Vecumnieku novadā poti pret «Covid-19» varēs saņemt visās ģimenes ārstu prakses vietās

Vecumnieku novadā trešdien, 24. februārī, ģimenes ārstes Aijas Ciršas prakses vietā Vallē poti pret «Covid-19» saņēmuši pirmie desmit pacienti. Citās ārstu praksēs iedzīvotāju vakcināciju sāks šonedēļ.

Pavisam Vecumnieku novadā praktizē pieci ģimenes ārsti. Izvērtējot savus resursus un noslodzi, vakcinēšanā tomēr nolēmuši iesaistīties visi. Līgumu ar Nacionālo veselības dienestu noslēguši dakteri Aija Cirša, Aija Jurova, Zinaida Sprance, Pēteris Igaunis un Uldis Mantons. Lai noteiktu vakcinējamo personu skaitu, pacienti apzināti un tie, kuri vēlas un veselības dēļ drīkst saņemt poti, iekļauti sarakstā. Aktīvākie zvanījuši paši, tiklīdz izskanēja informācija, ka sabiedrības imunizācijā piedalīsies ģimenes ārstu prakses.

Kā to paredz valstī izstrādātais vakcinācijas plāns, pirmie vakcīnu pret «Covid-19» saņems seniori, kas vecāki par 70 gadiem, cilvēki ar hroniskām slimībām u. c. Nākamajā prioritāri vakcinējamo personu grupā ir 60 – 70 gadu veci seniori, kā arī pirmsskolas, speciālo izglītības iestāžu un 1. – 6. klašu pedagogi un personāls, kas, veicot darba pienākumus, nonāk ciešā saskarē ar bērniem.

Iedrošina ar savu pieredzi
Aija Cirša ir ģimenes ārste Valles un Kurmenes pagasta iedzīvotājiem, viņas praksē reģistrēti 1397 pacienti, t. sk. 165 ir vecumā no 70 līdz 97 gadiem. Trešdien, 24. februārī, pirmo poti saņēma desmit senioru; pēc otrās devas viņiem būs jāierodas pēc deviņām nedēļām – 28. aprīlī. Pati daktere vakcinējusies dienu iepriekš, 23. februārī, un «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka jūtoties labi un nekādu blakņu neesot, tāpēc ar savu pieredzi varot iedrošināt pacientus.  

Pagājušās nedēļas ceturtdienas rītā pasūtītais «AstraZeneca» vakcīnas daudzdevu flakons prakses vietā Vallē piegādāts otrdien. «Divdesmit devu vietā saņēmām desmit un tās arī izpotējām. Šonedēļ atkal pieteikta vakcīna, lai imunizācijas procesu varētu turpināt,» teic A. Cirša. Pacientus pret «Covid-19» infekciju vakcinēja ārsta palīdze Ligita Dīce, savukārt vakcinācijas epizožu uzskaiti veic reģistratore Dace Tralmaka, viņa arī veido vakcinējamo personu sarakstu.

Jaunais rīks vakcinācijas uzskaitei tiek solīts aprīlī, līdz tam tas tiek darīts e-veselības platformā, taču, ja nākas saskarties ar tās darbības traucējumiem, dati jāievada manuāli «Excel» tabulā.

Aktivitāte nav paredzama

Dakteris Uldis Mantons aprūpē pacientus gan Bārbeles, gan Skaistkalnes pagastā, taču iesākumā vakcināciju plānots veikt prakses vietā Skaistkalnē; attālums nav tik liels, lai turp nevarētu nokļūt arī bārbelieši. Ģimenes ārsta palīdze Ieva Podniece apzinājusi pacientus, kuri vecāki par 60 gadiem, un patlaban rindā uz poti pret «Covid-19» pieteikušās vairāk nekā 80 personas. Tiesa, dažs vēl šauboties, izvēlē noteicošā būšot piedāvātās vakcīnas izcelsme, jo cilvēkiem veidojies savs priekšstats par pašlaik pieejamiem preparātiem, atzīmē U. Mantons.
 
