Zaļā partija pieprasa aktīvāku VARAM rīcību Zemgalē izlieto bīstamo ķīmisko atkritumu likvidēšanā 8

Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas (VARAM) un tās pakļautībā esošā Valsts Vides dienesta (VVD) darbību imitējošā bezdarbība saistībā ar Zemgalē ļaunprātīgi izgāztajiem ķīmiskajiem atkritumiem ir bezatbildība pret Latvijas iedzīvotājiem un noziedzīga pret mūsu dabu,  Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes priekšsēdētājs uzskata Edgars Tavars.

«Kad klajā nāca pirmie laboratoriski apstiprinātie dati par cianīda jonus saturošu bīstamo ķīmisko atkritumu nonākšanu Zemgales laukos plašā teritorijā, nekavējoties šim jautājumam un Zemgales ekoloģiskās krīzes novēršanas rīcības plānam vajadzēja nonākt Ministru kabineta darba kārtībā kā jautājumam numur viens. Tā vietā nedēļām ilgi notiek neizprotama čubināšanās pa VARAM, VVD un Jelgavas reģionālās vides pārvaldes kabinetiem, bet zemju īpašnieki un sabiedrība dzīvo neziņā, pārtiekot no skopām informācijas drupačām. Tāda mazā Černobiļa – mazāk zināsiet, mierīgāk gulēsiet?!» savu sašutumu pauž E. Tavars.
LZP uzskata, ka Zemgales lauku piesārņošana ir reģionāla mēroga ekoloģiskā katastrofa. 

LZP ieskatā, piesārņojuma areāla noteikšanai, sabiedrības un zemju īpašnieku apziņošanai, informēšanai un instruktāžai par rīcību, nonākot ar indīgo vielu saskarsmē, kā arī vides piesārņojuma radīto seku likvidācijai bija jābūt maksimāli operatīvai. «Tā vietā, lai atbilstoši pasaulē praktizētām civilās aizsardzības pasākumu normām, rīkotos nevilcinoties, meklētu labākos speciālistus un laboratorijas ārzemēs, veiktu teritorijas norobežošanu ar brīdinājuma zīmēm, iespējami ilgi piesārņojuma fakts tika noklusēts un slēpts no sabiedrības acīm. Vēlāk nāca aizbildinājumi par Latvijā neeksistējošām testēšanas metodēm, paraugu sūtīšanu uz ārzemju laboratorijām un ilgo atbilžu gaidīšanu. Tajā pat laikā no uzņēmuma «Biolars» ražotnes nākusī inde, infiltrējas gruntī, neatgriezeniski gandējot vidi,» norādīts LZP paziņojumā medijiem.


E, Tavars portālam norādīja, ka partija pieprasa vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) nekavējošu rīcību Zemgalē izlieto bīstamo ķīmisko atkritumu likvidēšanā steidzamības kārtā, veicot videi nodarītā kaitējuma noteikšanu, piesārņoto zemju sanācijas darbus un informatīvās kampaņas iedzīvotājiem par rīcību, nonākot pašiem vai dzīvniekiem saskarsmē ar šo vielu.

Jau vēstījām, ka maija beigās VVD inspektori un policijas darbinieki aizturējuši vides piesārņotāju, kurš Zemgalē ceļmalas nolējis ar indīgu šķidrumu. Pēc divu dienu novērošanas, VVD Jelgavas reģionālā vides pārvalde kopīgi ar VP darbiniekiem aizturēja vides piesārņotāju, kas no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījis ceļmalas Bauskas, Rundāles, Iecavas un Jelgavas novadā vairāku kilometru garumā. Par konstatēto pārkāpumu sākts kriminālprocess.

Pēc VVD speciālistu sākotnējā vērtējuma, izlietais šķidrums satur cianīdjonus un tā izcelsme ir Olaines ķīmiskā rūpnīca «Biolars». Reaģējot uz notikušo, VVD ir izdevis lēmumu - brīdinājumu par AS «Olaines ķīmiskās rūpnīcas «Biolars»» darbības iespējamo daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu.


Pievieno komentāru

Komentāri 8

prātnieks

Tas ir šaut vides aizsardzības mininistram? Kurš un kas tad vadīs to novadu ''reformu'' ? Ko bāžieties ar tām indēm - tā reforma ir svarīgāka... Variet droši elpot un dzert to saindēto aku ūdeni līdz zvanīs kapliču zvani? Tur naudiņa visiem : zārciniekiem, pavadītājiem, nesējiem, racējiem, puķu tirgotājiem...

pirms gada, 2019.06.12 13:18

cik tālu neaizprātosies

ja sieva tev no rīta tāda vēsa, arī tur tu varētu vainot novadu reformu, jo kā nekā šai vairāk prātā, vai būs vēl krēsls novada domē

pirms gada, 2019.06.12 20:34

Gandris

biolars vienmer ir bijis zalzemnieku sponsors,tagad zalie komunisti splauj uz biolaru , kura naudu vienmer ir nemusi

pirms gada, 2019.06.12 16:31

Zirgs

Kaut kā bija no Zaļajiem " bija pilnigs absolūts klusums laikā kad jūrmalā pec ugunsgreka nelegālie atkritumi atdadās milzigā daudzumā! Bet tad tak saviejie bija pie teikšanas ar Koļehovu prekšpusē!
Tavar,ej pamēz kūtiņas, ja vispār zini kā govs izskatās! Tavs laiks ir beidzies uz neatgriešanos...

pirms gada, 2019.06.12 17:19

Zinis

Pie auto avārijas izlijis spainis benzīns ir vides avārija, vajag mazgāt, neitralizēt un tā tālāk. Tāpat mežā izmesta auto riepa ir šausmīgs vides piesārņojums. Šoreiz viss ir klusu, visiem mutes aizbāztas un rokas sasietas. Korupcija vislielākā mērā.

pirms gada, 2019.06.12 19:53

papildus prātnieks

Nav pareizi - svarīgāk ir novadu ''reforma'' - tos ķīmiskos mēslus mēs Rīgā neredzam... ( nesaožam): veiksmi vizītēs pie dakteriem un vai zārciniekiem...

pirms gada, 2019.06.12 20:17

P

Vieni pieprasa,tie otrie pasūtīs,tālāk kā bībelē.

pirms gada, 2019.06.13 12:19

Vietējās ziņas