Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vilim Plūdonim veltītajā konferencē valda cilvēciska noskaņa 7

Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejs 7. martā rīkoja zinātnisku konferenci, kas bija veltīta novadnieka Viļa Plūdoņa 140. jubilejai.

Pētījumus prezentēja literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis, muzeju speciālisti, Plūdoņa dzimtas ciltskoka eksperts Zigurds Beinerts, mākslas zinātniece Ina Līne.

Konferences saturu veidoja Bauskas novada latviešu valodas un literatūras skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Vija Cerusa, Bauskas Centrālā bibliotēka (CB) un Bauskas mākslas skola. Konferencē tika apbalvoti Plūdonim veltītā novada skolēnu eseju konkursa dalībnieki. Vijas Cerusas referāts bija veltīts Plūdoņa pedagoģiskajai darbībai.

Bauskas CB galvenā bibliogrāfe Laimdota Ozoliņa muzejā bija iekārtojusi plašu novadnieka grāmatu, pētījumu un citu publikāciju izstādi no bibliotēkas krājuma. Mākslas skola piedāvāja audzēkņu gleznu izstādi, kas tapusi pēc Plūdoņa bērnu dzejoļu motīviem. Konferencē piedalījās Plūdoņa dzimtas pārstāvji, skolotāji, bibliotekāri, Bauskas novada nevalstisko organizāciju vadītāji un dalībnieki, skolēni, viņu vecāki un citi interesenti.

Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkas vadītāja Anda Rācenāja pauž: «Konference bija ļoti vērtīga un prasmīgi organizēta. Saņēmu daudz jaunas informācijas, bet visvairāk mani iepriecināja fakts, ka dažādu jomu vadošie pētnieki savu veikumu prezentēja cilvēcīgā, siltā, ikvienam saprotamā veidā, nevis akadēmiskā vēsumā un atsvešinātībā. Papildināju zināšanas par Plūdoni, kas būs ļoti noderīgas bibliotēkas darbā.»

Konferences ievadā uzstājās skolēnu eseju konkursa dalībnieces Annemarija Čaikovska un Elizabete Ilze Griķe. Savas esejas meitenes lasīja izjusti aizkustinoši, viegli un intonatīvi skaistā izpildījumā.

Bauskas Valsts ģimnāzijas 8. klases audzēkne A. Čaikovska konkursā ieguva otro vietu. Savukārt Elza Sējēja, Bauskas pilsētas pamatskolas audzēkne, par savu eseju saka: «Es mēģināju iemiesoties laikmetā, kurā dzīvoja Vilis Plūdonis. Muzejmājā «Lejenieki» izstaigāju visas takas, īpaši akcentējot detaļas, un esejā atainoju savas izjūtas.»

Literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis, Latvijas Universitātes profesors, mūsu novadnieka darbus aplūkoja laikmeta literatūras Eiropas tendenču kontekstā, atklājot dziļu un netipisku skatījumu.

Dzimtas pētnieks Zigurds Beinerts prezentēja ārkārtīgi interesantus faktus par savu ciltskoku. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, visā pasaulē viņam ir izdevies atrast aptuveni četrus tūkstošus dzimtai piederošo.

Mākslas zinātniece Ina Līne, kas izpētījusi visus Latvijas memoriālos muzejus, ieteica svarīgas idejas Lejenieku mājas pilnveidei. Kopš 2011. gada Plūdoņa mājas ansamblis ir Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja struktūrvienība. Par muzejmājas jaunās ekspozīcijas koncepciju stāstīja muzeja vēstures nodaļas vadītājs Aigars Urtāns. Negaidītu un īpašu sveicienu konferences rīkotājiem un dalībniekiem atsūtīja Kuldīgas V. Plūdoņa ģimnāzija, izveidojot satura un izpildījuma ziņā izcilu elektronisku avīzi par dzejnieku.

UZZIŅAI

Plūdonim veltītā skolēnu eseju konkursa uzvarētājas

Pirmā vieta 5. – 8. klašu grupā: Vecsaules pamatskolas Jaunsaules struktūrvienības 8. klases audzēkne Mairita Gedroviča, skolotāja Sarma Kukute; Bauskas sākumskolas 6. klases audzēkne Elizabete Ilze Griķe, skolotāja Vija Cerusa.

Pirmā vieta 9. klašu grupā: Bauskas pilsētas pamatskolas 9. klases skolniece Elza Sējēja, skolotāja Ieva Mašale.

Kopumā konkursā 14 skolēni no Bauskas novada skolām ieguva pirmo, otro, trešo vietu un atzinības rakstus.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

zvērīgā noskaņa

konferencē- cilvēciska noskaņa- nu kas to būtu domājis, ka tā varētu būt?

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 10:46

mjāā

tieši tā, kas par neiedomājamu virsrakstu!

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 11:28

smaida

Jā..tā tik vēl trūka, ka konferencē VALDĪTU NECILVĒCISKA NOSKAŅA....dīvainīši...

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 14:01

plūdonis

Nu bet Plūdons tak arī bija cilvēks...ne necilvēks.....................hāaa

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 14:08

un tomēr cilvēciska !

Iespējams, ar tādu dalībnieku sastāvu gaidīta bija pavisam cita noskaņa, piemēram, mērkaķiska. Izcilā virsraksta autore taču tur piedalījās .

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 17:13

Bauskas NM muzejs

Pirms ko rakstīt, varbūt vispirms tomēr vajag noskaidrot, nevis rakstīt, ka "konferences saturu veidoja skolotāja Vija Cerusa, Bauskas Centrālā bibliotēka un Bauskas mākslas skola." Nē, cien. žurnāliste! Konferences saturu veidoja Bauskas NM muzejs - muzeja speciālisti uzrunāja lektorus, organizēja konferences saturu u.t.t. Skolotâja V.Cerusa bija tikai viena no lektorêm, vinas audzēkni piedalījās, tas jā; tāpat Bauskas Centrālā bibliotēka dalu no grāmatu izstādes izveidoja, pārējās V.Plūdona grāmatas bija no muzeja krājuma un muzeja speciālistu atlasītas. Tā ka konfrenci tomēr organizêja un vadīja Bauskas NM muzeja speciālisti! Tā tomēr būtu korekti jāraksta nevis puspatiesību!

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 21:55

aplamības un neprecizitāte - tas raksturo daudzus šis autores sacerējumus. Brīnums ka pati ir bijusi uz pasākumu. Parasti viņa raksta, pasākumus nepameklējot...

pirms 6 gadiem, 2014.03.10 22:03

Vietējās ziņas