VIDEO: Profesionālās izglītības nākotne Saulainē neskaidra 5

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plāno Kandavas Lauksaimniecības tehnikumu apvienot ar Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumu. Tādējādi uzlabotos materiāli tehniskā bāze mācību programmām, tās nedublētos un audzēkņu skaits atbilstu prasītajiem 500. Šajā scenārijā neskaidra gan ir Rundāles novadā esošās Saulaines struktūrvienības nākotne, par ko nobažījušās Bauskas un apkaimes pašvaldības un uzņēmēji, ziņo Zemgales reģionālā televīzija.

Neizpratni par plānoto reorganizāciju bez sociālā dialoga paudusi Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA). Organizācijas neoficiāli esot saņēmušas dokumentu, bet nav notikusi informācijas apmaiņa ar darbiniekiem, kurus šis svarīgais jautājums skar.

Pirms pieciem gadiem Saulaines profesionālā vidusskola kļuva par Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma struktūrvienību. Šā gada  septembrī IZM, kuras pakļautībā ir mācību iestāde, Rundāles novada pašvaldībai lietošanā nodevusi ap 200 hektārus Saulaines struktūrvienībai piederošās zemes, bet tagad kādā Tukuma puses avīzē lasīta arī ziņa par Kandavas tehnikuma apvienošanu ar Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumu. Rundālnieki bažījās, ka pie šāda scenārija novads varētu palikt bez jaunajiem speciālistiem.

"Noteikti es teikšu, ka ir vajadzīgi. Ir ļoti daudzas sarunas bijušas par to, ka trūkst kvalificēta darbaspēka. Kas ir vietējie, kuri nolēmuši mācīties uz vietas, un attiecīgi, ja viņi atrod prakses vietu, viņi te arī paliek," stāstīja Rundāles novada uzņēmējdarbības un kompetenču attīstības centra vadītāja Santa Švāģere.

IZM skaidroja, ka reorganizācija esot pašā sākuma stadijā, un Kandavas un Kuldīgas tehnikumu apvienošana vairāk būšot juridiska, nevis fiziska.

Pašreiz tiekot izvērtēta gan mācību bāze, gan audzēkņu skaits un meklēts labākais risinājums kvalitatīvām programmām. Šobrīd gan jau esot skaidrs, ka automehāniķus nākamajā mācību gadā Saulainē neuzņemšot, bet, kāda būs struktūrvienības nākotne, vēl neesot zināms.

"Faktiski šobrīd no Kandavas tehnikuma un īstenošanas vietas Saulainē un Cīravā mēs gaidām stratēģisko attīstības redzējumu. Attiecībā uz Saulaini varētu darīt tā, ka māca tās programmas, kur nav tik lielu prasību attiecībā uz materiāli tehnisko nodrošinājumu," pieļāva IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore Rūta Gintaute-Marihina.

"Esmu diezgan pārsteigts, ka ministrija neinformē par šiem plāniem.

Kārtējo reizi gatavo kaut kādus lēmumus un neaprunājas ne ar pašvaldību, ne Zemgales plānošanas reģionu.

Vārdu sakot, mums ir jāpieņem lietas, kā augšā nolemj, tā mums ir jādara," teica Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.

Kandavas  tehnikuma vadība komentēt situāciju atteicās, norādot, ka to darīšot pēc lēmuma saņemšanas no ministrijas. Tikmēr pašreizējo Bauskas un apkaimes novadu vadītāji neizslēdz iespēju pārņemt Saulaines struktūrvienību savā paspārnē.

"Profesionālā izglītība gan Saulainē, gan mūsu lielajā novadā noteikti ir vajadzīga. Mēs varam pārņemt skolu, bet tikai ar visu finansējumu. Bez finansējuma jau nekas nesanāk," sacīja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks.

Jautājumu par iespēju saņemt bāzes finansējumu mācību iestādes uzturēšanai un stipendijām neatkarīgi no skolas dibinātāja IZM šomēness esot iesniegusi izskatīšanai valdībā. Profesionālo mācību iestāžu reorganizāciju plānots īstenot līdz 2023. gadam.Pievieno komentāru

Komentāri 5

prātnieks

Kad segai nogriež vienu galu - saņem naudu par darbu. Sega ir par īsu - tad piešuj atpakaļ - atkal saņem naudu par darbu = kas maksās. Pareizi muļķīši - nodokļu maksātāji. Tā IZM spēlējas ar izglītības sistēmu valstī - nu nevar visi mācīties Rīgā. Tas laikam aiz neko nedarīšanas un kaut kāda darba imitācija ir jāveic = nu re kā : vakar likvidējām, šodien atjaunojam...

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.24 15:13

Mamma

Apsveicami,ka Rundāles novads cīnās par skolu,lai jauniešiem būtu,kur mācīties gan noderīgas profesijas,gan tuvāk mājām. Turpretī Bauskas novada Izglītības nodaļas vecenes Ruhocka ar Baueri pirms pāris gadiem noputojušās skaidroja,cik neizdevīgi ir mazās lauku skolas-Mežgaļu,Jaunsaules...u.c.,nolikvidēja tās,sadzina visus bērnus pilsētas skolās,kur pārpildītas telpas. Un pašreizējā situācijā,kad jāievēro 3 kvadrātmetru distance uz vienu bērnu,kā viņas to domā nodrošināt? Kā tagad tās mazās lauku skoliņas noderētu! Bet ko darīt,ja Bauskas novada Izglītības nodaļā strādā šādas .....,kas ir pakalpiņi un necīnās par sava novada bērnu un jauniešu labsajūtu un izglītību.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 08:54

Mammai

Nezinu gan, vai būtu pareizi saglabāt tādas skolas, kur skolēnu ir tikpat, cik skolotāju un tehnisko darbinieku. Esmu nodokļu maksātājs un uzskatu, ka tāds piegājiens ir izšķērdība.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 10:04

Gunis

Pareiz kamer stulbākā valdība kas māk tikai iznicināt likvidēs bez problēmam! Turpat netālu bij muiža, tad kulināru skola pēc tam kopmītes tagad skaists grausts pēc gadiem ari tehnikums būs tāds pat izskatā! Būs kur tūristus vest parādīt kā varas vīri māk postīt! Skumji ļoti skumji!

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 10:33

pilnīgi

piekrītu. Salīduši siltos krēslos un tas arī viss, ka tik algu saņem. Nevienam valdībā nav saimnieciskās domāšanas, tāpēc ir tā kā ir. Ko kāds no augšas liek darīt, to izdara. Tas arī viss

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.27 08:49

Vietējās ziņas