Vīnogu audzētājs izstādei gatavo 61 šķirnes ķekarus 4

Bauskas novada vīnogu audzētājs Gatis Kužums šonedēļ uz ikgadējo vīnogu izstādi Dabas muzejā Rīgā vedīs 61 šķirnes ķekarus no savas kolekcijas.

Kopumā viņa ģimenes piemājas dārzā Ceraukstes pagastā aug 220 šķirnes, 80 no tām jau ražo. Patlaban ir karstākais rudens darba laiks – ik pa stundai nedēļas nogalē dārzu apmeklē cilvēki, kas nogaršo ogas un izvēlas savam dārzam stādus, pēc kuriem brauks pavasarī.
 
Dāmām tīk gaišās muskata vīnogas, bet dažas gardākās galda šķirnes vēl nemaz nav īsti gatavas, stāsta Gatis, izrādot pārdomātās rindās sastādīto kolekcijas dārzu. Ogu blīvajos ķekaros viz dažādu toņu zaļš un dzeltenzaļš, violets, tumšzils un bordo. Saimnieks sauc citu par citu krāšņāku vārdu – Krievijas un Ukrainas selekcionāriem patīk skanīgi nosaukumi. Ir pašu slavenākā selekcionāra Gunvalda Vēsmiņa šķirnes.

Gatis lauka stādījumu bildes šoruden ielicis interneta vietnē «Facebook» un saņēmis atsauksmi no Ukrainas izdevuma «Hersonskij Dačņik» («Hersonas Vasarnieks»). «Redaktors lūdza, lai viltīgais ziemeļnieks atklāj, kā piesaista sauli, glabā zemes mitrumu,» smejas dārzkopis, «pēc tam atsūtīja veselu krājumu izdevuma numuru ar padomiem, kā labāk audzēt vīnogas.» Kužuma dārzā ir šķirne 'Jubiļej Hersonskovo Dačņika', tātad Hersonas vasarnīcu iemītnieku jubileja, kā arī viena no Luganskas. «Stāds ir no kara zonas, varbūt sākotnējais jau aizgājis bojā, bet pie manis augs,» noteic ceraukstietis.
 
Gata galvenais jaunums ir pirmā raža paša selekcionētai vīnogu šķirnei, kas gan šovasar neesot tāda, kā gaidīts. «Laikam būs jāslīcina pirmie kucēni,» atzīst dārzkopis, skaidrojot – vēsais laiks stādu ziedēšanas procesā neļāva pareizi apputeksnēties, nācies cīnīties ar miltrasu, ko mēnesi pirms novākšanas apkaro ar 10% dzeramās sodas šķīdumu ūdenī. Toties izdevies pamēģināt, kā īsti negatavās ogas izžūst par rozīnēm – saimnieks aizgriezis dažus ķekarus un turpat vīnogulājos arī atstājis, tagad var nogaršot gluži dabiskas rozīnes.

Dārzkopja dzīvesbiedre Kristīne Arnava stāsta, ka pati un kaimiņienes novērtē enerģijas lādiņu, ko saņem no katra apēstā vīnogu ķekara. Vīnu konkursā šogad piedalīsies četri Kužumu gatavotie vīni, viens no tiem – no šķirnes 'Dzelzsbetons'. Tā savu vārdu ieguvusi, pateicoties lielajai sala izturībai un neuzņēmībai pret slimībām. Salcietīgākā Gata dārzā ir šķirne, kas izturēs mīnus 47 grādu aukstumu.
 
G. Kužums vīnogas audzē arī divos atklātā lauka stādījumos no vairāk nekā 3000 stādiem. Mežotnes pagastā stādi aug speciālā metāla profilu un stiepļu režģī ar iespēju pacelt vai nolaist ķekarus. Konstrukcija iegādāta Polijā. Zeme te noklāta ar ģeotekstilu, kas ne tikai novērš nezāļu augšanu, bet arī savāc vairāk siltuma un saglabā ogas tīras.

«Tāda tehnoloģija man Latvijā ir vienīgajam,» saka G. Kužums, «pats izprātoju, kā labāk lauku iekārtot. Lielākā raža Mežotnē gaidāma pēc diviem gadiem, Rundāles novada Saulainē pērn, trešajā gadā, novācām pustonnu no četrām rindām. Tas ir labs rezultāts.»

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Anniņa

Vot to es saprotu.
Gribu ar šo čali iepazīties tuvāk.

pirms 5 gadiem, 2015.09.22 09:22

Evija

No šī kunga kolekcijas man ir 4 vīnogu stādi, rit 4tais gads un visas šķirnes dod ogas! Tikai šogad "uzmetās" kaut kāda sērga, laikam miltrasa.

pirms 5 gadiem, 2015.09.22 16:06

Arvīds

Tas ir normāli, jo arī man parastajām vīnogām ir uzmetusies miltrasa.

pirms 5 gadiem, 2015.09.24 10:25

Vietējās ziņas