Vimbu svētki kopā ar Lieldienām 21

Bauskā 21.aprīlī trešo reizi norisināsies pasākums visai ģimenei «Vimbu svētki», kurā līdz ar citām aktivitātēm plānots pievērst uzmanību arī bezatkritumu dzīvesveidam, portālu informēja Bauskas kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Lujāne.

Viņa paskaidroja, ka Vimbu svētku mērķis ir ne tikai dot iespēju pavadīt laiku ar ģimeni, bet arī informēt un izglītot pasākuma apmeklētājus par zivju resursu aizsardzības pasākumiem, veicināt organizētu makšķerēšanu un atpūtu dabā, kā arī rūpēties par dabas aizsardzību.
Pagājušajā gadā svētkus apmeklējuši ap trim tūkstošiem interesentu,  tie izmaksājuši 17 427 eiro. Šī gada tāme ir 20 147 eiro, no šī summas  8172 eiro ir pašvaldības finansējums, 11 975,77 eiro piešķīris Valsts zivju fonds.

Vai nākotnē nav domāts svētkus pārcelt uz Bauskas pilskalna teritoriju, lai rūmes pietiktu gan tirgotājiem, gan apmeklētājiem, Ilze Lujāne atbildēja, ka vietas maiņas plānu neesot. Kā galveno iemeslu viņa minēja faktu, ka Bauskas pilskalna parka teritorijā vimbu makšķerēšana ir liegta. Tas apgrūtinātu nomakšķerēto zivju vākšanu un nogādāšanu svētku virtuvē. Nav arī domāts par iespēju šo sarīkojumu izvērst pa visu pilsētu, jo piemērotāku norises vietu par upes krastu grūti iedomāties. Bauskas kultūras centra komanda ir apmierināta ar līdzšinējo pieredzi un sola turpināt to ierastajā vietā.

4. aprīlī noslēgusies tirgotāju pieteikšanās šī gada pasākumam. Iepriekšējā pieredze parādīja, ka daudziem pietrūcis galvenā svinību atribūta – vimbu. «Nosaukums vēsta – Vimbu svētki, bet neviens pārdevējs šo produktu nepiedāvā, kaut kas, iespējams, organizatoriskajā daļā ir nogājis greizi. Es savu asakas tiesu dabūt, nopelnot talonu, nevēlējos. Gribēju just gaisotni un iegādāties vimbu – tādu, kas ir gana trekna. Taču ne tikai vimbu nevarēja nopirkt, arī citu zivju piedāvājumā nebija. Kas tad tie par zivju svētkiem, ja to nav pat tirgotāju sortimentā?! Stinšu svētkos Liepājā zivis ir gan ceptas, gan vārītas, gan marinētas, gan vītinātas, un tās piedāvā ne viens vien pārdevējs,» teic pagājušā gada Vimbu svētku apmeklētājs Aivars Ozoliņš.

I. Lujāne pavēstīja, ka šoreiz interesi izrādījuši 63 dažādu preču tirgotāji – amatnieki un mājražotāji. «Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc visiem interesentiem iespējas piedalīties tirdzniecībā diemžēl nebūs. Šogad dalība apstiprināta 35 tirgotājiem. Zivju pārdevēji paši gan nav interesējušies, taču, ņemot vērā pērnā gada ieteikumus, esam viņus uzrunājuši, un daži ir atsaukušies,» stāsta I. Lujāne. Viņa sola, ka varēs iegādāties dažādas zivis. Cik daudz un cik dažādos veidos tās būs pagatavotas, pagaidām esot grūti spriest. Dalību apstiprinājusi mobilā zivju kūpinātava, kas kūpināšot asarus, lašus un to vēderiņus, kā arī foreles. Par simbolisku samaksu ikviens varēs nokūpināt līdzi paņemtās  zivis. Savukārt par nomakšķerētajām vimbām pirms to kūpināšanas parūpēšoties šefpavārs Atis Zgirskis, kurš par godu svētkiem ir izstrādājis īpašu Bauskas recepti vimbu kūpināšanai.

Vimbu svētki šogad sakrīt ar kristīgajām Liedienām. «Kālab jāpretstatī laicīgais pret kristīgo? Vai cilvēkam jāraujas pušu, lai pagūtu gan pie dievgalda pieiet, gan svētkus izbaudīt?» savu sāpi portālam uztic baušķeniece Velta. 

I. Lujāne akcentēja, ka Bauskas kultūras centrs šajos svētkos nav vēlējies aizskart kristiešus un viņu vērtības vai izjaukt plānoto dienas ritumu. «Pasākuma datums, 21. aprīlis, izvēlēts, vadoties pēc pirmā pasākuma gada, kad Vimbu svētki norisinājās svētdienā, 16. aprīlī, atzīmējot Pirmās Lieldienas. Arī šogad programmā esam iekļāvuši latviskas Lieldienu tradīcijas,» skaidro I. Lujāne.

Viņa atzīst, ka sarīkojuma mērķis ir pavasarī radīt svētkus visai ģimenei, lai kopīgi atpūstos un pavadītu laiku, iesaistoties dažādās izglītojošās nodarbēs. «Organizējot pasākumus, nav iespējams pielāgoties ikvienam potenciālajam apmeklētā-jam – lai arī svētki noris brīvdienā, citiem tā ir darba diena,» teic Ilze Lujāne un piebilst, ka Vimbu svētki Bauskas novadā 21. aprīlī nav vienīgais sarīkojums – Lieldienas tiks atzīmētas arī Dāviņos, Codē un Vecsaulē.

Bauskas mednieku un makšķernieku biedrības (BMMB) domes priekšsēdētājs Valērijs Gabrāns novēl Vimbu svētkiem saglabāt savu veidolu, akcentējot izglītojošo saturu, piesaistot jaunāko paaudzi un mudinot to aktīvi līdzdarboties vides un dabas saglabāšanā. «Šie svētki makšķernieku vidū ir pastāvējuši jau gadu desmitiem, viņiem ir prieks dalīties ar sabiedrību, stāstīt, ka viņu hobijs nestāv pats par sevi, bet tā ir vesela kustība. Arī BMMB veic aktivitātes, lai piesaistītu jauno paaudzi – bērni līdz 15 gadu vecumam aicināti pievienoties pieredzējušiem makšķerniekiem, kam iegādāta licence. Vimbu svētki ir devuši pienesumu šādam pagriezienam, ka mēs kā biedrība nevēlamies novecot, bet gan piesaistīt jaunus biedrus,» akcentē Valērijs Gabrāns.

Biedrības izpilddirektors Māris Vaitekūns stāsta, ka pagājušajā gadā uz svētkiem atbraucis kāds paziņa no Jelgavas. «Viņš bija sajūsmā par copi. Pie jums šitā ķeras vimbas!» jelgavnieka pārsteigumu raksturoja M. Vaitekūns, reizē atklājot, ka viesis priecājies gan par lomu, gan par patīkamo gaisotni, kas tikusi nodrošināta sarīkojuma laikā, un gandarīts atzinis, ka noteikti braukšot atkal. M. Vaitekūns ir drošs, ka zivju mūspuses ūdenskrātuvēs ir pietiekamā  daudzumā un tās spējot noķert jebkurš.

Baušķeniece Inga Ūbele  par pasākumu saka: «Ir pa foršo! Patīk visām paaudzēm – gan bērniem, gan vecākiem, gan vecvecākiem!» Viņa ir pārliecināta, ka jebkurš pasākums, kas popularizē Bausku, ir atbalstāms. «Varbūt kādam šķiet, ka ir kaut kas par naivu vai par banālu, vai spēļu par daudz, vai vēl kaut kas, tas ir katra viedoklis,  bet manā uztverē šī ir pati labākā reklāma Bauskai,» pārdomās dalās I. Ūbele.

Pasākuma programmu skatīt ŠEIT.

