Zemeņu audzētāji gaida lietu

«Bauskas Dzīve» pirmdienas rītā devās uz Bauzes tirgu Bauskā, lai iepazītu zemeņu tirgus situāciju. Ogu audzētāji un pārdevēji atzina, ka zemenēm svarīgs ir mitrums, bet pašlaik – liels karstums bez lietus.

Ap plkst. 9.30 Bauzes tirgū «Bauskas Dzīve» manīja vien piecus zemeņu pārdevējus. Iespējams, viņu tik maz ir tādēļ, ka pirmdienās tirgus parasti nestrādā, taču pirms svētkiem tas darbojas. Zemeņu pārdevēji atzīst, ka lieli viņu konkurenti ir lielveikali un tirgotavas pie tiem.

Maija Bula atbraukusi tirgot zemenes no Gailīšu pagasta Uzvaras. Viņa atzina, ka šajā sezonā zemenes ir vidēja izmēra. «Sausā laikā oga izžūst. Dēls izveidoja dziļurbumu, tagad ir sava laistīšanas iekārta. Nākas secināt, ka šajā karstajā laikā, jo netīrāka oga un vairāk nezāļu, jo vairāk ēnas ir zemenei,» atzina M. Bula. Viņa teic, ka zemenes ziedējušas skaisti, taču šogad ir daudz kaitēkļu, pagājušajā gadā bijis vairāk ogu, varēja lasīt daudz.

Tirgotavā pie Maijas Bulas iespējams lielākās zemenes iegādāties par 3,50 eiro, bet mazākas par 2,50 eiro kilogramā. ««Ievārījuma» jeb mazās ogas negrib pirkt. Ar klientiem ir slikti, jo lielveikali «paņem» visus klientus. Cilvēki kļuvuši slinki, lai nāktu uz tirgu, un viņi īsti nesaprot, vai tirgū atrodamais vairs ir vietējais produkts,» pārdomās dalās Maija Bula, kura zemenes audzē sava atvaļinājuma laikā.

Lauma Briņķe uz tirgu bija atbraukusi no Dāviņu pagasta «Pelēķu» mājām. Viņa atzina, ka zemenes ziedēšanas laikā auga skaisti, jo bija lietus un mitrums: «Kad beidza ziedēt un sāka ražot, kādu mirkli bija viss kārtībā, bet sausumā un karstumā zemenes sāk vīst. Jāgaida lietus,  citādāk ogām būs gals.» L. Briņķes saimniecībā nav pieejamas laistīšanas iekārtas.

 «Darbdienās klientu ir mazāk, bet šajā pirmdienā, iespējams, cilvēki nezināja, ka tirgus ir atvērts,» saka L. Briņķe. Viņas zemeņu stendā ogas var iegādāties, sākot no 2,50 eiro līdz 3,50 eiro kilogramā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, zemeņu šogad esot mazāk. Lauma ogas audzē gan pašu patēriņam, gan tirgum. «Tad, kad bija cena lielāka par importa zemenēm, tad klientu bija mazāk, bet, līdzko cena nokritās zem importa preču tirgotāju cenas, tad pērk labāk. Cenu ziņā viņi ir konkurenti, bet klients tomēr skatās, vai tas ir vietējais produkts,» saka L. Briņķe.

Zemeņu audzētāja Brigita no Bauskas atklāja: «Šogad prognozēju vidēja izmēra ogas. Ceram uz lietu. Tās zemenes, kas ir zem plēves, tām ir pietiekami daudz mitruma un aug labi, bet lielā svelme neko labu zemenēm nedod.» Audzējot ogas tirgum labu laiku, tāpēc esot savi pircēji, kas jau ņemot pa kastītei. Zemenēm trūkst ūdens, tāpēc tās neesot tik saldas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas