Veikalos cilvēki atbildīgi ievēro masku vilkšanu; tirgū lieto negribīgi 31

Pagājušajā nedēļā, cenšoties ierobežot straujo «Covid-19» izplatības pieaugumu Latvijā, valdība pieņēma lēmumu par stingrākiem epidemioloģiskās drošības noteikumiem valstī.

Kopš 14. oktobra sejas aizsargmaskas obligāti jālieto tirgotavās, muzejos, aptiekās, pastā, degvielas uzpildes stacijās, bibliotēkās, proti, tas jādara visās sabiedriskajās vietās, kur cilvēki uzturas ilgāk par 15 minūtēm un nav iespējams ievērot divu metru distanci, kā arī nav izveidotas citas fiziskas barjeras. Izņēmums ir vien reizes, ja kādā no šīm iestādēm notiek pasākums ar personalizētām sēdvietām.

Svētdien, 18. oktobrī, Bauzes tirgū rīkotajā rudens gadatirgū «Bauskas Dzīve» novēroja, ka vien dažiem bija sejas aizsegi, vairākiem maskas karājās vienkārši kaklā. Iekštelpās bija redzama līdzīga aina, arī vairākiem pārdevējiem maskas uz sejas nebija.

Sastaptā pensionāre Biruta pārliecināta, ka sejas aizsargmaska pasargā no saslimšanas ar jauno vīrusu, tālab to lieto ikdienā visās vietās, izņemot mājas. Vienreizlietojamās medicīniskās maskas ar vajadzīgo aizsargfiltru viņai meita sagādājusi jau pavasarī, un to esot pietiekamā daudzumā. «Es uzskatu, ka tas ir drošākais veids, kā patlaban atrasties starp sabiedrības locekļiem. Kā martā sāku, joprojām turpinu dezinficēt rokas veikalos, ievēroju arī divu metru distanci. Vēl līdz manām ausīm nav nonācis, ka mūsu pilsētā būtu kāds «Covid-19» uzliesmojums, tāpēc domāju, ka panikai nav vietas,» pārdomās dalās Biruta.

Bauzes tirgū satiktā Egija gan nedomā, ka veseliem cilvēkiem būtu nepieciešams lietot sejas aizsegus, taču kā likumpaklausīga valsts iedzīvotāja viņa prasību ievēro un publiskās vietās masku valkā. «Man tas ir liels diskomforts – brilles aizsvīst, elpot ir grūti, bet ko tu padarīsi? Ja tā ir noteikts, tad kādu laiku visas sabiedrības vārdā jāpaciešas,» paziņo Egija.

Baušķenieks Juris gan ir ietiepīgs un uzsver, ka neviens viņu nepiespiedīs valkāt kaut ko mutei un degunam priekšā. Viņaprāt, ir jāizolē slimie, veselie lai dzīvo ierasto dzīvi bez «maskošanās». «Francijā jau sen obligātas maskas, tepat kaimiņos Lietuvā jau vairākus mēnešus staigā maskās, bet rekordi krīt katru dienu – paši, lūk, izdariet secinājumus, cik efektīvi ir šie paņēmieni!» akcentē Juris un piebilst – ja valdība ieviesīs naudas sodu par masku nenēsāšanu, viņš mēģinās vajadzīgo iegādāties internetā, lai tirdzniecības vietas nebūtu jāapmeklē. Vairāki uzrunātie tirgus apmeklētāji uzskata, ka valstij vajadzētu maskas piešķirt par brīvu, jo lielai daļai tie ir lieki, neparedzēti izdevumi.

Bauskas pārtikas veikalos maskas lieto atbildīgāk. SIA «Rimi Latvija» pārstāve Elīna Šakirova sacīja, ka klienti aicināti ievērot jaunos nosacījumus. «Visos «Rimi» veikalos, arī Bauskā, apsardzes darbinieki atgādina par sejas masku lietošanu tiem, kuri veikalu apmeklē bez maskas, taču esam novērojuši, ka «Rimi» pircēji ir atbildīgi un lielākoties ievēro valdības ieviestās prasības. Ja novērosim, ka mūsu klienti apzināti neievēro jaunos noteikumus, lemsim par tālākajiem soļiem, lai masku valkāšana tomēr tiktu ievērota. Savukārt veikalu darbiniekiem ir pieejami dažādi aizsarglīdzekļi – sejas vairogi un vairākkārt lietojamas sejas maskas, darbiniekiem tiek nodrošināta nepieciešamā vitamīnu deva, kā arī veikalos ir ieviestas organiskā stikla aizsargbarjeras pie kasēm. Papildus rūpējoties par darbinieku drošību, veikaliem nodrošināti arī medicīniskie termometri, lai darbiniekiem būtu iespēja operatīvi pārbaudīt veselību,» atklāja E. Šakirova.
Masku lietošana obligāta arī dievnamos. Bauskas katoļu draudzes dekāns monsinjors Jānis Zviedrāns apliecināja, ka svētdienas, 18. oktobra, dievkalpojumā visi paklausīgi jauno normu ievērojuši, arī pats mācītājs bijis maskā, izņemot, kad veikti lasījumi. «Galvenais, lai durvis pavisam nav jāslēdz ciet, kā tas bija Lieldienās, – viss aizvērts, un tu viens paliec dievnamā.   Redzēs, ko tas kovids darīs. Dievs mums skaļi neatbild, varbūt kādreiz saklausīsim viņa balsi. Tagad jāievēro ķeizara likumi.

Dažs labas izsakās – ak, šausmas, man ļoti lielas bailes, bet jāsamierinās. Ko darīs, kas dzīvos, izdzīvos, kam vajadzēs nomirt, tas nomirs. Arī to jāsaprot, tas ir jāpieņem, neko nepadarīsi,» bilst monsinjors.

Bauskas slimnīcas vadītājai Mirdzai Brazovskai, vaicājot, kā tad tā, iepriekš apgalvots, ka maska jānēsā vien veseliem, bet tagad visiem. Viņa skaidro, ka situācija nedaudz mainījusies, tagad tā vairāk esot solidaritāte. «Kādreiz teicām, ka maska jālieto tam, kurš ir slims, lai viņš neaplipinātu apkārtējos, tagad ir otrādi, jo tu nezini, ka esi sasirdzis, tāpēc ir aicinājums maskas lietot. Uzliec masku ar domu, ka saudzēsi virkni riņķī esošos neaizsargātus ļaudis. Liela populācijas daļa, kas ir testēta, ir tieši bez simptomātikas. Otra tendence, kas nebija pirmajā vilnī, – tagad daļai slimības gaita ir gana smaga. Pašlaik ir 80 hospitalizētie pacienti, šāds skaitlis nekad iepriekš nav bijis. Tas vien ir brīdinājums, ka nevajadzētu spēlēties,» uzsver M. Brazovska.

Lai izvairītos no saslimšanas, viņa izvirza trīs prioritātes: «Numur viens – tā ir distancēšanās, otrs – roku dezinficēšana, un tikai trešais – sejas aizsegi. Ja man liktu izvēlēties starp masku un vizieri, tas būtu pēdējais minētais. Vizieris īpaši piemērots cilvēkiem, kuri nelieto brilles.


«Pasaules veselības organizācijas uzsver, ka nozīme ir arī acu aizsardzībai, jo vairāk saslimstot tie, kuriem nekā nav acu priekšā. Daudzi mediķi skaidro, ka deguns un mute jeb augšējie elpošanas ceļi cilvēkam anatomiski radīti, lai pasargātu no visādiem vīrusiem. Acīm pilnīgi brīvi pieejamas gļotādas – vārti, pa kuriem iekļūt. Brilles un vizieris spēj bloķēt nevēlamo, tikai pēc lietošanas jāatceras uzmanīgi notīrīt,» skaidro M. Brazovska.

Viņa atzīmē, ka cilvēki bieži kļūdās, vienreizlietojamo masku izmantojot ilglaicīgi. «Maska ir paredzēta noteiktam laikam, atkārtoti to nevajag lietot, pēc trim stundām tā zaudē caurlaidību, un tā vairs nav aizsardzība. Dzirdēti apgalvojumi, ka dārgi, valstij jāsedzot izmaksas. Taču ir alternatīva – var šūt masku pats. Kad pati biju studente, visus sešus gadus masku darinājām ar rokām, – marles slāņi, un pa vidu var pildīt ar vajadzīgo. Kāpēc būtu jāgaida palīdzība no valsts, jo tu sargā sevi?! Tagad vajadzētu izvēlēties prioritātes,»  M. Brazovska.

Bauskas novada pašvaldības pārstāve Ieva Šomina skaidro, ka sejas aizsargmasku lietošana un citu jaunāko epidemioloģisko drošības ierobežojumu kontrole ir iedzīvotāju apmeklēto objektu īpašnieku atbildība un pašvaldības policija speciālus reidus nerīkos. «Protams, patrulēšanas laikā tiks pievērsta uzmanība tam, vai cilvēki ievēro jaunākās prasības,» apgalvoja I. Šomina.

Pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis atzīmēja, ka objekta īpašniekam un pārvaldītājam ir pienākums sekot līdzi tam, vai viņu klienti un apmeklētāji ievēro prasības, tai skaitā masku lietošanu. Nepieciešamības gadījumā pašvaldības policija reaģēs uz objektu īpašnieku vai pārvaldītāju, kā arī iedzīvotāju sūdzībām par epidemioloģisko drošības prasību neievērošanu vai konfliktsituācijām.

«Vēlamies uzsvērt, ka tā ir katra cilvēka personīga atbildība un izpratne par to, ka šie ir centieni samazināt vīrusa izplatību. Katram pašam jāpieņem lēmums, vai viņš ir pietiekami atbildīgs, lai iesaistītos vīrusa izplatības apkarošanā, lai nākotnē mēs nenonāktu situācijā, kad tiek noteikti vēl stingrāki ierobežojumi,» akcentēja pašvaldībā.

Pievieno komentāru

Komentāri 31

Rolands

Muļķības, biju sestdien Bauskā, retajam ir maska un skatās uz tevi kā citplanētieti

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.19 20:55

Lelde

Čehija bija pirmā, kas paziņoja par robežu slēgšanu. Čehija savaldīja vīrusu un bija pozitīvais piemērs visai pasaulei. Pirmie, kuri valkāja maskas pilnīgi visur ārpus mājas. Cilvēki šuva tās paši un dāvāja par velti. Influnceri, sabiedrībā zināmi cilvēki palīdzēja nostiprināt masku valkāšanas nozīmi sabiedrībā. Lūk video visai pasaulei domātais

https://youtu.be/jZtEX2-n2Hc

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 04:47

Lelde

Tagad Čehija ir sliktākais piemērs pasaulē, jo notikusi vīrusa eksplozija. Atceļot ierobežojumus, ieskaitot masku valkāšanu, cilvēkiem iestājās atslābums. Ja pirmajā vilnī cilvēki gribēja nēsāt maskas un tā bija viņu pašu izvēle, tagad, ieklausoties arī populistiskos atsevišķu politiķu, saukļos, maskas vilkt nevēlas. Cita starpā paziņojot, ka ienīst masku nēsāšanu un Čehija nav nekāda Taivāna vai Ķīna, kur visi staigā maskās. Tiek slēgti restorāni, krodziņi, skolas. Par maskām svarīgākus atzinuši sociālos kontaktus, jo tas esot iemesls, kādēļ situāciju nav iespējams kontrolēt.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 04:59

?

Un tas stulbums, ka līdz 13 gadu vecumam neviens nevar pārnēsāt vīrusu? Vecus cilvēkus, opīšus un omites skolēnu brīvdienās noteikti neapciemos mazbērni, kuri ir jaunāki par 13 gadiem un drīkst nelietot maskas. Cik šie vecie cilvēki paši sevi apdraud vairāk, nemākot pareizi lietot maskas un lietojot tās atkārtoti?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 05:09

LOL

Kur ir rakstīts, ka bērni līdz 13 gadu vecumam nepārnēsā vīrusu? Nevajag lasīt sūdus, ko izplata sociālajos tīklos. Masku valkāšana, tas ir viens no veidiem, kas spēj samazināt vīrusa izplatību, nevis velkot masku tu nevienu neaplipināsi. Mazgā rokas, ieturi distanci, velc masku. Tiešām Latvijā ir tik daudz tiešām tupu cilvēku?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 08:28

LOL

Un par tiem 13 gadiem, skaidri un gaiši pateikts, kas bērni neprot efektīvi valkāt maskas, tāpat kā cilvēki ar garīgām saslimšanām.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 08:30

Pieredze

Biju veikalā, pienāk apsargs un saka ka jāvelk maska, atbildu ka valdība nav to nopirkusi un piebildu vēl, ka ir apakšpunkts, ja spēju veikalā pavadīt mazāk par 15 min, tad masku var nelietot un es varēju iekļauties mierīgi zem 15 minūtēm, tā ka maska nav jālieto. Apsargiem un veikalu darbiniekiem vajadzētu sākumā zināt apakšpunktu par tām 15 min, nevis stresot apkārt.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 07:13

Nu, nu ...

Tu pats sev tādu likumu izdomāji ? Ja nē, tad lūdzu oficiālu linku kur tas ir rakstīts. Bet ne jau savu FB lenti, kur murgi vien tiek šārēti ...

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 17:48

Tā ir

https://www.apollo.lv/7090525/izslimojusas-personas-vares-nevalkat-sejas-masku-iepazisties-ar-jaunakajiem-ierobezojumu-grozijumiem#

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 22:26

?

Kur ir rakstīts par tām 15 minūtēm bez maskas?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.21 09:41

Eh

Mūsu valsts jau ne uz ko citu nav spējīgi, kā tikai likt sodus, celt nodokļus utt. Skumji. Jēga no maskas, ja lielākā daļa lieto nepareizi. Kā arī nopirka vienu masku un mainīt jau nevajag... Eh, lietuvieši malači, jau kopš vasaras nēsā maskas, un rezultāts paši katru dienu redzam....

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 07:21

jā, mīļais,

rezultātus mēs paši katru dienu redzam - 200 un ar vēl kapeikām. Un vēl leiši siro pa Bausku u Bauzes tirgu.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 15:13

***

Nu ko gaudo ? Vai Latvija ir vienīgā valsts pasaulē, kur ir ieviesti ierobežojumi ? Vai tikai Latvija ir tie muļķi un tavu tiesību ierobežotāji ? Gribētu redzēt kādu varoni tu tēlotu, ja šobrīd būtu Īrijā, Beļģijā, Vācijā Čehijā utt.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 17:51

prātnieks

Kuģi vada kapteinis un stūrmanis ar stūres matrozi to visu izpilda.
Vai Latvijai ir kaptenis - domāju prezidets - tas kaut kā šajos jautājumos nav dzirdēts - laikam pilī čuč...
Gribat dzīvot veseli ir mediciniskie noteikumi, kuri ir jāievēro - krīzes situācijās arī valsts kapteiņim ir jādod ziņa un piemērs kā darīt - visi tā darīs...
Vajag piemēru - kad kādā valstī Viktorija uz kāzām uzvilka baltu kleitu - tā kļuva par visu jauno sieviešu dzīves lielās dienas sapni...
Tā kā... tikai šeit Rīgas pilī klusums...

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 08:37

Aina

Pilnīgi meli - sestdien - 17.10.2020. RIMI puse no pircējiem bija bez maskām...

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 10:35

šodien

Dārza ielas Mego gandrīz visas pārdevējas bez maskām, it sevišķi tās, kas kārto plauktus, un to pamato skaļā balsī ar to , ka nu nav tāda likuma, ka būtu jānēsā maska , un ka tā ir katra cilvēka brīva izvēle- nēsāt vai nenēsāt. Un tās, lūk, esot viņas tiesības.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 15:09

Nu

Citās valstīs bērniem noteikts maskas nēsāt, sākot no 4 gadu vecuma!

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 11:32

sīkais bez...

Kurās?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 14:31

Sanita

Tajās, kur viņķele paziņoja, ka ir nācijas ar maskām...

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.21 00:09

rezumē

Vislabāk maskas pasargā no tiem , kuri tās liek valkāt, uzliec masku un liks mierā.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 15:50

mīļajai

nu aitu bars riktīgs.Cik var stāstīt,ka maska vajadzīga slimiem,bet izrādās,ka slimo ir daudz.ja jums tik ļoti patīk tie uzpurņi,tad velciet arī zīdaiņiem un smacējiet savus bērnus ar savām rokām.tik ļoti indīgs vīruss,ka pazūd pēc roku nomazgāšanas un 2 m ievērošanas.Tas ir mazliet jocīgi.rezultātus mums parāda tādus,kadi ir vajadzīgi statistikai.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 17:22

Jā !

Jā, maskas vajadzīgas slimajiem. Bet ko man darīt, ja lielākā daļa tie slimie tās maskas nenēsā ? Tad jāsargās pašam, lai gan esmu vesels. Tu esi tik pārliecināts, ka tas klepojošais pretīmnācējs bez maskas tevi neaplipinās ar kovidu ?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 17:55

?

Gripa šogad būs, vai viņai šosezon atvaļinājums?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 20:38

nu

Un ko tev gripa atbild?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.20 20:58

??

Nē tagd tikai covid, vairs nekā nav, un cilvēku pūļi, kuriem jaunlaiku pārtika ir atmiekšķējusi smadzenes, jo ar tām viņi nedomā vispār

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.21 00:11

Maska

Es, kā reti apzinīgs Covidlietotājs - jo tādi, pēc infektologu atzinuma, esam mēs VISI - ziedoju savu brīvo laiku un izbūros cauri visiem pēdējā laika MK lēmumiem noteikumiem, Krimināllikumam un PVD noteikumiem, bet, va vellos, nevienā dokumentā tā arī NEATRADU definīciju, kas tas tāds, ko presē ik dienas apzīmē ar nosaukumu "MASKA"! Esmu spiests secināt, ka ikviens PP, VP kārtībnieks vai, drūmā perspektīvā, Nacionālo Bruņoto Spēku karavīrs, variējot izpratni par MASKU pēc savas gaumes, būs tiesīgs man izrakstīt sodu par EUR 50 ...> 100 ... > 100 x n. Vai apzināti atstāts "caurums" likumdošanā un varu lietot apvīlētu reņģu tīkla strēmeli ar piediegtām gumijlentēm, kā nekā, arī MASKA! Cien. soda ieviesēji, sakārtojiet un precizējiet nosacījumus, pirms iekasēt kārotās kabatasnaudas.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.21 09:37

Kur nu

Jautājums M. Brazauskai - kas ir tas "vajadzīgais", ar ko jāpapildina pašdarinātas maskas? Kundze arī laikam nesaprot, ka paššūtās maskas neatbilst prasībām un kalpo tikai tam, lai nesodītu. "Labs" ieteikums!

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.24 18:52

Maska

Šūta auduma maska ar kabatu maināmam filtra slānim

Nepieciešams

Virsaudums 19×24 cm sloksne

Oderes audums – divas 18x13cm sloksnes

Gludeklis

Knaģīši vai adatiņas – nostiprināšanai

Adata, diegs

Šujmašīna(bet var šūt arī ar rokām)

Gumijiņas

Lāpāmadata vai spraužamadata, ar ko ievērt gumijas

Aizsargmaskas filtrs – neausta auduma sloksne, jo tam piemīt labākas filtrēšanas īpašības

Skaties video https://youtu.be/S9RWII2-5_4

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.24 19:27

Maska

Izmanto marles gabalu, kura izmērs ir 90X60 cm un vates gabalu, kura izmērs ir 15X15 cm un biezums 1 cm. Marles gabalā iesaiņo vati tā, lai veidotos 3 slāņi un augšējo un apakšējo malu ieloka un tad savirpina marles galus, lai iegūtu 2 saišu pārus.


Marles gabala vietā var izmantot arī marles pārsēju. Lai izveidotu aizsargmasku, pietiek ar izmēru – garums 7m un platums 24 cm. Izgatavo vates gabalu 15X15 ar biezumu 1 cm. Daļā pārsēja ietin vates gabalu. Saites maskai gatavo nogriežot 80 cm atlikušā pārsēja, pārgriežot šo gabalu gareniski uz pusēm un salokot vairākās kārtās, lai izveidotos saite, kuru piešuj pārsējā ietītajam vates gabalam.


Paša pagatavoto sejas masku pēc lietošanas var izmazgāt un lietot atkārtoti.


Masku lietošanā ļoti būtiski ir pareiza maskas uzvilkšana un pareiza maskas noņemšana, nepieskaroties pašai maskai, kam seko obligāta roku mazgāšana ar ziepēm vai roku dezinfekcija pirms maskas uzvilkšanas un pēc maskas novilkšanas.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.24 19:28

Vietējās ziņas