«Vakcināciju paredzēts sākt otrdien pēc plkst. 14, kad būs beigusies kārtējā pieņemšana. Varbūt arī ceturtdien varētu darbu sākt agrāk – no plkst. 12, lai līdz brīdim, kad praksē ierodas apmeklētāji, potēšana būtu pabeigta. To gan vēl precizēsim. Iesākumā pasūtītas 20 devas. Grūti uz priekšu plānot, redzēs, kāda būs aktivitāte, un cik no tiem, kuri pieteikušies un uzaicināti, uz vakcināciju atnāks,» pauž ģimenes ārsts.

Nostāju maina pacientu dēļ
Līgumu ar Nacionālo veselības dienestu noslēdzis arī ģimenes ārsts Pēteris Igaunis Vecumniekos.

Vēl pirms mēneša viņš bija skeptiski noskaņots pret ģimenes ārstu iesaisti plānveida vakcinēšanas kampaņā, jo prakses vietā jau tā esot liela slodze, diendienā veicot tiešos pienākumus, tomēr nostāja mainīta pacientu dēļ.

«Vakcinēsim! Kur tad mūsu cilvēki lai dodas? Pašlaik poti gaida ap 50 – 60 senioru, dienā vienu flakonu jeb desmit devas varam izlietot, vairāk gan ne. Lai injicētu «Covid-19» vakcīnu, jāaizpilda pacienta ambulatorā medicīniskā karte, jāievada informācija e-veselības sistēmā, jāsniedz konsultācija par vakcīnu un iespējamām blaknēm, tāpat arī pirms potēšanas persona jāapskata, bet pēc vakcinācijas noteiktu laiku jānovēro. Pirmos pacientus plānojam uzaicināt nākamnedēļ,» atklāj Baiba Veselova, ārsta palīdze.

Speciālu kabinetu neatvērs
Janvāra nogalē izskanēja informācija, ka nepieciešamības gadījumā vakcināciju pret «Covid-19» varētu organizēt Vecumnieku veselības centrs, taču vairāku iemeslu dēļ vismaz pašlaik tas nenotiks.

Situāciju «Bauskas Dzīvei» skaidro Līva Vecvanaga, Vecumnieku veselības centra vadītāja: «Kad Vecumnieku veselības centrs savā «Facebook» lapā veica aptauju, lai izzinātu, cik liela ir interese par iespēju vakcinēties pret «Covid-19», tika apsvērta ideja izveidot vakcinācijas kabinetu. Jāatzīst, pašlaik tas nenotiks vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, nav personāla, kas varētu nodrošināt visu vakcinācijas posmu īstenošanu. Otrkārt, lai atvērtu vakcinācijas kabinetu, ir virkne prasību, kas jāizpilda, un pašlaik to nebūtu iespējams īstenot. Treškārt, pēc sarunas ar ģimenes ārstiem secināju, ka iedzīvotāju vēlme vakcinēties ir visai zema, tāpēc izveidot speciālu kabinetu nebūtu lietderīgi.»

Veselības centra vadītāja atzīmē, ka Vecumnieku novadā praktizējošie ģimenes ārsti spēj vakcinācijas procesu organizēt pārdomāti un kvalitatīvi. Viņa aicina pacientus būt atbildīgiem nozīmīgās kampaņas dalībniekiem un neaizmirst par pieteikto laiku, kā arī neatcelt potes saņemšanu. «Atvērta flakona saturs iespējami ātri jāizlieto, jo derīguma termiņš ir ierobežots. Ja kāda vakcīnas deva paliks pāri, tas ģimenes ārstiem radīs papildu slodzi, aizpildot atskaites un norakstīšanas aktus, lai attaisnotu preparāta izlietošanu,» uzsver L. Vecvanaga.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas