Zemgales līdzenuma ainavā žilbina spoža baznīcas smaile 23

Mežotnes baznīcas tornis pēc 77 gadiem atguvis savu smaili. Ar celtņa palīdzību pirmdien, 19. aprīlī, spice novietota uz februārī liktā dievnama kupola. Zemgales līdzenuma ainavā tagad ir vēl viens pieturas punkts, šobrīd gan vēl tikai lūkojams no ārpuses, bet arī tas ir ko vērts, jo viena no sakrālās celtnes galvenajām daļām šajā mirklī burtiski mirdz pa gabalu.

«Man kā projekta vadītājai bija ļoti saviļņojoši skatīties, kā torņa smaile virzījās saulainajās debesīs. No projekta pirmsākumiem, kamēr tika nonākts līdz tehniskajai daļai, pagāja pieci gadi. Tehniskais projekts tapa 2016. gadā, pēc tam gaidījām, kurā iniciatīvā ar to varēsim iekļauties. Priecājāmies, ka tikām atbalstīti Latvijas–Krievijas pārrobežu programmā kā pieguļošais reģions. Tik ilgi esam strādājuši un beidzot tam ir rezultāts! Šis ir milzīgs ieguldījums Rundālei kā tūrisma galamērķim, «Covid-19» situācija parādīja, ka mums intensīvi ir jādomā par papildus piesaistes punktiem, lai tūristus te noturētu ilgāk,» teic Rundāles novada domes attīstības nodaļas vadītāja Laura Ārente. Viņa neslēpj, ka šis ir emocionāls brīdis arī vietējiem iedzīvotājiem.

«Baznīca 77 gadus ir stāvējusi bez torņa, es kā bērns braucu garām un vienmēr pētīju, kas tās par viduslaiku drupām. Tolaik vecākiem es gan skaidrojumu neprasīju. Sākot strādāt Rundāles novada domē, vēsturi pamazām sākām celt saulītē. Mežotnes dievnams Latvijas laikā bija kārtīgas, turīgas draudzes simbols. Pēc Pirmā pasaules kara bombardēšanas, vietējā draudze bija tik bagāta, ka varēja atļauties slavenā arhitekta Kārļa Bikšes  projektu. Viņš ir arī baznīcas barokālā torņa autors, kuru var uzskatīt par lepnās Mežotnes draudzes simbolu,» stāsta L. Ārente.

Pašlaik Mežotnes baznīcas torņa atjaunošanas darbi tuvojas nobeigumam. Līgums, kas noslēgts ar vietējo būvnieku SIA «Kvintets–M», ir spēkā līdz šī gada 18.jūnijam. Rundāles novada pašvaldības būvinženieris Ralfs Simanovičs pastāstīja, ka dievnama torņa fasāde ir pilnībā gatava, uzlikts kupols un pie tā piemetināta spice, turpinās galerijas apdares darbi ar titāncinku, starpstāvos ieklāta koka grīda, patlaban tiek uzstādītas kāpņu margas. Būtisku aizrādījumu celtniekiem no pašvaldības puses neesot.

Trīspadsmit metru augstā torņa spice tapināta SIA «Kvintets–M» ražotnē. «Būvniekam tā ir laba priekšrocība, ja ir iespēja pašiem izgatavot individuālu metāla konstrukciju,» vērtē R. Simanovičs. Viņš piezīmē, ka vienlaikus ar smailes novietošanu bija plānots uzstādīt arī vēja rādītāju ar baznīcas torņa atjaunošanas gadskaitli, taču tas nav izdarīts, bet tuvākajā laikā šis trūkums tiks novērsts.

Rekonstruētais tornis ļaus interesentiem apkārtni raudzīt teju no putna lidojuma. Skatu laukums iekārtots 27 metru augstumā.

«Skats patiešām fantastisks! Mūsu Zemgale nenoliedzami ir ļoti skaista! Lielupes rāmie loki, Viesturu ceļa mestie līkloči, Mežotnes pilskalna aprises, lauku ainavas – tas viss baudāms dažādos gadalaikos. Ja līdz šim visbiežāk gadījies skatīt ar dronu uzņemtos attēlus, tagad to visu varēs lūkot  pašu acīm. Ja jau mums Zemgales plānošanas reģions ir noteicis, ka Zemgales ainava ir  ļoti spēcīga vērtība, tad šis ir ieguldījums, lai mēs šo reģiona ainavu uzturētu. Baznīca noteikti ir kā Zemgales ainavas dominante,» pārliecināta ir L. Ārente.

Ļaudis gan grib zināt, kas īsti atjaunotajā celtnē atradīsies, kādam mērķim tā kalpos. L. Ārente paskaidro, ka tornī būs izvietota informācija gan par pašu dievnamu, gan materiāli būs par Mežotnes pilskalnu. Projekta ietvaros tapusi lielizmēra vizualizācija, kuru sagatavojis vjetnamiešu mākslinieks Kao Vjets. Vizualizācijā varēs lūkot, kāds ir bijis senais Mežotnes pilskalns ar visu senpilsētu. Tāda izmēra vizualizācijas materiāli šobrīd neesot nekur pieejami. L. Ārente ir droša, ka apmeklētājiem tā uzburs reālistisku ainu par to, kāda ir bijusi dzīve šeit 13. gadsimtā.  

Vienlaikus Mežotnes baznīcas tornī ekspozīcijā būs pieejami apskatei zemgaļu arheoloģiskie tērpi ar autentiskām rotām, kas nākuši no Mežotnes pilskalna, gan tuvākās apkārtnes. Tos darinājuši ceraukstieši Elīna Kūla Braže un Māris Braže. Brīvpiekļuvei būs noliktas tērpu detaļas, cilvēki, kuri vēlēsies, varēs ietērpties apmetnī, svārkos vai virssvārkā ar seģenīti un iejusties senlaiku zemgalieša ādā. L. Ārente pieļauj, ka «Covid» ierobežojumi būs mazinājušies un tāda aktivitāte būs pieļaujama.

Rundāles novada domes attīstības nodaļas vadītāja norādīja, ka katrā projektā tiek analizēta tūrisma plūsma. Biznesa forumi vietvarā norisinoties jau desmit gadu. Katru reizi Rundāles pils muzeja pārstāvji norādot, ka pilij ir tik daudz apmeklētāju, tālab jāmeklējot iespējas, kā viņus piesaistīt, kā noturēt šaipusē. Labajos laikos Rundāles pils muzejā ierodas ap 250 tūkstoši tūristu gadā, no tiem aptuveni puse ir individuālie ceļotāji.

«Tas ir 100 līdz 150 tūkstoši personu, tas ir milzīgs daudzums, kas var palikt šeit ilgāk, nakšņot, apmeklēt kafejnīcas, izmantot citu uzņēmēju piedāvātos pakalpojumus, nevis vienkārši tranzītā iebraukt un izbraukt. Piesaistes punkti ir nozīmīgi gan apmeklētājam, gan uzņēmējam. Ja atbrauks uz Mežotnes pilskalnu un pavadīs divas stundas tur un vienu  atjaunotajā tornī, arī tas jau dod papildus ieguldījumu. Tūrists izvēlēsies kaut kur šeit vai tuvējā apkārtnē nakšņot. Es ceru, jo vairāk šos punktus attīstīsim, kļūsim arī uzņēmējiem interesantāki. Varbūt kāds uzdrošināsies investēt arī aktīvās atpūtas piedāvājumos. Lauksaimniecība ir mūspuses uzņēmēju galvenā nodarbošanās un nav tādu, kuri uzdrošinātos investēt sezonāla rakstura nodarbēm,» situāciju ieskicē L. Ārente.

Tiesa šogad aktīvajā tūrisma sezonā atjaunotais dievnama tornis apmeklētājus gan nevarēs uzņemt. Ceturtdien, 22. aprīlī, Rundāles novada pašvaldība saņēmusi no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atbildi, ka Mežotnes baznīcas atjaunošanas otrās kārtas būvdarbiem valsts aizņēmumam ir sniegts pozitīvs atzinums.

Līgums ar būvnieku – SIA «Kaskāde-19» ir noslēgts un pēc nepieciešamo formalitāšu sagatavošanas darbi objektā varētu tikt uzsākti paralēli jau esošajiem, kurus veic SIA «Kvintets-M». «Te praktiski būs būvlaukums un nepiederošiem ieeja tajā būs liegta. Nākamgad gan pilnā apjomā varēs iepazīt vēsturisko celtni.  Tikmēr aicinu baudīt Mežotnes pilskalna takas, dabu un priecāties par paveikto no ārpuses. Skats jau šobrīd ir iespaidīgs,» tā L. Ārente.


Uzziņai
Mežotnes baznīcas torņa atjaunošana tiek veikta, Rundāles novada pašvaldībai īstenojot pārrobežu projektu «Ainava kā resurss: atbalsts jauniem pakalpojumiem un tūrismam Rundālē, Raunā, Ropšā» (RUNRARO).

Baznīcas torņa rekonstrukcijas kopējās izmaksas: būvdarbi  349 954,09 eiro  (tai skaitā PVN), kur 165 690 eiro ir Eiropas Kaimiņattiecību instrumenta finansējums, 9205 eiro valsts budžeta līdzekļi Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa «Eiropas teritoriālā sadarbība» programmas projektiem un 175 059,09 eiro ir Rundāles novada domes līdzfinansējums.

Rundāles novada dome ir pieņēmusi lēmumu par pašvaldības prioritārā investīciju projekta «Mežotnes baznīcas ēkas pārbūve II kārta» īstenošanu; projekts ir saskaņots apvienojamo pašvaldību (Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku) finanšu komisijā. Valsts aizņēmuma saņemšanai Rundāles novada dome šobrīd ir iesniegusi lūgumu VARAM atzinumam par prioritārā investīciju projekta  atbilstību teritoriālajai reformai un ir saņemta pozitīva atbilde.

Baznīcas otrās kārtas būvniecībai ir noslēgusies atklāta konkursa procedūra. Saskaņā ar procedūras rezultātiem būvdarbus paredzēts veikt par  662 498,91 eiro, t.sk. PVN

Pievieno komentāru

Komentāri 23

Dīvaini

Tāda dīvaina un strupa tā smaile, salīdzinot ar vēsturiskajiem foto. Tāpat arī dzeltenā krāsa - vai tā atbilst vēsturei?
Kāpēc galā nebūs krusts, kā tas bijis senāk? Tā tomēr joprojām būs baznīca, lai ko arī Laura tur neliktu iekšā.

pirms 23 dienām, 2021.04.23 14:37

Gaišais

Kāpēc nav krusta, no krusta nav jābaidas, lauku ļaudis.

pirms 23 dienām, 2021.04.23 15:42

Nesapratu

Ļoti jau plakana tā filozofija par torņa saistību ar 150 000 nakšņošanu. Arī raksts kopumā par plašo skatu, par to, cik naudas Kvintets nopelnījis, par zemgaļu brunčiem, kurus varēs vilkt visi, kam nav slinkums (kaut kā nehigiēniski gan izklausās), tikai ne vārda par to, kā tad tas tornis atjaunots. Vizuāli izskatās pēc jaunceltnes, kas rūpīgi nošpaktelēta un nokrāsota ar sintētisku krāsu. Arī torņa forma ar lielām nobīdēm no vēsturiskās. Kāpēc tā? Kāpēc par to klusējam?

pirms 23 dienām, 2021.04.23 20:20

Skolnieciņš

Kāpēc mūsdienu Latvijā nav neviena sentēvu Dievu (Latvju Dievu) tempļa? Pagāni jeb dievturi darbojas pagrīdē. Diemžēl mūsdienu Latvija kritiski un skeptiski raugās uz pagāniem. Valsts policijas acīs pagāni ir sektanti (sliktā nozīmē). It kā manā mīļajā Latvijā ir ticības brīvība, bet dažos gadījumos šī ticības brīvība ir uz papīra.
Ar cieņu, Skolnieciņš

pirms 17 dienām, 2021.04.29 08:04

varbūt

labāk vajadzētu priecāties par to, ka baznīca tiek atjaunota?

pirms 23 dienām, 2021.04.23 21:20

Hm

Problēma jau nav tajā, ka tiek atjaunota, bet KĀ tiek atjaunota. Nu, nedrīkst senās celtnes atjaunot ar "stroikas" metodēm un materiāliem. Atjaunot celtni tā, lai tā saglabātu vēsturisko "garšu" un arī apjumta un iestiklota neizskatītos pēc vakar celtas tankštelles, ir sarežģīti, taču iespējami. Mežotnes baznīcas torņa daļā šī iespēja diemžēl palaista garām. Vienīgā cerība, ka, ķeroties pie pārējās baznīcas, no šī tiks izdarīti vismaz kaut kādi secinājumi.

pirms 23 dienām, 2021.04.23 22:33

-> Hm

Cenšoties saglabāt vēsturisko "garšu", rezultātā jau esam vienkārši zaudējuši virkni vērtīgu ēku...

pirms 23 dienām, 2021.04.23 22:48

Hm

Nesapratu, kas ir tā virkne vērtīgo ēku, kas šādi ir zaudētas? Konkrēti kuras?

pirms 23 dienām, 2021.04.23 23:24

mans viedoklis

Tā kā tiek atjaunota pussabrukusi ēka, kurā kādreiz bijusi baznīca, tad nav par ko satraukties. Bet,ja tiktu atjaunota Mežotnes baznīca ar visām tās funkcijām, tad būtu pavisam cita runa. Cik saprotu, tad baznīca tur nekad nebūs, tad visas diskusijas ir liekas un nevajadzīgas. Izstāžu zāle vai saieta nams varbūt dažnedažāds, tam nav jābūt autentiskam Mežotnes baznīcai.

pirms 17 dienām, 2021.04.29 16:44

hmm

Kāds sakars Mežotnei ar kaut kādu tur Rundāli?!

pirms 23 dienām, 2021.04.23 22:14

rajona karte

Varbūt tomēr paņem karti un apskaties.

pirms 12 dienām, 2021.05.04 10:39

Inna

Blakus uzņēmējs nopelnīs!
Žēl par nocirstajiem kokiem un lielo piesārņojumu !

pirms 23 dienām, 2021.04.23 22:41

plenn

jaa, ta torņa smaile taada neparasta izskataas, salidzinajumaa ar apaksas kantaino torni, un kur krusts!??

pirms 23 dienām, 2021.04.23 22:50

Trotuārijs

Tur virs seno zemgaļu kultūrslāņa tiek bruģēts trotuārs? Šiki.

pirms 23 dienām, 2021.04.23 23:27

Ko var ņemties

Nu smuki taču sanāca. Vai labāk bija sadrupušais tornis? Kaut kā pēc komentiem izskatās, ka labāk bija nedarīt neko

pirms 22 dienām, 2021.04.24 08:05

kancele

Kutūrvēsturiskie pieminekļi ir jāatjauno autentiski! Kāpēc tas nav izpildīts?Kāpēc Okmanis nav to ievērojis?

pirms 22 dienām, 2021.04.24 08:37

Rundālē Kvintets ir pietiekoši nopelnījis

Mežotnes baznīcas atjaunošanas 1. kārtas būvdarbi (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA „Kvintets M” (43603027515)
Līgumcena: 289 218,26 EUR

Multifunkcionālā centra 2., 3., 4. kārtas būvniecība (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 1 087 085,70 EUR

Multifunkcionālā centra būvniecība 5.-6.kārta (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 168 932,50 EUR

Bērsteles skolas remonts (45200000-9)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 4 862,28 EUR

Viesturu kultūras centra siltināšana (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA “Kvintets M” (43603027515)
Līgumcena: 272 750,06 EUR

Vecrundāles bibliotēkas telpu atjaunošana (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA “Kvintets M” (43603027515)
Līgumcena: 39 895,45 EUR

Multifunkcionāļa centra ieejas mezgla pārbūve (45200000-9)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 35 104,49 EUR

pirms 22 dienām, 2021.04.24 09:27

Eh

Bet tomēr vislabākā saskaņa Kvintetam ir ar Kalniņkungu Vecumniekos, šķiet tur tikai un vienīgi Kvintets visus objektus ir vinnējis. Patiešām apbrīnojama sinerģija!

Ēkas pārbūve par daudzfunkcionālu sociālo pakalpojumu centru (2.kārta) (45300000-0, 45454000-4)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 128 721,04 EUR

Remonta darbi Vecumnieku novada pašvaldības ēkās (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "MALI M" (43603070700), SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 12 656,57 EUR

Ēkas pārbūve par daudzfunkcionālu sociālo pakalpojumu centru (1. kārta) (45454000-4)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 401 215,23 EUR

Remonta darbi Vecumnieku novada pašvaldības ēkās (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 36 344,19 EUR

Vecumnieku ugunsdzēsēju depo ēkas pārbūve (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 47 350,43 EUR

Bruģētu gājēju celiņu un laukuma ierīkošana Vecumnieku novadā (45231400-9, 45200000-9)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515), SIA "D Būve" (50103708161), SIA "Ribetons ceļi" (40103214477)
Līgumcena: 65 016,59 EUR

Remontdarbi Vecumnieku novada izglītības iestādēs (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "INUTA" (40003607877), SIA “Kvintets M” (43603027515), SIA „Balti Construction” (40103810894), SIA "Kvintets M" (43603027515), SIA “PROCEL PRO” (40103888325)
Līgumcena: 162 368,73 EUR

Bārbeles parka labiekārtojuma atjaunošana un vasaras estrādes nojumes un tualešu jauna būvniecība (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 53 916,58 EUR

Ēkas Liepu ielā 2, Vecumniekos, Vecumnieku pagastā, Vecumnieku novadā, pārbūve atbilstoši pirmsskolas izglītības iestādes prasībām (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 549 529,85 EUR

Dzīvojamo telpu remontdarbi, šķūnīša izbūve, bruģētu gājēju celiņu ierīkošana un ielu apgaismojuma izbūve Vecumnieku novadā (45231400-9, 45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515), SIA "Magnum Lux" (40103282083), SIA "KVĒLE" (43603002795)
Līgumcena: 38 299,18 EUR

Remontdarbi Misas tautas nama telpās, gājēju celiņa ierīkošana Rīgas-Sporta ielā, Vecumniekos, un labiekārtošanas darbi Vecumnieku tautas namā (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515), SIA "KF Grupa" (40103836501)
Līgumcena: 31 192,13 EUR

Remontdarbi Vecumnieku novada izglītības iestādēs (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 19 221,27 EUR

Vecumnieku vidusskolas ēkas daļas pamatu stiprināšana, telpu remonts un apkures sistēmas renovācija telpu grupai (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 166 247,28 EUR

Remontdarbi Vecumnieku novada pašvaldības dzīvokļos (45000000-7)
Piegādātājs (-ji): SIA "Kvintets M" (43603027515)
Līgumcena: 11 977,73 EUR

pirms 22 dienām, 2021.04.24 09:32

Lasītāja

Cik nožēlojami, ka šeit cilvēkiem joprojām, kā sociālismā, šķiet, ka tie uzņēmēji, būvfirmas, ir "budži" un ka komersantam būt ir kaut kas nosodāms un viņu nauda čakli jāskaita. Tik tam skaitītājam galīgi nav sapratnes, ka visus pašvaldību un valsts budžetus veido uzņēmēju nodokļi un viņu radītās darba vietas. Cik "slikti", ka mums Bauskas novadā un apkārtējos novados ir kādi pašu būvuzņēmēji, kādas šausmas?!! Desmitreiz labāk taču būtu, ja te strādātu kāda Lemberga firma no Ventspils, vai ne? Vai vēl labāk vispār kāda ārzemju firma!? Pašiem taču neko savu nevajag un savējos vienmēr jānolīdzina līdz ar zemi...

pirms 21 dienām, 2021.04.25 15:35

Tā viš i

Cilvēki it kā grib dzīvot arvien labāk, taču joprojām nīst uzņēmējus, kuri rada darba vietas un gādā viņiem darbu. Tāda kā skaudība, ka tam tur lielāks vāģis, labāka māja, vairāk naudas. Diemžēl tikai tas, kas pats paēdis uzņēmēja maizi, zina, cik tai bieza garoza un cik maz tur paliek no algota cilvēka brīvībām, kuram darba diena un visi ar darbu sasitītie kreņķi beidzas tieši piecos pēcpusdienā.

pirms 21 dienām, 2021.04.25 17:25

pļumpa

Tā kā baznīcā gājēju nav un latvieši novēršas no kristietības, tad būtu bijis labāk, ja, nedaudz piemaksājot, uzreiz šajā ēkā iebūvētu SPA, viesnīcu un normālu krogu. Tā ir visas Latvijas nākotne - baznīcas tiks padarītas par izklaides un izpriecu centriem. Ejam pareizā virzienā - prieks, ka krusta nav un nebūs.

pirms 18 dienām, 2021.04.28 21:09

ļurba

Kolēģis Pļumpa nav tālu no patiesības. Sabiedrība kopumā Latvijā nav reliģioza, un labi, ka tā. Skaidrs, ka baznīcās, kuras palikušas bez draudzes, ne vienmēr jāierīko tieši dzertuve, taču tas, ar kādu funkciju "piepildīt" senās celtnes, lai tās neaizietu bojā, kļūs arvien aktuālāks.

pirms 18 dienām, 2021.04.28 23:23

Skolnieciņš

Pļumpa, es pilnībā piekrītu Tavām domām. Kamdēļ latviešiem ir vajadzīgas baznīcas? Latviešu tauta bija viena no pēdējām tautām, kas iemācījās lasīt un rakstīt. Latvieši ir viena no pēdējām tautām, kas atradās verdzībā (dzimtbūšanā). Tajos tumšajos laikos mūsu sabiedrībai uz kakla bija uzkundzējusies baznīca. Labāk būt par ateistu (bezdievi) vai arī būt par pagānu (dievturi) nevis par kristieti.
Ar cieņu, Skolnieciņš

pirms 17 dienām, 2021.04.29 08:16

Vietējās ziņas