Zemes stundā izslēgs apgaismojumu

Zemes stunda ir viena no lielākajām vides kustībām pasaulē un dalība tajā ir simbolisks rīcība, lai kopīgi paustu atbalstu plašākām pārmaiņām. Pasaules Dabas Fonds aicina sestdien, 28. martā, plkst. 20.30 piedalīties Zemes stundā savās mājās, izslēdzot vai iespējami samazinot apgaismojumu uz vienu stundu.

Pasaulē lielākajai vides kustībai pievienosies arī mūspuses pašvaldības. Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Pinne apstiprināja, ka Bauskas novads, atsaucoties uz Pasaules Dabas Fonda aicinājumu,  piedalīsies minētajā akcijā un 28. martā no plkst. 20:30 līdz 21:30  Bauskas pilsētā tiks izslēgts ielu apgaismojums.

Saskaņā ar Rundāles novada pašvaldības izpilddirektora Aigara Sietiņa sniegto informāciju, novadā 28.martā Zemes stundā no plkst. 20.30 uz stundu būs izslēgts apgaismojums vairākās vietās  – Pilsrundālē mājtirgus laukumā, pie Pilsrundāles vidusskolas, Saulainē pie PII  «Mārpuķīte╗ un pie Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālās struktūrvienības.

Pēdējos pāris gadus Iecavā tika rīkots Zemes stundas pasākums, kas bija Iecavas jauniešu centra iniciatīva, arī šogad tāds bija plānots. Taču, ņemot vērā esošo situāciju valstī, pasākums, diemžēl, bija jāatceļ. Izslēgt ielu apgaismojumu sestdien Zemes stundā Iecavas novada pašvaldība neplāno, bet aicina ikvienu, esot mājās, simboliski vismaz uz brīdi apgaismojumu un elektroiekārtas izslēgt, skaidro Diāna Goldmane, Iecavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste.

Pasaules dabas fonds aicina iepazīsties ar 10 ieteikumiem atbildīgai laika pavadīšanai šonedēļ, gaidot un piedaloties Zemes stundas akcijā:

1. Izslēdz gaismu Zemes stundā! 28. martā plkst. 20.30 vienu stundu pavadi sveču gaismā, lai simboliski paustu nostāju par dabas daudzveidības saglabāšanu un aizvien pieaugošām citu vides jautājumu aktualitātēm! Zemes stunda var būt laiks individuālām pārdomām un sarunām ģimenes lokā. Noklausies dziesmu World On Our Shoulders a capella grupas Latvian Voices un draugu koru izpildījumā, pievieno savu balsi planētai un iestājies par dabu, parakstoties ej.uz/balssplanetai! Dalies ar savu Zemes stundu sociālajos tīklos!

2. Dodies dabā atbildīgi! Pastaigas svaigā gaisā var uzlabot gan fizisko, gan garīgo pašsajūtu. Daba mostas, un šis ir īstais brīdis, lai izpētītu tuvējo apkārtni vai dotos pārgājienā citviet. Dabas aizsardzības pārvalde iesaka izvēlēties mazāk populārus apskates objektus. Kopā acinām būt atbildīgiem pret līdzcilvēkiem un dabu! Ņem līdzi arī maisu, velc cimdus un pacel atkritumus! Atceries – dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!

3. Iedvesmojies, neizejot no mājas! Pagatavo tēju, iekārtojies ērtā krēslā un piedzīvo mūsu planētas dabisko skaistumu iespaidīgajās Netflix dokumentālajās sērijās Our Planet, kas tapušas sadarbībā ar WWF un vēsta par klimata pārmaiņu sekām. Baudi krāšņus dabas skatus arī sērijās Night On Earth un Planet Earth vai iegrimsti sen kārotas grāmatas pasaulē.

4. Sarīko spēļu turnīru! Noslauki putekļus no iecienītākajām galda spēlēm vai spēlē tās internetā, piemēram, pdf.lv sadaļā “Testi & spēles”. Laiks improvizēt – īpaši bērniem patīk izdomāt, gatavot vai zīmēt spēles. Pavadi dienu draudzīgā konkurencē ar saviem mīļajiem!

5. Atbrīvo laimes hormonus! Atskaņo savu iecienītāko podkāstu, audiogrāmatu vai plejlisti. Izmanto laiku, lai ievērotu ilgtspējīgāku un veselīgāku dzīvesveidu – dodies pastaigā, skrien un izmēģini vingrojumus, kas tev sagādā prieku! Sportam smelies idejas internetā, izmēģini tiešsaistē piedāvātās sporta nodarbības!

6. Iestādi augus! Garšaugu audzēšanai uz virtuves palodzes ir vairāki ieguvumi – zaļumi ir vienmēr svaigi un tie atsvaidzina arī interjeru. Veic pavasara darbus piemājas košumaugu dārziņā!

7. Ceļo un apmeklē muzejus! Laiks izmantot virtuālās tūres pasaules poulārāko muzeju ekspozīcijām un izstādēm, kuru labs apkopojums atrodams, piemēram, vietnē washingtonpost.com/travel, un iepazīt arī pašmāju kultūras notikumus (izstādes, grāmatas, koncertus) galvaspilsētas #Ēkultūra piedāvājumā.

8. Vēro pavasara vēstnešus – putnus! Durbes jūras ērgļu ligzdā 12. martā tika novērota pirmā ola, ko šobrīd cītīgi pieskata ērgļu pāris Milda un Raimis. Ielūkojies šo reto putnu ikdienā dabasdati.lv un, iespējams, arī tu sajutīsi koku galotņu vēja brāzmas vai apmeklē savai mājvietai tuvāko putnu vērošanas vietu (meklē to birdingplaces.eu)!

9. Gatavo un sniedz priekšmetiem otru elpu! Iegūsti jaunas prasmes – pagatavo kopšanas un tīrīšanas līdzekļus, piešķir otru elpu kādam priekšmetam! Ziedo nevajadzīgās lietas! Iedvesmojies Zero Waste Latvija Facebook diskusijās!

10. Vakariņo sveču gaismā! Īstais laiks, lai iemācītos pagatavot kādu īpašu, dabai draudzīgu recepti. Izmēģini jaunu veģetāru ēdienu no vegus.lv, esi radošs un pagatavo gardu maltīti no ēdienu atlikumiem – apmeklē zalabriviba.lv sadaļu “Ar cieņu par pārtiku”! Ilgtspējīgu jūras velšu ēdienu gatavošanai izmanto Pasaules Dabas Fonda Zivju gidu (meklē to pdf.lv sadaļā “Zivis”).

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas