Zemeņu laiks rit pilnā sparā

Stelpietis Kristaps Stallītis zemenes audzē savā piemājas saimniecībā «Timuki». Viņaprāt, šogad nav labākais ogu gads – ir par sausu, arī aukstums ražu aizkavējis, turklāt pašreizējā cena tirgū neesot tāda, kādu gribētos. K. Stallītis izmantojis agrotīklu, lai stādi augot neapsalst.

Ne mitrums, ne maijvaboles, ne kurmji neesot bijuši augšanas sabiedrotie. Viņš ogas pārdod par 3,70 eiro kilogramā. Cena tirgū krītoties teju katru dienu, un arī K. Stallītis to samazina. Polijas zemenes var iegādāties par aptuveni 2,50 eiro kilogramā, ko daudzi labprāt dara. «Ievestās zemenes ir lielākas un lētākas, pircēji grib skaistas ogas, tāpēc tās pērk. Tie, kas priekšroku dod vietējai precei, izvēlas Latvijā briedušas ogas,» stāsta saimnieks.

Kurmenes pagasta saimniecībā «Avotiņi» zemenes audzē Kondrātu ģimene. Agris Kondrāts atzīst, ka ir dažādas tehnoloģijas un metodes, kā zemenes ātrāk izaudzēt, taču «Avotiņos» tās netika segtas ne ar plēvi, ne agrotīklu. «Polka» un «Sonāte» aug braši, aukstums, tās nav skāris. «Ogas tikai nesen nogatavojušās, raža būs atkarīga no laikapstākļiem – ja viss būs līdzsvarā, guvums būs labs,» stāsta A. Kondrāts. Saimnieks piebilst, ka viņam esot jauns zemeņu stādījums – ogas te augot tikai otro gadu. Uz tirgu tās netiek vestas, jo ģimenei ir pastāvīgie klienti. Ja raža lielāka, nekā plānots, tiek meklēti citi preces realizācijas veidi.

«Mūs ietekmē arī importa zemenes. Daudzi nesaprot, kāpēc iegādāties Kurmenē augušās ogas, ja var ēst no Polijas atvestās. Mēs ar sievu esam pierādījuši, ka mums ir kvalitatīvas vietējās zemenes. Sava vieta ir jāiekaro, jo neesam vienīgie, kas audzē zemenes,» skaidro A. Kondrāts. Cena tiekot piemērota tirgum – pirmās maksājušas no četriem līdz pieciem eiro, pēcāk cena samazināta aptuveni par diviem eiro. Zemeņu vērtība atkarīga arī no pieprasījuma.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas