Vecumnieku novada Vallē vēlētāji uzticas pieredzējušiem politiķiem

Vecumnieku novada Valles pagastā Eiroparlamenta vēlēšanās vislielāko atbalstu guvuši politiskie spēki ar pieredzi: «Jaunā Vienotība» – 39,15%, Nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» – 15,87%, Zaļo un Zemnieku savienība – 11,64%, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas sniegtā informācija.

Vēlēšanu dienā, 25. maijā, balsstiesīgo plūsma Vallē, saieta namā iekārtotajā iecirknī, bija mainīga. Cilvēki nāca pa vienam, ar ģimenēm, no tālākām vietām ieradās kopā ar kaimiņiem, bet brīžiem zālē bija tikai vēlēšanu komisijas darbinieki, kuri ik pa laikam cerīgi skatījās uz durvju pusi. «Pēdējos gados vērojama tendence, ka cilvēki uz iecirkni dodas pēdējā brīdī, neilgi pirms tā slēgšanas. Atnākuši nobalsot, viņi smej: «Pārbaudām, vai vēl strādājat!»,» vērojumos dalās Rita Zvirbule, vēlēšanu komisijas locekle.

Četras stundas pirms iecirkņa slēgšanas Vallē savu izvēli bija izdarījuši 87 jeb 12,27% vēlētāju no 709 reģistrētajiem un tobrīd tas bija novadā zemākais aktivitātes rādītājs. Balsošanai noslēdzoties, situācija mainījās; atklājās, ka kopumā viskūtrākie novadā bijuši Stelpes pusē deklarētie ļaudis.

Valles saieta nama zālē goda vietā bija gan Latvijas valsts, gan Eiropas Savienības karogs, vāzēs smaržoja ziedi. Iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Iveta Radziņa bija izpētījusi balsstiesīgo aktivitātes rādītājus iepriekšējos gados un atzina, ka Vallē iedzīvotāji vislabprātāk iesaistās Saeimas, nevis pašvaldību un Eiroparlamenta vēlēšanās. Salīdzinot ieinteresētību atdot savu balsi par Latvijas pārstāvjiem Briselē, šoreiz tā nedaudz, bet tomēr sarukusi. 2014. gadā Eiroparlamenta vēlēšanās piedalījās 27,9% Valles iecirknī reģistrēto, savukārt šogad – 26,66%.

«Saistībā ar traucējumiem datu apmaiņas sistēmas darbībā kašķi un starpgadījumi nav bijuši. Pavisam Vallē nobalsoja desmit citos iecirkņos reģistrētie: divi 22. maijā, astoņi – 24. maijā. Tie, kuri nāca trešdien, kad tiešsaistes programma nestrādāja, bija saprotoši un ieradās atkal piektdien, tiklīdz izskanēja informācija par sistēmas darbības atjaunošanu. Pirms tam vairāki ļoti pārliecinoši apgalvoja – ja nebūs iespēja nobalsot Vallē, vēlēšanu dienā brauks uz Rīgu, uz savu iecirkni, lai izpildītu pilsoņa pienākumu,» stāsta I. Radziņa.

«Bauskas Dzīve» 25. maija rītā Vallē uzrunāja vairākus vēlētājus, arī Kristīni Niedolu. Viņa bija pacilātā noskaņojumā, kā jau svētkos – savā dzimšanas dienā.

«Latvijas pārstāvjus Briselē izvēlēties bija viegli. Jau laikus ar mammu izlēmām, par ko balsot, – par 16. sarakstu. Mamma ir cīnījusies Latvijas Tautas frontē, tāpēc šoreiz man viņas viedoklis, ka jāatdod balss par «Jauno Vienotību», bija svarīgs. Saeimas vēlēšanās es viņai ieteicu, par ko balsot, bet šoreiz mamma pārliecināja mani,» atklāj Kristīne, uzsverot, ka neslēpj savu izvēli.

Jau sen, par ko balsot, bija izlēmuši Lidija un Gunārs Baļčūni. Arī Vilnim Gudrupam izdarīt izvēli bijis viegli, jo viņš pirms tam iepazinies ar interesējošo partiju programmām, paklausījies debates. Viņaprāt, neesot jēgas balsot par tiem, kuri sola nereāli paveicamo. «No Latvijas deputātiem Briselē daudz neko sagaidīt nevaram, jo esam pārāk mazi un mums maza teikšana, tomēr gribētos, lai ievēlētie spēki mūs pārstāv, runā un kaut ko dara, nevis tikai atsēž,» viņš sacīja.

Gita Skribāne atzina, ka nav bijis viegli izšķirties, par ko balsot. Atbildot uz jautājumu, ko vēlētos sagaidīt no mūsu valsts pārstāvjiem Briselē, viņa sacīja: «Lai, nedod Dievs, nenotiek kā Saeimā, kad tika ievēlēti visi jauniņie, kuri sabojā arī to, kas jau tā nebija labi. Kādam no Latvijas pārstāvjiem ir jābūt ar pieredzi, citādi jaunie ar savām ambīcijām sagraus to, kas ir normāli funkcionējošs. Uzskatu, ka deputātiem vajag turpināt iesākto un attīstīt to.»

Gita uz iecirkni bija atbraukusi kopā ar dzīvesbiedru Jāni un atvedusi arī savu mammu Biruti Samu. Diemžēl mamma balsot nevarēja, jo, pārbaudot pasi, atklājās, ka dokumentam janvārī beidzies derīguma termiņš. «Labi, ka braucām uz vēlēšanām, tagad zinām, ka pase ir nederīga un jādomā par tās atjaunošanu,» teic Gita. Valles vēlēšanu iecirknī šis bija vienīgais gadījums, kad balsstiesīgais nevarēja paust savu izvēli nederīga personu apliecinoša dokumenta dēļ.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas