Veselības inspekcijas atzinums neatrisina situāciju ar «Bauskas zemgaļu» šautuvi 41

Kārtējās krustugunīs starp Mūsas ciema iedzīvotājiem un «Bauskas zemgaļu» šautuves īpašniekiem nonākusi Bauskas novada dome. Iedzīvotāji ar Veselības inspekcijas lēmumu pieprasa apturēt šautuves darbību, bet šautuves īpašnieki pārliecināti, ka veiktā pārbaude neatbilst likumdošanai.

Ceraukstes pagasta Mūsas ciema ēkā SIA «Estonian, Latvian & Lithuanian Environment» vides izpētes laboratorija Veselības inspekcijas uzdevumā 20. jūlijā veica trokšņa novērtējumu. Iegūtie rezultāti bija iemesls, lai Veselības inspekcija 9. augustā nosūtītu vēstuli Bauskas novada domei.

Vēstule ir diezgan divdomīga. Tajā minēts, ka sporta klubs «Bauskas zemgaļi» Īslīces pagasta šautuvē «neievēro Latvijas Republikas normatīvo aktu attiecībā uz troksni». Vēstulē teikts, ka troksnis dienas laikā pārsniedzis 37 decibelus, lai arī atļauti 35 decibeli. Sporta klubam uzdots veikt pasākumus trokšņa mazināšanai, par tiem informējot Veselības inspekciju līdz 9. septembrim.

Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs atzīst, ka dome īsti neko nevar darīt – vēstulē nav atzinuma, ka šautuve jāslēdz. «Nav tieša norādījuma anulēt atļauju,» skaidro V. Čačs. Viņš stāsta, ka iedzīvotāji pieprasa apturēt šautuves darbību, bet pēc konsultācijām ar juristiem nācies atzīt, ka šādam lēmumam vēl aizvien nav juridiska pamatojuma. «Veselības inspekcija varētu pieprasīt darbību apturēt, bet vēstulē šādas prasības nav,» atkārtoti pauž V. Čačs.

Šautuves pārstāvji ir gatavi cīnīties par darbības turpināšanu. «Šautuvi noteikti neslēgs,» saka stenda šāvējs, olimpisko spēļu dalībnieks Dainis Upelnieks.

«Lēmumu esam apstrīdējuši, iesniedzot domē dokumentus, ka tas ir nepamatots. Tas bija publiskais pasākums, novada domes apstiprināts, kalendārā iekļauts, un šāda pasākuma laikā mērījumus nedrīkstēja veikt,» pauž šautuves pārstāvis Egils Āboliņš. Viņš uzskata, ka trokšņu mērījumu metodika nebija pareiza – kopējā trokšņu fonā mērīta pat putnu čivināšana. E. Āboliņš stāsta, ka  mērījumi veikti pie atvērta loga.

«Mēs pašlaik noteikumus nepārkāpjam,» uzsver E. Āboliņš. Viņš informē, ka šautuves pārstāvju viedoklis iesniegts gan novada domei, gan Veselības inspekcijai un tiek gaidīta atbilde. E. Āboliņš ir pārliecināts, ka, pamatojoties uz novada domei aizsūtīto vēstuli, šautuves darbību nevar apstādināt.

Tikmēr Mūsas ciema iedzīvotāji, ņemot par pamatu Veselības inspekcijas atzinumu, ir gatavi sūdzēt tiesā Bauskas novada pašvaldību par bezdarbību.

«Piecus gadus cīnāmies, un pašvaldība neko nedara. Uzlika tikai salmu ruļļus, kas neko nedod. Šāvēji par mūsu aktivitātēm klaji ņirgājas, uzskata mūs par idiotiem,» dusmīga ir Mūsas ciema iedzīvotāja Kristīne Puķāne. Esot zvanījuši šāvējiem un teikuši, lai beidz šaudīties – mazdēls nevarot aizmigt, pussnaudā raustoties. «Viņi saka, lai iedod adresi, atbraukšot paskatīties, kā mazdēls raustās,» stāsta iedzīvotāja.

K. Puķāne uzskata, ka novada dome šo situāciju vērtē nepareizi: «Viņi saka – ja apturēs šautuves darbību, domi iesūdzēs tiesā. Lai sūdz un pierāda, ka viņu šautuve ir svarīgāka par Mūsas ciema iedzīvotāju veselību! Tur šaudās pāris ģimeņu, bet te cieš viss ciems.»

K. Puķāne ir gatava pašvaldību sūdzēt tiesā. Par pamatu izmantos Veselības inspekcijas atzinumu. Viņa stāsta, ka savulaik jau bijuši trokšņa mērījumi, bet šāvēji par to zinājuši, tāpēc rezultāti bijuši apmierinoši. «Šoreiz par mērījumu veikšanu viņus nebrīdināja,» atklāj K. Puķāne. Maksimālais trokšņa līmenis mājā bijis 66,7 decibeli, kad šaušana nav notikusi – no 22 līdz 26 decibeliem. «Normāla pašvaldība cīnās par saviem cilvēkiem. Te nekas netiek darīts, pēc Veselības inspekcijas atzinuma saņemšanas šauj vēl intensīvāk. Tāpēc atliek vērsties tiesā,» pauž K. Puķāne.


Mūsas ciema iedzīvotāju ikdiena – putnu čivināšanu nomaina šāvienu trokšņi. Aculiecinieka video:


Pievieno komentāru

Komentāri 41

Citi

dzīvo dzelzceļa un lidostas tuvumā. Man šķiet tur troksnis ir vēl lielāks. Šeit jau ir tāds principa jautājums.

pirms gada, 2019.09.16 08:38

Māte

Kuram patīk neadekvāti alkatīgi, garīgi atpalikuši lauķi ar šautenēm ?

pirms gada, 2019.09.16 10:05

ints

Cilvēkiem vērtības sajukušas. Dzelzceļa malā vēl lielāks troksnis. Ārprāts, cilvēkiem nav ko darīt. Lasiet bērniem pasakas!

pirms gada, 2019.09.16 09:53

Kaimiņš

Jūs pazeminiet mana īpašuma vērtību.

pirms gada, 2019.09.16 10:13

sajukušais

Cīnīties ar sievietēm un bērniem tās laikam ir tās īstās vērtības .

pirms gada, 2019.09.16 10:55

uguns loks

Gan jau kādā naktī redzēsim skaistas uguns mēlēs!

pirms gada, 2019.09.16 10:10

lāpsta

Ideja nav peļama.

pirms gada, 2019.09.16 10:11

Janka

Jautājums - kas bija vispirms? Pūķànes māja vai šautuve?

pirms gada, 2019.09.16 11:22

Gaišais

Šautuves apkārtnē visi kaķi nošauti, kokos nedzied putni.

pirms gada, 2019.09.16 11:26

Oktapuss

Izskatās esi īsts statistikas pārvaldnieks ,varbūt vari noteikt smakas koeficientu Lielzeltiņiem,Mūsas trases trokšņu rādījumu frekvenci,cik putnus samaļ Rožmalu dzirnavas un kaimiņa zāles pļāvēja iznešu daudzumu.???

pirms gada, 2019.09.16 12:40

Janka

Paturpinot iepriekšējo domu - Ja pirmā bija Puķānes māja, tad kā tas sanāca, ka Būvvalde atļāva ierīkot šādas kategorijas šautuvi? Ja vispirms bija šautuve un tikai tad Puķānes māja, tad lai vaino pati sevi, bet ne citus. Es, Janka un mans kaimiņš uz vēl dažs labs paziņa nekad nebūvētos Ādažu poligona, dzelzsceļa, autostrādes utml. tuvumā, jo saprastu, ar ko tad būtu jārēķinās

pirms gada, 2019.09.16 11:44

Skolotāja

Tur jau 43.gadā nacisti partizānus šāva.

pirms gada, 2019.09.16 12:41

plinte

Nost ar šautuvēm, šāvēji lai stājas zemessardzē un brauc uz Ādažiem, Bauskas rajonā šaudās biezie, kuri nezin kur naudu likt.
Šautuves pārtop par tusiņu vietām, kur atmazgā naudu !

pirms gada, 2019.09.16 12:30

Daudzbērnu māte

Viena patrona maksā 2,50 !

pirms gada, 2019.09.16 13:01

hmm

dzirdu tikai tādus plaukšķīšus. viņi tak tur nav caurām dienām?

pirms gada, 2019.09.16 13:27

ilma

Jā, šaušana ir regulāra, ļoti intensīva un traucējoša.
Bieži vien līdz vēlam vakaram, ja jūs tur dzīvotu, tad gribētu redzēt cik patīkami būtu klausīties "plaukšķīšus" !

pirms gada, 2019.09.16 14:35

Swing

Ko var cepties ,ja šaušana notiek pa dienu! Pat istabā, kur klusinātā balsī sarunājas 2 cilvēki jums būs
pāri par 65dB. Kaut ko strīdieties par 35-37dB ir vnk smieklīgi...Tur speciāli jāieklausās,lai ko vispār sadzirdētu! Jā piekritu,var būt būt tie plīkšķi ir nedaudz kaitinoši,ja pilnīgs klusums mājās,apmēram,kā ūdens pil izlietnē! Bet tak uzgriežat nedaudz kadu muziku,neko nedzirdēsiet pie labākās gribas! Uzvarā Fisheram gāzes lielgabals putnu atbaidišanai vasarā vālē no 5rītā, tas nevienu domē neinteresē...

pirms gada, 2019.09.16 14:05

štirlics

informācija pārdomām.Kad Upelnieks un vēl pāris Bauskas šāvēji ir sacensībās EČ Lonato,šautuvē nedēļu ir klusums,sacensības augustā Somijā,Bauskas šautuvē ir klusums.,utt.Tā šautuve ir vajadzīga pāris cilvēkiem,lai apmierinātu savas ambīcijas.P.s.EČ Lonato- D.Upelnieks 42,vieta.Vājš rezultāts tam mūsu augstprātigajam un iedomīgajam olimpietim.

pirms gada, 2019.09.16 14:31

či ki puki

domes Jātnieks ar visurskrejošo Čaču varētu piesolīt par pašvaldības naudu apmaksātu divtik lielāku salmu grēdu un beigta balle!

pirms gada, 2019.09.16 14:45

xsa

ja jau tā šaušana ir tik nekaitīga cilvēka dzirdei, kāpēc tad šāvēji paši tur darbojas ar klusintāju austiņām uz ausīm? Nu tad viņiem pašiem un arī atbildīgajām personām arī būtu šautuvē jāuzturās bez aizsargelementiem.
Gods un slava Mūsas ciemata iedzīvotājiem, kuri ir uzdrošinājušies cīnīties pret trokšņiem. Vienkārši nav ticības, ka pašvaldības deputāti centīsies atbalstīt iedzīvotāju kategoriju, kuri neatbalsta trokšņošanu.
Arī Bauskā Dārza un Salātu ielas iekšpagalmā nepārtraukts troksnis no skeitotāju darbībām. Un arī pie mums ir nepārtraukta, ritmiska rīboņa, kas skan šajā teritorijā, kura norobežota ar piecstāvu namiem no visām pusēm, troksis šajā "bļodā" ar atbalsi skan daudz skaļāk, nekā tas būtu atklātā laukā. Citās pilsētās (tepat Bērzkalnos, Jūrmalā, Cēsīs un citur) šadus objektus uzbūvēja ārpus dzīvojamā rajona,bet Bauskā tieši iekšpagalmā. Protams, ka bērnu vecākiem ērti skatīties uz savām atvasēm no saviem dzīvokļiem. Šajā iekšpagalmā sanāk izdauzīties bērni no visas Bauskas, bet mēs- pārējie vienkāršie mirstīgie - esam spesti klausīties viņu trokšņošanā. It kā pašvaldība mūs nosodījusi - tikai nezin par ko.

pirms gada, 2019.09.16 14:55

asx

Zinu, ka tajā ciemā ir tikai daži neapmierinātie. Lailu lielākajai daļai šis šurumburums, kas reizēm notiek šautuvē, neskādē. Viņiem ar nerviem viss kārtībā

pirms gada, 2019.09.16 16:00

Haris

Man dzīvojot 1 km attaluma no A7 dzirdams tads troksnis, ka tirpas skrien (sevišķi naktīs)... Un kas? ..samierinos
Es domaju, ka cilvēki ļoti nervozi un nepamatoti prasīgi paliek. Nez pukaane ka ar kaimiņiem sadzīvo? Varbūt tie skaņas un smakas laiž viņas majas virzienā. ??

pirms gada, 2019.09.16 15:57

Gudrā pensionāre

Viņiem ir arī automāti vai ložmetēji, ir dzirdētas šāvienu kārtas tr-tr-tr- trtrtrtr- tr-tr.

pirms gada, 2019.09.16 16:06

purkšķis

cits nopiržas (kā mans kolēga) un tas ar daudziem nepatīk, ir troksnis un tad seko smaka. ko darīt, kam sūdzēties? sevisķi, kad koleģis saēdies zirņus vai pupas. Jāsauc tā inspekcija, lai izmēra to troksni un smaku.

pirms gada, 2019.09.16 16:54

Asham

Neapmierināto ar troksni ir pietiekami , ne visi to saka atklāti , un ir saprotams kurš izplata melus par to kair tikai daži neapmierinātie .Atklātā tipa šautuve tik tuvu apdzīvotai vietai ir nenormāli un nepieņemami, arī aizbildinoties ar cēliem mērķiem.

pirms gada, 2019.09.16 16:52

mjā

Nav tā, ka pāris neapmierināto..Un patiesi grūti pierast pie šāda veida trokšņiem..Man arī māja pie šosejas, tas ir pavisam cita veida troksnis..Bet, tie šāvieni..baigi nervus bojā..

pirms gada, 2019.09.16 17:14

Anita

Ārpus Bauskas pie Mēmeles upes. Vai nu putnu mēslus kaisa vai dzīvnieku dedzināšana smird. Periodiski jau kuro dienu. Trokšņa nav, taču smaka nepanesama. Puķāne, iesaki ko mums darīt.

pirms gada, 2019.09.16 17:17

Pušķāne

Paņemiet striķi un pakarieties

pirms gada, 2019.09.17 09:04

ligaj

Upelnieks var šautuvi ierīkot savā pufaikciemā Iecavas novadā un šaudīties, cik vien sirds kāro. Apriebusies šo “čempionu” visatļautība! Turies, Kristīne! Priecē, ka ir tādi cilvēki, kas neļauj pašpasludinātajiem “izredzētajiem” taisīt pārējiem uz galvas!

pirms gada, 2019.09.16 19:24

Janka

Un Tu varētu munīciju pienes vēzītī.

pirms gada, 2019.09.17 08:59

ceraukstieši

apturēt "sapuvušā ābola" pretlikumisko šaudīšanos!

pirms gada, 2019.09.17 07:46

Janka

Puķāne mazdēlam lai uzliek ausīm troķšņu slāpētāju.

pirms gada, 2019.09.17 08:52

mjā

Mazāk ***, resnāks būsi..Ja tu būtu savā dzīvē izdarījis kaut desmito daļu ko viņa spēj, varētu lekt divu pakaļu augstumā..Bet, vari tik aizmuguriski *** kā zariņa govs.

pirms gada, 2019.09.17 09:33

Vietējās ziņas