Zemessargi apgūst ēku ieņemšanu un mācās neitralizēt pretinieku apdzīvotā vietā

Kārtējais Zemessardzes 53. bataljona kājnieku rotas mācību posms, šoreiz apgūstot kaujas apdzīvotā vietā elementus, noslēdzies Iecavas novada Zālītes poligona ēkās.

Zemessargu mācības notiek katru otro nedēļas nogali. Kaujā apdzīvotā vietā piedalījās arī Bauskas novada Pašvaldības policijas un Valsts policijas darbinieki. Pirmā nodarbība notika Gailīšu pagasta Uzvarā, vēl viena sagatavošanās bija Iecavas novada Zālītes poligonā, bet 11. un 12. maijā Zālītē notika arī ieskaites nodarbība.

Svētdienas, 12. maija, rītā Bauskas 53. bataljona zemessargu uzdevums bija ieņemt ēku Zālītes poligonā, sašaujot visus mērķus un neitralizējot divus aktīvos pretiniekus, kuru lomās bija Zemessardzes virsseržants Guntis Macpans un regulārā dienesta karavīrs Kristaps Zvaigzne. Ieskaites procesu vēroja 53. bataljona komandieris Elmārs Popakuls.

Munīcija šoreiz bija arī fiziski jūtama – izmantoja peintbola ieročus un munīciju, kā arī «Airsoft» un dūmu granātas – pirmās sprāgstot izmētāja apkārt plastmasas šķembas. Tie, kam nepaveicās,  jau otrajā dienā demonstrēja nobrāzumus, kādi rodas pēc šādas munīcijas trāpījuma, ja ķermenis nav nosegts.

Pirms uzbrukuma sekoja kaujas pavēle, kuras laikā zemessargi precizēja informāciju, ko saņēma no sava nodaļas komandiera, kā arī instruktoru padomus, un tad viņi devās ieņemt ēku.

Filmās redzētais, dzirdētais un pirms tam izmēģinātais nebūt neļāva pilnībā izprast, ko nozīmē reāli uzmanīties no pretinieka trāpījumiem un perfekti sadarboties komandā. Pirmais mēģinājums bija
neveiksmīgs – jau pirmajam cīnītājam, kurš parādījās durvīs, bija divi trāpījumi. Turpinājumā pārvietošanās pa ēku notika ļoti lēni, un pirmā stāva hallē brīdī, kad nometa granātu, lielākā daļa izbrīnīti palika stāvot. Instruktori lēma ieskaiti vēlreiz atkārtot.

Otrajā mēģinājumā pirmajā stāvā kustība vēl aizvien bija diezgan lēna, bet otrajā stāvā zemessargi sevi parādīja no labās puses, beidzot neitralizējot arī abus instruktorus. Noslēgumā gan bija vēl dažas nepatīkamas kļūmes, bet tas kopumā ļāva saprast, cik patiesībā sarežģīts, nepārtrauktu uzmanību prasošs ir šāds iebrukums ēkā.

53. bataljona komandieris E. Popakuls informēja, ka jau 18. maijā zemessargi darbosies Traktordienā Dāviņu pagastā. Mācības turpināsies –, iespējams, viens no posmiem notiks Bauskā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas