tagad, saudzējot ceļus, paņemtu pauzi. Pieļauju, ka pārtraukums nebūs garš, tas atkarīgs no laikapstākļiem un ceļa žūšanas ātruma. Iespējams, jau marta beigās ierobežojumus varēs atcelt,» pieļauj G. Veismanis. Viņš cer uz uzņēmēju sapratni un godaprātu, jo katram skaidrs, ka šķīdoņa laikā ceļu ātri vien var sabeigt – atliek tik izbraukt pieciem sešiem mežvedējiem, un tas ir pagalam. Noteiktie ierobežojumi – tas tikai pašu labā, atgādina pašvaldības pārstāvis un piebilst, ka «šāda kārtība ir arī citviet Eiropā».

«Ne visi ceļi ir slikti, citi jau nožuvuši un izmantojami bez ierobežojumiem. Tomēr daudzviet klātne ir nedabīgi mitra un dubļaina, virskārta sulojas un rūgst, tāpēc šīs brauktuves saudzējam. Saprotam, ka uzņēmējiem laiks ir nauda, taču jāpaciešas. Ceļus ātri var sabojāt. Paskat, kas notika ar valsts ceļiem! Pāris dienās tie «samalti». Praktiski neizbraucami ir vairāki posmi: Misa–Iecava, Bārbele–Valle, Taurkalne–Valle,» norāda A. Saldābola.

Vecumnieku pagastā «ļoti švaks» ir pašvaldības ceļš Dzirnavnieki–Vilkupurvs, kas ved gar Viesturmuižu, tāpat arī Kraujas–Vētras–Beibeži, Ausmas–Umpārte, uzskaita G. Veismanis.

Savukārt Skaistkalnes pagastā pašlaik īpaši uzpasējams ir tā dēvētais pagraba ceļš jeb Pienjāņi–Tīterkrogs, kas cieš visvairāk. «Nāk lieljaudas tehnika no Vecsaules, jo kartupeļu pagrabs ir vairāku zemnieku kopīpašums, tāpat arī brauc tie, kuri grib ātrāk tikt uz Bauskas ceļa, un klātnei tiek nodarīti neatgriezeniski bojājumi. Tagad kāds mirklis jānogaida, jo izvēles nav. Jāpaciešas – to zina visi, jo šāda situācija nav pirmo gadu. Zemnieki ar to rēķinās un minerālmēslus un degvielu sagādā pirms šķīdoņa, iekams zeme vēl nav atlaidusies,» teic Ineta Skustā, pagasta pārvaldes vadītāja.

Ziema nodarījusi pāri vairāku pašvaldības ielu segumam, kas, tiklīdz būs iespējams, tiks sakārtots. «Daudzviet asfalts ir izcilāts, arī uz valsts ceļiem melnais segums kļuvis drupens. Sniegs tika šķūrēts un ceļi izsala. Bīstamākās bedres, kas dziļākas un ar asākām kantēm, labosim vispirms, izmantojot auksto asfaltu, taču pārējās «lāpīsim» ar karsto piķi, kad paliks siltāks,» teic G. Veismanis.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Ha

Par vēlu pamodāties,kad ceļi novadā "samalti", tad sākat spraust zīmes ! Notiek kā Latvijā ar vakcinēšanos, super !

pirms mēneša, 2021.03.05 11:55

$$$

Ja uzņēmējiem laiks ir nauda, tad varētu izveidot ceļa fondu un kopā samesties asfaltam + vēl pašvaldības varētu līdzfinansēt kaut kādu daļu. Nevajag arī tik platus tos ceļus kā tagad grants ceļi ir. Un vispār ceļi ir inftrastruktūras pamats un labs valsts līmeņa noteicējs, pie mums tie ir kā Āfrikā, kauns...

pirms mēneša, 2021.03.05 13:25

sapratigais

tik traki jau nav, paradi kurs cels ir ka AFRIKA

pirms mēneša, 2021.03.05 18:27

Āfrikānis

Pavasaris/rudens - uzrūgusi, ūdeņainu bedru ieleja. Vasara - Smilšu mākoņi un bedres, Ziema - Rievaina slidotava. Runa, protams, par grants ceļiem, valsts lielie asfalta ceļi ir līmenī, bet Latvija nebeidzas ārpus A7. Kā likumam vajadzēja būt asfaltam ja pa to ceļu brauc pasažieru autobuss.

pirms mēneša, 2021.03.05 22:49

Doma

Ar šādiem saimniekiem visi novada ceļi paliks ar "grunts segumu" !

pirms mēneša, 2021.03.06 06:35

Vietējās ziņas