VUGD Bauskas daļā demonstrē automašīnas dzēšanu

Bauskā, pie Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Bauskas daļas, VUGD kampaņā «Pareiza rīcība pēc ceļu satiksmes negadījuma» 22. septembrī notika auto dzēšanas paraugdemonstrējums.

Biežākie iemesli tam, ka transportlīdzekļos izceļas ugunsgrēks, ir problēmas transportlīdzekļa elektronikā, kā dēļ rodas īssavienojums. Tā cēloņi ir dažādi – piemēram, nodilusi izolācija, sakusuši vadi, jo ar maksimālu slodzi ilgstoši darbināta apkures sistēma; nekvalitatīvi veikts transportlīdzekļa remonts; neuzmanīga apiešanās ar uguni; gāzes iekārtas bojājums un smēķēšana; ļaunprātīga dedzināšana, stāsta Bauskas daļas komandieris Vadims Kuzmičs un no Jelgavas atbraukusī Viktorija Gribuste, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā.

Lielākoties VUGD izsaukumos nākas secināt, ka iedzīvotāji «krīt panikā», paši neprot dzēst mašīnu, neapdraudot sevi. «Cilvēki neizvērtē riskus – lielas liesmas, degšana tuvu degvielas tvertnei, kur jau ir sprādziena draudi. Karstumā var sprāgt arī riepas, ir daudz nianšu,» vērtē V. Kuzmičs un V. Gribuste. Praksē bijuši arī daži gadījumi, kad šoferi pašu spēkiem tikuši galā ar mašīnas degšanu, biežāk gan gruzdēšanu, vēl pirms ugunsdzēsēju-glābēju ierašanās. Katrs gadījums ir atšķirīgs, dažkārt ir tikai vadu gruzdēšana bez liesmām, ko, uzreiz pamanot, vieglāk apstādināt.
Nereti karstajā laikā mašīnas salonā gruzdēšana un degšana var sākties pat no saulē sakarsušas plastmasas vai stikla pudeles.
Pareiza darbību secība
Bauskas daļas pagalmā stāvēja norakstīts auto. Ugunsdzēsējs-glābējs (autovadītājs) ar septiņu gadu stāžu Arnolds Dāboliņš kopā ar komandieri V. Kuzmiču sāka demonstrējumu. Sadūmotā mašīnā atrodas šoferis, ko viņam šādā satraucošā situācijā darīt?

«Ja tas notiek braucot, noteikti jāstājas, jāizslēdz transportlīdzekļa aizdedze un nekavējoties jāizkāpj no tā. Durvis un logi pirms tam jāaizver, lai automašīnas salonā ieplūstošais skābeklis neveicinātu degšanu, nevis jācenšas tikt līdz mājām,» uzsver speciālisti. Vispirms pašam un pasažieriem jākāpj laukā, proti, jāparūpējas par savu drošību, tad jāzvana uz 112 un jāizstāsta, kas un kur ir noticis, lai palīdzība būtu ceļā, tikai pēc tam var skatīties, vai pats kaut ko var līdzēt mašīnai. Ja vieta nav labi pārredzama vai nevar nosaukt precīzu adresi, tad jānorīko kāds vai arī pašam jāsagaida ugunsdzēsēji-glābēji, lai viņi pēc iespējas ātrāk varētu ierasties notikuma vietā un sākt dzēšanas darbus.

Biežāk pieļautās kļūdas:
1.    Vispirms mēģina paši dzēst un tikai tad, ja neizdodas, zvana uz 112.
2.    Neizvērtējot situāciju un apdraudējumu, mēģina dzēst ar ugunsdzēsības aparātu.
3.    Atstāj vaļā durvis, attaisa līdz galam vaļā motora pārsegu, kas veicina skābekļa piekļuvi un ugunsgrēku.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas