Vecumnieku novadā pieaug bažas par vidusskolu nākotni 38

Misas vidusskola Vecumnieku novadā pēdējo gadu laikā piedzīvojusi pozitīvas pārmaiņas – ēka nosiltināta, apkure sakārtota, gaiteņi izremontēti. Tomēr gan Misas, gan citu novada vidusskolu pastāvēšanu apdraud mazais skolēnu skaits.

Misas vidusskolā pēdējo piecu gadu laikā projektos ieguldīti vairāk nekā pusmiljons eiro. Tomēr ar to var nepietikt – jaunie Izglītības un zinātnes ministrijas plāni rada bažas par visu novada vidusskolu nākotni.

«Tagad skolā ir labāk – sienas tīras un skaistas, jaunas lampas,» pārmaiņas izglītības iestādes telpās jaunajā mācību gadā apraksta Misas vidusskolas audzēknis Rihards Zauers. «Kā viesnīcā,» smaida viņa skolasbiedrs Ritvars Kozlovskis.

Izglītības iestādē vēl notiek ģērbtuvju remonts, kas netraucē mācību procesam. Arī tā noslēgumu skolēni gaida ar nepacietību: «Būs jaunas garderobes. Nebūs mitras un ar ūdeni uz grīdas, kā agrāk, būs gaišas un skaistas,» stāsta Daniels Maļinovskis.

Skolas direktore Rūta Kārkliņa uzsver, ka šogad veiktā apkures sistēmas nomaiņa bija loģisks noslēgums skolas siltināšanas procesam. Pagājušajā gadā veiktā siltināšana atnesa ietaupījumu par apkuri un siltākas telpas, bet īsto ieguvumu varēšot novērtēt tikai šogad.
Arī pedagogi, tostarp ģeogrāfijas skolotāja Mārīte Ozola, apliecina, ka pēc siltināšanas ēkā kļuvis labāk, bet bijis skaidrs, ka apkure ir jāmaina. Vecā apkures sistēma nespēja nodrošināt vienmērīgu siltumu visā skolas ēkā.

Jaunas kabinetu durvis, skaisti griesti un patīkams gaiteņu izskats tomēr nav tas, kas pašlaik nomierinātu pedagogu prātus. Ziņas par to, ka turpmāk vidusskolu klasēs vajadzēs lielāku bērnu skaitu, rada rūpes daudziem. «Astotajā klasē mums ir daudz bērnu, tur varētu būt liela klase, bet devītajā klasē tā nav,» klašu sarakstus izvērtē lietvede Agita Dreimane. «Deviņgadīgā skola noteikti darbosies, jo bērni Misā ir. Tomēr būs žēl, ja neizdosies saglabāt vidusskolu,» teic M. Ozola.

«Tikko saņēmu no Izglītības un zinātnes ministrijas jaunas projekta izmaiņas, kuras plānots apspriest valdībā – tur paredzēts, ka novadu vidusskolām vajadzēs 14 bērnus, lai atvērtu desmito klasi,» stāsta R. Kārkliņa. Misas vidusskolas 10. klasē šogad mācās 7 audzēkņi, bet 9. klasē – 13 bērnu. Direktore atzīst, ka šogad divi skolēni atnākuši uz vidusskolas 10. klasi no citām mācību iestādēm, bet katru gadu cerēt uz šādu gadījumu nevar.

«Skolēnu skaits vidusskolā nav prognozējams,» atzīst Vecumnieku vidusskolas direktors Aivars Ķiņķevskis. Šogad Vecumnieku vidusskolas 10. klasē mācās 12 audzēkņu. Valles vidusskolas direktores vietas izpildītāja Gunta Kupčiuna informēja, ka 10. klasē šogad ir deviņi bērni, devītajā klasē – arī deviņi. «12 skolēni nākamā gada 10. klasē neliekas reāli,» pauž G. Kupčiuna. Skolu vadītāji gan esot gatavi dažādos veidos cīnīties par vidusskolas klašu saglabāšanu.

Direktori atzīst, ka skolēnu aiziešanu ietekmē Rīgas tuvums – audzēkņi vēlas turpināt izglītību koledžās un profesionālajās vidusskolās. Vecumnieku novada domes sēdē 23. septembrī par šo situāciju informēja finanšu nodaļas vadītāja Gita Skribāne – Vecumnieku novada 206 izglītojamie mācās citos novados, savukārt tikai 77 citu novadu iedzīvotāji – Vecumnieku novada izglītības iestādēs.

Izglītības speciālisti prognozē – ja novadā slēgs divas vidusskolas, rezultāts var nebūt gaidītais. Iespējams, ka lielākā daļa skolēnu aizies nevis uz atlikušajām izglītības iestādēm, bet gan dosies uz Rīgu vai citām skolām, un tad arī atlikušajām vidusskolām var būt problēmas ar audzēkņu skaitu. Turklāt izglītības iestādes riskē zaudēt kvalificētus pedagogus. Jaunie Izglītības un zinātnes ministrijas plānotie noteikumi draud ar darba vietu zaudēšanu un izglītības kvalitātes pazemināšanos Vecumnieku novadā.

Pievieno komentāru

Komentāri 38

mamma

Nu nevajag mākslīgi stutēt četras vidusskolas ! Beidzot vajadzētu ķerties klāt pie Vecumnieku vidusskolas kā galvenās novada skolas sakārtošanas.(ēku un materiāli tehniskās bāzes)Cik daudz bērnu brauc uz Baldoni no Piebalgām? Kāpēc? Paskatieties uz Vecumnieku vidusskolas stadionu! Nav redzēts neviens Domes sēdes darba kārtības jautājums-kur patiešām tiktu risinātas izglītības problēmas pēc būtības,nevis kā apstiprināt pēc iespējas mazāku skolēnu skaitu 10,klasē un kā veidot apvienotās klases. Ja nebūtu lieliskās Mūzikas skolas-skolēnu skaits novadā būtu vēl mazāks.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 16:39

Iedzīvotājs

Katru rītu braucu gar skolas stadionu un brīnos - viena sieviete ravē skrejceļu! Kamēr viņa apiet visu apli, atkal ir jāsāk no sākuma, es esmu šokā...

pirms 4 gadiem, 2016.09.29 09:57

VĀRDS

Nu ja, ka nevajag neko stutēt! Kāpēc pie Vecumnieku vidusskolas tagad jāķeras? Misas vidusskola tagad sakārtota, - lai brauc visi uz turieni mācīties un Vecumniekos lai paliek deviņas klases... Ko? Arī variants! ;)

pirms 5 gadiem, 2015.09.26 14:48

Adekvāts

Lai brauc pa izdangāto grants ceļu un lauž transportu, tad jau ceļš arī jāsalabo, un vai Misā ir tik daudz telpu lai paņemtu paralēli 2 komplektus vidusskolēnu?

pirms 5 gadiem, 2015.10.01 15:37

tētis

Protams,ka pietiek ar vienu,kvalitatīvu ar internātu vidusskolu Vecumniekos!!Murgs kaut kāds..novadā četras!!!Tikai nesaprotami,ka nezin kādu apsvērumu dēļ,Vecumnieki izskatās bēdīgi,par pieminēto stadionu nerunājot..

pirms 5 gadiem, 2015.09.26 16:31

...

Cik sevi atceros Vecumnieki vienmēr izskatījušies bēdīgi!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 21:08

ome

bet tagad jau padsmit gadus ir un bij iespēja Eiropu izmantot!Piekrītu,ka skolotāji ir
spēcīgi Vecumniekos!Pati mācījos,zinu.

pirms 5 gadiem, 2015.09.29 07:59

Viss ir vienkārši

Būs skolēni, būs skola. Nebūs skolēnu, nebūs skolas

pirms 5 gadiem, 2015.09.26 18:29

vārds vietā!

Skolas apkārtne nesakārtota un nekopta gadu desmit garumā!,plāksnes izdrupušas,vismaz tos krūmu džungļus beidzot iztirija!Misas skolas direktores un skolotāju autoritāte ir cieņā!

pirms 5 gadiem, 2015.09.26 18:38

zinu

Lai kā Vecumnieki cenšas spodrināt savas spalviņas, ir skaidrs, ka Vecumnieku vidusskola no tām četrām ir pēdējā! Un visādā ziņā! Ne no vienas citas skolas 9.klases beidzēji tā nemūk prom kā no Vecumniekiem.

pirms 5 gadiem, 2015.09.27 11:14

Vecumnieki!

Nu neko Tu nezini! No Vecumnieku vidusskolas mūk prom tikai tie, kas nevelk līdzi, jo skola ir ar augstām prasībām, ne katrs ņuņņa to var izturēt!

pirms 5 gadiem, 2015.09.27 18:41

tiešām?

Nesen tika publicēti vidusskolu reitingi, iepazīsties un uzdod jautājumu sev, kas mūk.....???

pirms 5 gadiem, 2015.09.27 19:39

saku kā ir

reitingu nopelna ar vienu skolēnu

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 08:58

Smile!

Lai vai kā, kaut ar vienu skolēnu ( kam neticu),bet darbi šajā skolā runā paši par sevi, nevajag nopelt. Aizstāvība kā uzbrukums šajā situācijā neder, skola un skolotāji ļoti labi, lepojos,ka mani bērni tur mācās! Visur var atrast, ko uzlabot, ko vēl darīt.Lai veicās un tiksimies salidojumā!!!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 09:23

Evija

Atbilde Vecumniekiem!
Vienkārši Vecumnieki "nekrāmējas" ar ņuņņām, bet aizsūta uz mazajām skolām, lai tur tiek ar tiem galā! Augstās prasības un reitingi taču svarīgāki, kā bērnu normāla izglītošana!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 09:24

To Smile!

Te pieminēja salidojumu. Nekur nekāds info nav manīts, kad būs šis salidojums Vecumn. vsk. Vai tas kāds liels noslēpums, ka neviens par to nerunā?

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 09:58

Smile!

24. oktobrī salidojums, info jau sāk parādities ;)

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 12:26

Nu dien

Kā varatcteikt-"ņuņņa" par bērniem???
Ņuņņas ir drīzāk to bērnu vecāki kas netiek galā ar saviem bērniem un necenšas viņus izprast un palīdzēt.
Gan Misā,gan Vecumniekos ir augstas prasības,spēcīgi un spējīgi skolēni,skolotāji.
Ja Misas vsk ir izremonteta tad lai tur arī viss notiek.
Akola ir pietiekami liela priekš vidusskolas no pārējām skolām.
Ceļa segums ir drausmīgs,bet bērni ir siltumā un omulībā.

pirms 4 gadiem, 2016.09.28 10:07

Evija

Es lepojos, ka mani bērni mācās! Un vienalga kur!
Bet jo īpaši atbalstu "mazo "skolu palikšanu! Nu nepieies "lielajā"skolā skolotājs pie bērna, ja viņš ko nesapratīs, neaprunāsies ar mazo skolnieku, ja klasē 20entie skolojamie! Pēcstundas, ja bērns ko nesaprot par apgūstamo vielu, neuzskatu par atbalstāmu, jo tā jau viņi ir pārslogoti!
Es par skolām, kur skolotājs priecājas par katru bērnu un tā sasniegumiem!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 09:34

Vecumnieki!

Taisnība, nevar nepiekrist, bet ko nozīmē "krāmēties"??? To vajadzētu darīt mājās ;) Domāju, ka skola nekur nevienu nesūta, tā ir vecāku izvēle. Domāju, ka Vecumnieku novads nevar atļauties uzturēt četras vidusskolas,lai arī kā mēs gribētu, jo pilnībā piekrītu, ka bērniem vieglāk vielu apgūt klasēs ar mazāku skolēnu skaitu!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 10:44

Evija

"Krāmēties" - tas nozīmē mācību vielas kārtīga izskaidrošana visiem bērniem, atbilstoši viņa prasmēm izprast šo mācību vielu! Piekritīsiet, ka tagad mācību viela ir sarežģītāka un piem. 7.klases viela reti kuram vecākam tagad ir pa spēkam, lai to izskaidrotu savam skolniekam!

pirms 5 gadiem, 2015.10.07 16:44

caca

Viss skaidrs. Vecumnieku novada mājas lapā anonīmus komentārus uzrakstīt nevar, tagad tauta savu viedokli pauž Bauskas dzīves mājas lapā. Vecumnieki, dodiet taču tautai vārda brīvību!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 10:19

Vārds un brīvība

Vadībai nepatīk komentāri, tāpēc arī neviens neko nekomentē un izliekas, cik viss ir skaisti un labi. Visi vārās un cepās pa kaktiem un ne jau tikai pa šo tēmu bet par milzīgi daudz jautājumiem. Netiek mīlēti tie, kas grib teikt savu vārdu, jo patīk, kad glaimo un glauž pa spalvai, tapēc arī nav nekāda vārda brīvība.

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 11:00

dece

Ļaujiet taču Vecumniekiem izteikties vismaz šajā forumā! Nav jau žēl, bet interesanti palasīt.

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 12:43

caca2

Var jau gan ierakstīt anonīmus komentārus.. tā kā nevajag atkal runāt pa labi un pa kreisi nezinot neko.