Pievieno komentāru

Komentāri 21

vaļera

Smailītes jau sen ***uskas na uļice Bauskas tā ka nav ko atdot, nu nav, nu nav.

pirms gada, 2019.04.14 12:17

vaļeras čoms

Aizmirstiet smailes, dzeriet alu, ēdiet vimbas un slavējiet Nambu-Jambu.

pirms gada, 2019.04.14 12:19

liekēdis vaļera

Nāciet, ēdiet, dzeriet, pļū..et, vem..t, viss ir iekļauts.

pirms gada, 2019.04.14 12:43

Pļumpa-pā

Bauska kā viemēr izceļas, Lieldienās iesper Vimbu svētkus, Līgo svētki par naudu, pilsētas svētki par naudu un nekādas problēmas nacionālim Dūmiņam un zemniekam Jātniekam

pirms gada, 2019.04.14 20:16

Žanis

Vimbēdāju miests ir pārvērties par festivālu karalisti. Jau šo svētdien galvenā vimba ar savu svītu mēģinās iedzīvināt šo vispārpieņemto mītu.

pirms gada, 2019.04.15 06:51

Asaris

Vimbēdājiem galvenais,lai ieeja par baltu velti, lai spīd saule, lai puto alus, lai asaka ir, ko nolaizīt, lai leijerkaste dresē pareizos ritmus, lai ir pudurs, kur atbrīvoties, lai ir platforma, kur pagānīties...

pirms gada, 2019.04.15 07:42

BKC

Mēs esam unikāla komanda, mūsu unikalitāte ir neatkārtojama!

pirms gada, 2019.04.15 08:18

A-VIMBA-E

Oooo, kas var būt labāks par vimbām ar zāļu ražotāju pārpalikumu piegaršu!

pirms gada, 2019.04.15 08:24

Kultūras centram

Paskatieties publicētajā informācijā par pasākuma norisi .....2017. gads .... Sacensību sākuma un beigu laiks atšķirīgs nolikumā un bkc informatīvajā ....kaut kādā haļava ... Nevērība
.

pirms gada, 2019.04.15 09:24

Šķīstais

Gavilēsim par godu Kristus augšāmcelšanās faktam un reizē slaktēsim, guni kursim, cepināsim Kunga sniegto velti -vimbu. Kāds upurē sevi, kāds jēru, mēs vimbu. Lai gods un slava Tev Vimba!

pirms gada, 2019.04.15 13:25

zinātājs

Klīst runas, ka zivju aizstāvju biedrības aktīvistes svētku laikā rīkošot piketu par vimbu ķeršanas un ēšanas aizliegšanu.

pirms gada, 2019.04.15 18:01

!

Ceru, šogad varēs kādu vimbu arī nobaudīt un tiks piedāvāta iespēja iegādāties!

pirms gada, 2019.04.15 19:07

,

Cerēt,gribēt nav kaitīgi :-)

pirms gada, 2019.04.16 07:10

Hei

Izbazūnē pa visu Latviju, bet pūlim tur nav ko darīt. Pa lielam izstaigā, iebāz degunu kādā teltī, palūko tirgotāju piedāvājumu, paklausies mūzikas ritmus un prom.

pirms gada, 2019.04.16 07:15

Emiljēns

Pūlis tur būs jebkurā gadijumā, tas nekas, ka viņam tur nebūs ko darīt.

pirms gada, 2019.04.16 07:51

Ginters

A copmaņiem gan kruta, var iemērkt kātu par velti, var relaksēties upes krastā, var ietusēt ar pārējiem vimbeniekiem, var ķemermiestiņu trekterēt, var zvīņām pārklātu dzīvotni izvilkt, var iesmiet par pūli.

pirms gada, 2019.04.16 08:15

Jehovas liecinieks

Ceru, ka pasākuma norises laiks ir saskaņots ar debesu domes priekšsēdētāju Cebaota tētiņu, jo, apvienojot viņa ārlaulības dēla Ješua ben Josifa miesas augšāmcelšanās dienu ar zivju bendēšanu, bez debesu svētības,var sanākt pamatīgas nepatikšanas, nokļūstot viņā saulē un stājoties taisnās tiesas priekšā.

pirms gada, 2019.04.16 09:57

Prognoze

Rāda, ka būšot ilgi gaidītais lietus, cerams, ka negāzīs ar spanni, citādi svētki tūtē..

pirms gada, 2019.04.16 13:03

Vietējās ziņas