Zemgales pašvaldības kategoriski iebilst pret nodomu slēgt poligonu «Brakšķi» 8

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sagatavojusi informatīvo ziņojumu «Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas reģionu attīstību Latvijā pēc 2020. gada», kurā rosina sadzīves atkritumu apsaimniekošanas reģionu reformu, pārejot no desmit atkritumu apsaimniekošanas reģioniem uz pieciem. Saskaņā ar iecerēto reformu plānots likvidēt Zemgales atkritumu apsaimniekošanas reģionu un slēgt Zemgalē vienīgo atkritumu apsaimniekošanas poligonu «Brakšķi», ik dienu atkritumus vedot uz «Getliņu» poligonu Rīgā. Zemgales atkritumu apsaimniekošanas reģiona deviņas pašvaldības, ieskaitot Rundāles, Iecavas un Vecumnieku vietvaras, nosūtījušas Ministru prezidentam, ministrijai un Saeimas komisijām vēstuli, kurā kategoriski iebilst pret šādu reformas modeli.

Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis apstiprināja, ka kopā ar citiem pašvaldību (Jelgavas pilsētas un Jelgavas, Dobeles, Ozolnieku, Auces, Tērvetes, Iecavas un Vecumnieku novada) vadītājiem parakstījis vēstuli, ka vietvara nepiekrīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātajam modelim un vēlas saglabāt «Brakšķu» atkritumu poligonu.

Vēstulē uzsvērts, ka poligona «Brakšķi» likvidēšana negatīvi ietekmēs reģiona iedzīvotājus. Projektā plānotajā Viduslatvijas atkritumu apsaimniekošanas reģiona teritorijā, pašlaik dzīvo 996 452 cilvēki jeb vairāk nekā puse visu Latvijas iedzīvotāju. Šajā reģionā prognozēts gan iedzīvotāju skaita pieaugums, gan saimnieciski ekonomiskā attīstība, saražoto atkritumu daudzumam pieaugot par 34 procentiem līdz 2035. gadam. Poligona aizvēršana nelabvēlīgi ietekmēs iedzīvotājus. Vēstulē norādīts, ka strauji un būtiski pieaugs iedzīvotāju un komersantu radīto atkritumu apsaimniekošanas izmaksas. Atsevišķās Zemgales pašvaldībās maksa pieaugtu līdz pat 50 procentiem, jo, nogādājot atkritumus poligonā «Getliņi», transportēšanas attālums vidēji pieaugs par 120 kilometriem.
 

«Tas savukārt prasīs papildu atkritumvedēju iegādi, jo palielināsies ceļā pavadītais laiks – apmēram trīs stundas katram reisam. Tāpat tas prasīs papildu cilvēkresursu piesaisti, palielinās valsts un pašvaldību ceļu noslodzi, kā arī radīs jaunu vides piesārņojumu ar autotransporta izplūdes gāzēm, it sevišķi galvaspilsētā, kas jau pašlaik nespēj izpildīt ES gaisa tīrības prasības. Šādā veidā būtiski tiks palielināta atkritumu apglabāšanas ekoloģiskā pēda, nonākot pretrunā ar Nacionālā enerģētikas un klimata plāna nostādnēm samazināt siltumnīc­efekta gāzu emisiju apjomu,» teikts vēstulē.

Vienlaikus pašvaldības norāda, ka Zemgalē vienīgā atkritumu apsaimniekošanas poligona «Brakšķi» atkritumu noglabāšanas krātuves jaudu var nodrošināt vēl vismaz 14 gadiem. Savukārt «Getliņu» poligona ietilpība ir ierobežota, un tā darbība ar esošo Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona atkritumu daudzumu ir iespējama vēl tikai trīs gadus. «Brakšķu» apsaimniekotājs, izmantojot ES Kohēzijas fonda un kreditoru līdzekļus, kopumā jau veicis investīcijas poligona attīstībā vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā. Tā kā ES tiesību akti neparedz poligonu skaita samazināšanu, tad trūkst pamatojuma, lai slēgtu tos, kuru ierīkošanai salīdzinoši nesen tika piesaistīti un ieguldīti ievērojami ES fondu līdzekļi.

Saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apkopoto informāciju poligonā «Brakšķi» tiek apglabāti tikai 44 procenti no savāktajiem sadzīves atkritumiem, kas ir ceturtais labākais rezultāts Latvijā. Pārējie atkritumi tiek nodoti reģenerācijai vai izmantoti kā kurināmais enerģijas ieguvei. «Brakšķos» esošā nešķiroto sadzīves atkritumu šķirošanas stacija ir viena no pirmajām Latvijā, kurā tiek ražots no atkritumiem iegūts kurināmais (NAIK), kas šobrīd tiek piegādāts cementa ražotnei Brocēnos. Savukārt uzņēmums «Fortum Latvia» jau šobrīd ir izstrādājis siltumenerģijas ražošanas modernizācijas projektu, kas siltumenerģijas ražošanā paredz izmantot NAIK. Projektā paredzēta sadarbība ar «Brakšķu» apsaimniekotāju kā ilggadēju NAIK ražotāju, kas no poligona šķirošanas stacijas piegādās kurināmo, nodrošinot pilnu aprites ekonomikas ciklu un būtiski samazinot poligonā apglabāto atkritumu apjomu, ziņo Jelgavas pašvaldība.

«Valsts interesēs ir uzturēt tādu poligonu kā «Brakšķi» darbību, kas ir spējīgi samazināt apglabājamo atkritumu īpatsvaru. Mēs neesam pret pārmaiņām, bet tām ir jābūt pamatotām un balstītām uz sociāli ekonomiskās situācijas analīzi, uz veikto SWID analīzi un ietekmes uz vidi izvērtējumu. Uzskatām, ka plānotās izmaiņas var būtiski pasliktināt iedzīvotāju dzīves kvalitāti un ekonomisko situāciju. Aicinām pārskatīt informatīvajā ziņojumā minētās izmaiņas un to pamatojumu un saglabāt vienīgo Zemgalē esošo atkritumu apsaimniekošanas poligonu «Brakšķi»,» pausts vēstulē..


A. Okmanis atklāja, ka Rundāles novadam līdz 2024. gadam ir līgums ar SIA «Vides serviss» par to, ka atkritumus ved uz «Brakšķiem». Kas notiks pēc tam, būšot atkarīgs no valsts atkritumu apsaimniekošanas plāna, kurus poligonus mēģinās attīstīt.

«Mēs diskusijas turpināsim. Iespējams, situācija ir tāda pati kā daudzām jaunām reformām, kad izmet kādu ideju un var uzklausīt viedokļus. Nevar pateikt, vai izdosies panākt pārmaiņas plāna projektā, jo VARAM pašreizējā darbība nav prognozējama,» paziņoja A. Okmanis.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

kia

A KAS VAINAS BIJA ,,GRANTIŅIEM,, NĒ VAJADZĒJA AIZVĒRT.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.09 08:42

orākulis

Vaina bija tā, ka piķis nebrauca pie tiem, kam vajag visvairāk!

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.09 09:12

VARAM jāvar !

Valstī ir nepieciešams atvērt jaunu poligonu *Kašķi* visu glupzemisko politatkritumu izmešanai.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.09 10:28

Sāga

Ko Bauskas dzīve cepas, Bauskas novada atkritumus jau Jelgavnieki neņēma un tos ja ved uz Rīgu.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.09 12:19

ČOPS

A KUR TAD PRIVĀTIE VĀLIE TOS BŪVGRUŽUS ARĪ UZ RĪGU NU NU.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.09 13:37

bet kā savādāk?

būvgruži tagad ir cenā. Kā domājat, cik VS pirmajā stāvā mājojošs mājāzis paprasīja par kubikmetra akmensvates pieņemšanu- veselus 37 eiro ar kapeikām. Jautājums, cik maksā tā vate veikalā, protams lētāk, un kā domājiet kur būvētāji liek tos ļoti dārgos būvgružus, dārgākus kā veikalā jaunus, liek?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.09 15:20

tik traki jau nav

grāvī, mežā, to atļaujas nekaunīgākie un arī drosmīgākie, bet kā ,labu laiku novērots, izmanto padomjlaiku un vēl senākas metodes, kaimiņš ar ekskavatoru vai pats izrok bedri un vismaz gadu miers, par tiem "oficiālajiem", pāris gadā jau samaksā. Tāda tā "politika" tālāk no Rīgas

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.09 18:06

Vietējās ziņas