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 15:04

Vecumnieku iedzīvotāja

Jā, piekrītu par to viedokļa paušanu! Vecumnieku mājas lapā it kā anonīmi izteikties var, BET - negatīvie viedokļi, manuprāt, vienkārši netiek reģistrēti (tas pēc personiskas pieredzes)!

pirms 5 gadiem, 2015.10.07 16:36

Zane

Ja atstās tikai vienu vidusskolu, tad cik liela gan ir iespēja, ka jaunieši ies uz viņu, nevis uz to pašu Rīgu, Baldoni, Iecavu vai vēl kādu citu. Tas problēmu var arī neatrisināt. Pašlaik mācās tur, kur dzīvo, aizslēgs ciet skolu, brauks mācīties, kur vecākiem darbs pa ceļam, kur draugi, radi dzīvo.

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 19:19

mamma

Te jau ir tā problēma-no labas skolas nekur nebrauks! Neiet runa pa mehānisku vienas skolas atstāšanu,bet par ļoti augstas kvalitātes vidusskolas izveidi=vēlreiz uzsveru-vidusskolas. Vecumnieku vidusskolā ir ļoti labi pedagogi un bērni,bet bēdīgs skats uz fasādi.Var jau teikt,ka galvenais ir saturs,nevis forma,bet ir jau 21.gadsimts un 50. gados celta un neatjaunota ēka nav mūsu laikam atbilstoša.Nekultivēsim lauku novada mazā brāļa sindromu-ko ta mēs,mums jau ka tik ir kur savu pastariņu aizsūtīt ar sviesta cibiņu padusē...

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 20:57

Hm?

Visu laiku iet runas par jaunas Vecumnieku vidusskolas būvniecību, ceru, ka tas izdosies!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 21:27

Mamma1

Skumji paliek lasot komentārus. Man jau tomēr liekas, ka bērna attieksme pret mācībām un vecāku atbalsts bērnam un skolai (jebkurai!), ir tie rādītāji, kuri palīdz attīstīties skolai, ceļ bērnam motivācīju mācīties. Varbūt mums, bērnu vecākiem, būtu vērts piedomāt kā un ko mēs ikdienā runājam par mācību priekšmetiem, skolu un skolotājiem. Mūsu vārdi un attieksme ir tā, kas bērnam signalizē, ka tur nekā laba jau nav, bet tomēr kaut kā jau tā skola jābeidz..

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 20:27

Misa Vecumniekiem pabērna lomā

Misas ciemats, kad to apsaimniekoja Misas kūdras fabrika bija kā konfekte, mums bija viss. Sakārtota vide, ar ideāliem trotuāriem, izgaismotiem celiņiem, sava ambulance, zobārstu kabinets, fizioterapijas kabinets, pasts, sadzīves pakalpojumi, kur varēja iegādāties pat mēbeles, ķīmiskā tīrītava, ideālā stāvoklī stadions, bērnu rotaļu laukumi, bērnudārzs, skola, kultūras namā regulāri notika dažādi pasākumi utt. Vecumnieki, Misas iedzīvotāju acīm vienmēr izskatījās tādi noplukuši un nevīžīgi., šajos gados, kamēr Misas ciemata likteni izlemj Vecumniekos arī Misa pārvēršas par tikpat nepievilcīgu vietu kā Vecumnieki.

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 21:06

...

Nu Vecumnieki nebūt nav nepievilcīga vieta, nespļaujiet karotē no kuras pašiem jāēd!

pirms 5 gadiem, 2015.09.28 21:31

secerete

Tās tāpēc, ka Vecumnieki Misu pataisa pēc sava ģīmja un līdzības. Toties tagad visa nauda aiziet tikai viena centra uzfrišīnāšanai. Vecumniekiem jāmācās dalīties ar citiem !!!

pirms 5 gadiem, 2015.09.29 09:07

Savejais

slavas dziesmas CCCP pietaupi 9.maijam smadzeņu pabērn tu

pirms 5 gadiem, 2015.09.29 09:08

jaunuve

Jau pats nosaukums VECUMnieki liecina - bija laiks dzīvot,laiks mirt.

pirms 5 gadiem, 2015.09.30 18:20

...

Nu lūk atkal nepamatota līdzekļu izlietošana, nav nepieciešams ieguldīt līdzekļus lietās, kas nevar pastāvēt

pirms 5 gadiem, 2015.10.01 13:53

atbildot uz secerete komentāru

Vecumniekiem jāmācās dalīties? Nopietni? Salīdziniet tos pašus sportlaukumus Valle vs. Vecumnieki, skolas utt. kas izskatās labāk? Ja Vecumnieki vēl vairāk "padalīsies" tad vispār Vecumniekos purvs būs. Paši rakstat, cik Vecumnieki neglīti un Misa glīta un te pēkšņi - Vecumniekiem jāmācās dalīties.

pirms 5 gadiem, 2015.11.01 15:27

Vietējās ziņas